Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 18 kwietnia 2025 04:42
Reklama KD Market

„Washington Post": Deportacja miliona imigrantów w pierwszym roku urzędowania Trumpa wydaje się nierealna

Funkcjonariusze imigracyjni oraz analitycy wyrażają rosnący sceptycyzm wobec planów administracji Trumpa dotyczących deportacji miliona imigrantów w ciągu jednego roku. „Washington Post" przytacza opinie ekspertów, którzy uważają ten cel za nieosiągalny, jeśli nie wręcz niemożliwy do zrealizowania.
Reklama
„Washington Post": Deportacja miliona imigrantów w pierwszym roku urzędowania Trumpa wydaje się nierealna
Aresztowanie nieudokumentowanego Andera Cortez-Mendeza poszukiwanego za molestowanie seksualne nieletnich w  Fairfax County

Autor: U.S. Immigration and Customs Enforcement/X

Dziennik podkreśla, że deportacja miliona osób w ciągu roku znacząco przewyższyłaby wcześniejsze statystyki. Dotychczasowy rekord to ponad 400 tys. deportacji podczas prezydentury Baracka Obamy.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

„Według analityków, dostępne dane wskazują, że założony cel wydaje się nierealny, jeśli nie niemożliwy do osiągnięcia, biorąc pod uwagę obecne finansowanie, poziom zatrudnienia oraz fakt, że większość imigrantów ma prawo do rozprawy sądowej przed deportacją" – ocenia „Washington Post".

Jedną z rozważanych strategii szybkiego zwiększenia liczby deportacji, donoszą urzędnicy, jest znalezienie sposobów na wydalenie części z 1,4 miliona imigrantów, wobec których wydano już ostateczne nakazy deportacji. Problem polega na tym, że nie mogą zostać deportowani, ponieważ ich kraje pochodzenia odmawiają ich przyjęcia.

Administracja prowadzi negocjacje z blisko 30 państwami trzecimi. Liczy na możliwość odesłania „tysięcy" imigrantów właśnie do tych krajów, kierując ich między innymi do Meksyku, Kostaryki i Panamy.

„Urzędnicy Trumpa stworzyli medialne widowisko, wysyłając setki zatrzymanych do kompleksu więziennego w Salwadorze oraz do bazy morskiej Guantanamo Bay na Kubie. Stanowią oni jednak znikomy ułamek osób przebywających nielegalnie w USA. (...) Większość z 11 milionów imigrantów ma prawo do rozprawy w sądzie imigracyjnym przed deportacją, dotyczy to również osób, które popełniły przestępstwa. Przy obecnych zaległościach proces ten może potrwać miesiące lub nawet lata" – prognozuje waszyngtoński dziennik.

Jak dodaje „WP”, nawet samo zlokalizowanie 1,4 miliona osób objętych niewykonanymi nakazami deportacji może okazać się niezwykle trudnym zadaniem.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama