Będzie to okazja do obejrzenia filmów niespodziewanie odnalezionych, istniejących w pojedynczych kopiach, od lat nieoglądanych lub wręcz nigdy publicznie niepokazywanych. Na własne oczy będzie można zobaczyć różnice między nagraniami wykonanymi na taśmie filmowej 8 i 16 mm oraz w technologii wideo. Posłuchamy dźwięku zarejestrowanego na ścieżce optycznej i magnetycznej oraz ciszy filmów niemych. Ciszy jednak nie będzie dużo, ponieważ filmom niemym towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Adama Glinkę.
Najważniejsza jednak będzie możliwość spotkania z twórcami tych niecodziennych obrazów i poznania związanych z nimi historii. Z Andrzejem W. Piotrowskim przepłyniemy z kamerą z Nowego Jorku do Chicago na pokładzie Solidarity. Jerzy „George” Skwarek zabierze nas w jedną ze swoich niezliczonych podróży utrwalonych na taśmie Super8. Z Władysławem Mrowcą obejrzymy fragment wesela góralskiego nagranego w 1962 w Chicago (z optycznym dźwiękiem!) oraz porozmawiamy o tworzonym przez niego audiowizualnym „Archiwum Góralszczyzny”. Bożena Hutnicka-Chorabik i Janusz Chorabik opowiedzą o unikalnych kasetach wideo z kultowego klubu Cardinal (tu akompaniament nie będzie potrzebny, bo muzyka na tych nagraniach jest równie ważna co obraz!). Z Martą Altawil obejrzymy fragment jej fabularyzowanego dokumentu „Wakacjusz” nagranego w jednej z chicagowskich fabryk.
Spotkanie będzie też okazją do dowiedzenia się co słychać w projekcie „Not-so-ordinary” Agaty Zborowskiej, w ramach którego poszukuje analogowych historycznych nagrań filmowych z polskiego Chicago.
Program:
6.30 pm – otwieramy drzwi, zapraszamy na poczęstunek i nieformalne rozmowy
7.30 pm – 9.30 pm – projekcje filmów i rozmowy z zaproszonymi gośćmi
9.30 pm – afterparty: rozmowy, przekąski, wino, muzyka
Środa, 11 grudnia, Dwell Studio Chicago przy 7449 W Irving Park Rd. w Chicago.
Parking: darmowe miejsca postojowe dostępne w dużej liczbie przed galerią i po drugiej stronie ulicy.
Więcej informacji: www.not-so-ordinary.us/events, 872 300-3459.
Udział w wydarzeniu jest darmowy, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza internetowego: https://forms.gle/BoDDMqFPLjhLDiVz7
lub telefonicznie 312 287 1830
Spotkanie jest organizowane przez Agatę Zborowską ([email protected], 872 300-3459) jako wydarzenie towarzyszące projektowi naukowemu „Critical Archives of Ordinariness: Vernacular Moving Image Practices and Migrant Identity in Polish Chicago” (więcej informacji: www.not-so-ordinary.us) przy współpracy Dwell Studio Chicago oraz Fundacji Kultury Wizualnej Widok.
Projekt identyfikacji wizualnej wydarzenia: Kaja Kusztra. W identyfikacji wizualnej wykorzystano kadry z kolekcji Michaela A. Drusta, dzięki uprzejmości Chicago Film Archives.
FINANSOWANIE:
Wydarzenie dofinansowane przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji w ramach projektu „Polonijne filmy amatorskie i ich twórcy w Chicago w drugiej połowie XX wieku”.
PATRONAT MEDIALNY: Telewizja Polvision i „Dziennik Związkowy”.
(Komunikat prasowy organizatora)