W poniedziałek rano prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, a następnie Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
Następnie prezydent wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Orderem Orła Białego odznaczeni zostali publicysta, tłumacz, filozof i polityk związany z Prawem i Sprawiedliwością prof. Ryszard Legutko oraz lekarz otochirurg i otolog, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński.
W gronie odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę znaleźli się też m.in. muzyk Włodzimierz Nahorny, były szef MSZ Witold Waszczykowski i przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.
#NaŻywo | Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 🇵🇱 https://t.co/PFPVaKjcOc
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 11, 2024
W stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została msza św. w intencji narodu. Mszy przewodniczył administrator apostolski archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali ją m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, sekretarz generalny KEP bp Marek Marczak oraz kilkudziesięciu księży.
W liturgii uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz a także m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz szef NIK Marian Banaś. Byli także przedstawiciele wojska, w tym m.in. zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. dywizji Dariusz Pluta oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. gen. Marek Sokołowski.
Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, marszałka Sejmu Szymona Hołowni i marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W uroczystościach wzięli również udział m.in. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i szef MSZ Radosław Sikorski. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbył się także Apel Pamięci oraz salut narodowy.
🇵🇱 11 listopada to dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Polska musi być bezpieczna, żebyśmy mogli cieszyć się niepodległością. pic.twitter.com/tZUFMsD01y
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 11, 2024
Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił rolę Ameryki w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918. Zaznaczył także, że "jesteśmy wdzięczni naszym sojusznikom, kolejnym prezydentom USA, że przyjeżdżają do nas i powtarzają twardo słowa o gwarancjach bezpieczeństwa".
Prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożyli wieniec od narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Do przypadającej w poniedziałek rocznicy odniósł się także w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Polska silna, dobrze uzbrojona i zjednoczona wokół sprawy suwerenności i bezpieczeństwa to nasze wspólne narodowe zadanie. Żyjemy w czasach i w miejscu, gdzie niepodległość nie jest nikomu dana za darmo i na zawsze. Pamiętajmy o tym nie tylko w dniu jej święta 11 Listopada" - napisał szef rządu na platformie X.
Również ministrowie, b. ministrowie i politycy w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożyli życzenia na platformach społecznościowych. "Niech żyje Polska, świętujmy!" - zaapelowali.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.(PAP)