Laureaci Stypendium Świętego Jana Pawła Wielkiego uczestniczyli 20 października w niedzielnej mszy świętej. Inicjatorem mszy z okazji 46. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża był Komitet Stypendialny i Formacyjny Świętego Jana Pawła Wielkiego działający przy Lidze Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii. Eucharystię w kościele św. Ferdynanda w Chicago odprawił ksiądz Piotr Gnoiński, proboszcz parafii. Księdzu towarzyszył diakon Robert Cisło.
Stypendyści i członkowie komitetu stypendialnego weszli uroczyście razem z duchownymi w procesji rozpoczynającej mszę świętą. Na ołtarz wniesione zostały relikwie św. Jana Pawła II i błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Ksiądz Piotr Gnoiński poinformował wiernych, że nieobecny ksiądz biskup Andrzej Wypych – dyrektor wykonawczy Ligi Katolickiej łączy się duchowo ze stypendystami, odprawiając mszę świętą w innym miejscu. Podczas wygłoszonej homilii ksiądz Gnoiński mówił o świętym Janie Pawle II. Wspominał pobyt papieża w Chicago. Duchowny odwołując się do powierzonej każdemu z nas misji miłosierdzia odwołał się do znamiennych słów świętego papieża wypowiedzianych w dniu inauguracji pontyfikatu i wielokrotnie powtórzonych w wielu sytuacjach: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”
Kapłan nawiązał również do ostatniego kazania, jakie wygłosił ksiądz Jerzy Popiełuszko – wielki polski kapłan i błogosławiony, w którym była mowa o tym, że „tylko ten może zwyciężać zło, kto sam jest bogaty w dobro, a człowiek przerasta wszystko co może być na świecie, prócz Boga. Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno”. Prosił młodych, aby poprzez naśladownictwo św. Jana Pawła II i błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki dawali innym świadectwo, że Bóg kocha każdego człowieka.
Dr Łucja Mirowska-Kopeć przewodnicząca Komitetu Stypendialno-Formacyjnego przypomniała, że 7 lat temu w gościnnej parafii św. Ferdynanda wręczono pierwszych sześć stypendiów, a po sześciu latach przeznaczono na nie pół miliona dolarów. Poprzez krótkie prezentacje stypendyści zaakcentowali swoją obecność w kościele.
Po mszy świętej odbyło się integracyjne spotkanie w sali parafialnej z udziałem stypendystów, ich rodziców, członków komitetu stypendialnego, księdza proboszcza Piotra Gnoińskiego i diakona Roberta Cisło, koordynatora komitetu formacyjnego. Do zgromadzonych na spotkaniu poprzez połączenie telefoniczne przemówił ksiądz biskup Andrzej Wypych, który złożył najserdeczniejsze gratulacje stypendystom, rodzicom oraz podziękowania: księdzu Piotrowi Glińskiemu za posługę, diakonowi Cisło za dzieło duchowej formacji, dr Łucji Mirowskiej-Kopeć i członkom komitetu za zaangażowanie w wypełnianiu obowiązków, sponsorom za finansowe wsparcie.
Ksiądz biskup Wypych zwracając się do stypendystów powiedział, że są oni teraźniejszością i przyszłością polonijnej elity. Mówiąc o rodzicach i rodzinie kapłan przypomniał, że tylko w rodzinie życie jest szczęśliwe i pełniejsze. Błogosławiąc podziękował raz jeszcze za czynione dobro.
Podczas poszczególnych prezentacji stypendyści, posługując się biegle piękną polszczyzną, przypomnieli, co studiują i jakie mają plany na przyszłość. O zasadach przyznawania odnawialnego stypendium przypomniała przewodnicząca dr Łucja Mirowska-Kopeć.
Ksiądz Piotr Gnoiński podkreślił, że od pierwszej edycji wręczania stypendiów jest otwarty na wszystko, co chrześcijańskie i polskie. Diakon Robert Cisło wyraził ogromną radość z przyjęcia propozycji koordynowania formacji duchowej.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]