Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 04:13
Reklama KD Market

Burmistrz Chicago Brandon Johnson do Polonii: Jestem dumny z naszej historii i silnego związku z Polską

Ponad sto osób zgromadziło się w poniedziałek w południe w ratuszu w centrum Chicago, aby w towarzystwie burmistrza Brandona Johnsona świętować Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego. To drugie tego typu wydarzenie organizowane przez administrację Johnsona dla Polonii. Burmistrz chwalił też osiągnięcia działającej przy jego biurze rady konsultacyjnej ds. polskiej społeczności.

Autor: Joanna Marszałek

Liderzy polonijnych organizacji, przedstawiciele świata kultury i biznesu, Amerykanie polskiego pochodzenia oraz zaprzyjaźnieni z Polonią lokalni politycy i urzędnicy wzięli udział w poniedziałek, 28 października w lunchu zorganizowanym w chicagowskim ratuszu przez biuro burmistrza ds. kontaktów ze społecznością (Mayor’s Office of Community Engagement) z okazji przypadającego w październiku Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego.

Burmistrz Brandon Johnson w swoim przemówieniu podkreślał wkład polskiej społeczności w budowanie Chicago i dziękował „milionom Amerykanów polskiego pochodzenia”, w tym obecnym przedstawicielom Polskiego Legionu Weteranów Amerykańskich, za walkę o wolność i sprawiedliwość społeczną.

– Chicago jest domem największej populacji Polaków poza Polską. Jesteśmy wdzięczni za ten fakt. Mamy szczęście, że możemy doznawać wszystkiego, co wchodzi w skład polsko-amerykańskiego doświadczenia – od przepysznego jedzenia, przez niesamowity wkład do społeczności biznesowej, politycznej, finansowej, medycyny. Jestem dumny, że jestem burmistrzem miasta z tak bogatą historią. Od najwcześniejszych lat Amerykanie polskiego pochodzenia przyczyniali się do kulturalnego krajobrazu naszego różnorodnego miasta i kraju. Jestem dumny z historii naszego miasta i silnego związku, jaki mamy z Polską – mówił Johnson.

Burmistrz przypomniał, że w październiku jego administracja zainstalowała pięć nowych tablic wyznaczających Korytarz Polskiego Dziedzictwa, Polish Heritage Corridor, wzdłuż Milwaukee Avenue. Lokalizacja tablic konsultowana była z działającą przy jego biurze radą ds. Polonii, której przewodniczy Kevin Barszcz, dyrektor Biura Burmistrza ds. Weteranów. Uroczystość odsłonięcia tablic miała się odbyć 29 października na dawnym polskim Jackowie z udziałem miejscowej radnej Ruth Cruz.

Gości powitała Jill Jaworski, dyrektor finansowa miasta Chicago (CFO), która wspominała polską historię własnej rodziny. Od pradziadków uciekających z Polski przed wojną i biedą, przez dziadków ciężko pracujących na sukces następnych pokoleń, Jaworski – jako przedstawicielka trzeciego pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia – jest dziś najwyżej postawioną urzędniczką o polskich korzeniach w obecnej administracji miasta Chicago.

Wydarzenie koordynował Daniel Pogorzelski, działacz polonijny, a obecnie komisarz w powiatowym wydziale gospodarki wodnej metropolii chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, MWRD). Johnson podkreślił, że to Pogorzelski przedstawił go polskiej społeczności, gdy był jeszcze kandydatem na burmistrza.

Wśród obecnych byli między innymi: przedstawiciele Konsulatu RP w Chicago, Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej, Legionu Młodych Polek, Warszawskiego Komitetu Miast Siostrzanych w Chicago, Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois, Muzeum Polskiego w Ameryce, Zrzeszenia Polsko-Amerykańskiego.

Udział wzięli też przedstawiciele sądów powiatu Cook, prawnicy z Advocates Society, historyk chicagowskiej Polonii Dominic Pacyga, biznesmeni, działacze związku zawodowego SEIU Local 1 i reprezentanci grupy Białorusinów w Chicago. Obecna była radna Susan Sadlowski Garza (10 okręg miejski), wiceburmistrz i radny Walter Burnett (27 okręg miejski), radny Byron Sigcho Lopez (25 okręg miejski) i senator stanowy Robert Martwick.

Program wzbogaciła muzycznie młodzież ze Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Obecny był dobrze znany Polonii Miś Wojtek w towarzystwie młodzieży z 12 Pułku Ułanów Podolskich. Lunch zapewniła polonijna sieć gastronomiczna Kasia’s Pierogi.

Były to drugie obchody Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego zorganizowane w ostatnich latach w ratuszu. Za kadencji burmistrz Lori Lightfoot Miesiąc Dziedzictwa świętowano z jej udziałem podczas śniadań organizowanych przez Warszawski Komitet Miast Siostrzanych w Chicago.

Październik został oficjalnie ogłoszony Miesiącem Dziedzictwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych w 1986 roku przez prezydenta Ronalda Reagana jako świadectwo bogatej historii polskich imigrantów i ich potomków w Stanach Zjednoczonych, sięgającej początków XVII wieku. Miesiąc Dziedzictwa Polskiego stanowi okazję do świętowania i upamiętnienia osiągnięć Polaków w różnych dziedzinach, w tym w sztuce, nauce, polityce i biznesie, jednocześnie podkreślając żywe tradycje, kuchnię i zwyczaje, które w dalszym ciągu wzbogacają sferę kulturową Stanów Zjednoczonych.

Joanna Marszałek
[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama