Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 03:34
Reklama KD Market

Kolejne tablice wyznaczają „Korytarz Polskiego Dziedzictwa” wzdłuż Milwaukee Avenue w Chicago

Pięć nowych tablic wyznaczających „Korytarz Polskiego Dziedzictwa” pojawiło się w październiku wzdłuż Milwaukee Ave. w Chicago. Odkąd w ubiegłym roku weszła w życie odpowiednia ustawa stanowa, już dziesięć tablic w całym mieście obwieszcza Milwaukee Avenue Polish Heritage Corridor.
Kolejne tablice wyznaczają „Korytarz Polskiego Dziedzictwa” wzdłuż Milwaukee Avenue w Chicago

Autor: Edgard Aurelio

Nowe tablice wzdłuż Milwaukee Avenue zainstalowano 11 października – w Miesiącu Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego – w okolicy ulic Augusta, Belmont, Central Park, Division i Lawrence. Wcześniej pięć tablic znajdowało się przy ulicach Elston, Sangamon, Albion, Irving Park i Fullerton.

Na wtorek, 29 października o 2 po południu zaplanowane jest oficjalne odsłonięcie tablic przy Milwaukee i Belmont na dawnym polskim Jackowie z udziałem miejscowej radnej Ruth Cruz (30 okręg), przedstawicieli Biura Burmistrza, Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (Polish American Chamber of Commerce) i innych organizacji polonijnych..

„Polski korytarz” wzdłuż Milwaukee Ave. zaczyna się przy Sangamon Street w rejonie dzielnicy River West w Chicago, a kończy na poziomie Greenwood Road w Niles na północno-zachodnich przedmieściach, gdzie również znajduje się tablica.

Lokalizacje nowych tablic były konsultowane z Radą ds. Polonii przy Biurze Burmistrza Chicago, Polish American Engagement Council.

Według Kevina Barszcza, pełnomocnika Biura Burmistrza ds. Polonii, kolejnym krokiem jest współpraca z władzami stanowymi w celu instalacji polskiej wersji tablic oraz dodatkowych tablic wyjaśniających znaczenie polskiego korytarza.

Ustawa stanowa 102-1079, nadająca 15-milowemu odcinkowi ulicy Milwaukee nazwę Milwaukee Avenue Polish Heritage Corridor weszła w życie 1 stycznia 2023 r. Wcześniej, w czerwcu 2022 r. podpisał ją gubernator Illinois J.B. Pritzker.

To właśnie tą trasą, wzdłuż ulicy Milwaukee od centrum Chicago do Niles na przedmieściach, przemieszczali się na przestrzeni ostatnich 150 lat polscy imigranci i Amerykanie polskiego pochodzenia wraz ze swoimi biznesami.

„Polish Corridor” przecina wiele chicagowskich dzielnic licznie zamieszkanych przez społeczność polską, zarówno w przeszłości, jak i dziś, między innymi Trójkąt Polonijny w Wicker Park i Bucktown, Jackowo i Władysławowo w dzielnicy Avondale, Portage Park, Jefferson Park, Edison Park, aż po Niles, gdzie ponad 16 proc. mieszkańców deklaruje polskie pochodzenie.

Wnioskodawczynią ustawy (House Bill 5581) była Delia Ramirez, wówczas demokratyczna posłanka stanowa, a dziś kongresmenka z 3 okręgu. Pomysłodawcą inicjatywy był Daniel Pogorzelski, działacz polonijny, a obecnie komisarz w wydziale gospodarki wodnej w metropolii chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, MWRD).

Wsparcia w procesie tworzenia i akceptacji projektu ustawy udzielili polscy działacze i organizacje, m.in. Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (PACC) oraz Muzeum Polskie w Ameryce.

Joanna Marszałek
[email protected]

Zdjęcia: Edgard Aurelio

Augusta Blvd.
Belmont Ave.
Central Park Ave.
Division St.
Lawrence Ave.

 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama