Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 01:38
Reklama KD Market

Gratulacje i życzenia dla Kongresu Polonii Amerykańskiej

Uroczysty bankiet z okazji jubileuszu 80-lecia zgromadził prominentnych gości. W jubileuszu 80-lecia Kongresu Polonii Amerykańskiej uczestniczyli przedstawiciele władz Rzeczypospolitej oraz Stanów Zjednoczonych z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim na czele. Podczas uroczystości w podchicagowskim O’Hare Tech Center, honorującej największą i najważniejszą organizację w polskiej diasporze, wręczono nagrody i wyróżnienia. Były też akcenty polityczne związane z listopadowymi wyborami.
Gratulacje i życzenia dla Kongresu Polonii Amerykańskiej
Zarząd krajowy Kongresu Polonii Amerykańskiej

Autor: Andrzej Brach

List gratulacyjny, który do uczestników jubileuszu na ręce prezesa KPA Franka Spuli skierował prezydent RP Andrzej Duda z pierwszą damą Agata Kornhauser-Dudą, odczytała kierownik Konsulatu RP w Chicago, konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska.
Para Prezydencka przekazała wyrazy uznania za osiem dekad owocnej działalności społecznej i publicznej, które nacechowane były dobrem Polski, Polaków i Polonii, a wiele podejmowanych inicjatyw wpłynęło na wzajemne wspieranie się Polski i Stanów Zjednoczonych na wielu płaszczyznach, poczynając od politycznej po gospodarczą i wojskową.

Odnosząc się do ojców założycieli KPA, para prezydencka napisała w liście między innymi:
„Jesteśmy dumni, że naród i kulturę polską reprezentują za oceanem ludzie głęboko oddani sprawie niepodległości, bezpieczeństwa, rozwoju i dobrej sławy naszej Ojczyzny. Były i są wśród nich postaci tej miary, co Karol Rozmarek, pierwszy prezes KPA i wieloletni prezes Związku Narodowego Polskiego, Honorata Wołowska, pierwsza wiceprezes Kongresu i wieloletnia prezes Związku Polek w Ameryce i Jan Olejniczak, pierwszy skarbnik KPA i długoletni prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. Wszyscy troje w roku 2019 zostali pośmiertnie uhonorowani Krzyżami Komandorskimi z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (…). 

Działacze Kongresu niestrudzenie przypominali, że Polska była zawsze ‘krajem ludzi wolnych i domem mężnych’ bojowników zwalczających śmiertelne zagrożenia dla wolności – takie jak imperializm europejskich monarchii absolutnych oraz XX-wieczne zbrodnicze totalitaryzmy: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. Dlatego już w 1944 roku założyciele KPA postawili sobie za cel zjednoczenie milionów Polaków w Ameryce wokół sprawy zagwarantowania powojennej Polsce wolności i prawdziwej niepodległości poza sowiecką strefą wpływów. Działacze Kongresu nie spoczęli, dopóki ten wielki cel nie został osiągnięty” – napisali gospodarze Belwederu dziękując za aktywne włączenie się w wiele cennych inicjatyw, które były podejmowane od samego początku założenia Kongresu. 

Już w 1945 roku KPA orędowało w sprawie Polski podczas założycielskiego posiedzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych w San Francisco oraz paryskiej konferencji szefów MSZ w 1946 roku. Dwa lata później Kongres skutecznie wsparł starania, by 150 tysięcy polskich uchodźców wojennych i kombatantów zostało przyjętych w USA i mogło starać się o legalizację pobytu. Kongres poparł utworzenie Radia Wolna Europa i nakłonił z inicjatywy kongresmena Romana Pucińskiego do powołania przez Izbę Reprezentantów komisji śledczej w sprawie Katynia. Szczególnie bliskie relacje Kongresu z władzami amerykańskimi miały miejsce w okresie prezydentury Ronalda Reagana i George’s Busha seniora. Głos Kongresu okazał się bardzo skuteczny i pomocny po upadku komunizmu, kiedy Polska rozpoczęła starania o przyjęcie do NATO, co w konsekwencji doprowadziło również do członkostwa w Unii Europejskiej. Miał znaczenie w sprawie zakupu przez Polskę pierwszych samolotów F-16 i wielu innych inicjatyw zbrojeniowych. 

„Osobną dziedziną wspierania rodzinnego kraju była pomoc socjalna dla polskiego społeczeństwa realizowana przez Fundację Charytatywną KPA oraz pomoc ofiarom klęsk powodzi. (…). Zarówno przed Polską, jak i Stanami Zjednoczonymi Ameryki rysują się obecnie trudne wyzwania i nowe dziejowe szanse. Jesteśmy przekonani, że czerpiąc ze swojego chlubnego etosu i dotychczasowych bogatych doświadczeń, trafnie rozpoznają Państwo nowe obszary aktywności – z pożytkiem dla wszystkich, którzy myślą i czują po polsku. Boże błogosław Polsce i Ameryce! Niech żyje Polonia amerykańska” – napisała para prezydencka na zakończenie listu gratulacyjnego.

W imieniu urzędującej wiceprezydent USA i kandydatki na urząd prezydenta w nadchodzących wyborach Kamali Harris gratulacje i życzenia przekazał pierwszy urodzony w Polsce członek Izby Reprezentantów, były kongresman Thomas Malinowski (z 7 dystryktu w New Jersey), który mimo że w swojej politycznej drodze postawił na Partię Demokratyczną, to do tej pory podziwiał prezydentów z obydwu partii, Republikanina Ronalda Reagana, przyjaciela narodu polskiego w okresie stanu wojennego, George’a W. Busha seniora, autora koncepcji wsparcia dla Polski po obradach Okrągłego Stołu i Billa Clintona, który był prezydentem USA w chwili przyjęcia Polski do NATO. 

– W nadchodzących wyborach prezydenckich tylko jeden kandydat – wiceprezydent Kamala Harris – wyraziła się bardzo jasno, że będzie bronić każdego mieszkańca i całego terytorium NATO, że będzie przyjacielem Polski, że będzie wspierać Ukrainę, bo wie, że jeśli nie zatrzymamy Putina, to on posunie się dalej i Polska będzie następna (…) zna historię Polski i jej sąsiadów – powiedział urodzony w Słupsku Thomas Malinowski, którego dziadek zmarł w obronie Warszawy, babcia ryzykowała życiem chroniąc żydowskich sąsiadów podczas nazistowskiej okupacji, a ciocia była medykiem w Powstaniu Warszawskim.

Reprezentująca byłego prezydenta Donalda Trumpa – który zapobiega ponownie o prezydenturę – jego doradczyni i dziennikarka, Monica Crowley, mówiąc o programie wyborczym republikańskiego kandydata, zapowiedziała niespodziankę. Było nią osobiste połączenie telefoniczne Donalda Trumpa z prezesem KPA Frankiem Spulą, udostępnione przez głośniki wszystkim gościom bankietu. Trump pozdrawiając uczestników uroczystości powiedział, że jako prezydent wspierał polsko-amerykańską więź. Wspomniał o zniesieniu wiz w czasie jego prezydentury i o bardzo dobrej relacji, jaką miał z prezydentem Andrzejem Dudą. Obiecał, że Polska będzie zawsze bezpiecznym krajem tak długo, jak długo on będzie prezydentem USA. Według niego, Rosja nigdy nie zaatakowałaby Ukrainy, gdyby on był prezydentem USA. Wspomniał o zobowiązaniach w ramach NATO do łożenia minimum 2 procent dochodu narodowego na obronność i o tym, że Polska wydaje na ten cel dwa razy tyle. 

– Mam fantastyczną relację z Polakami i Amerykanami polskiego pochodzenia. Polacy to ciężko pracujący ludzie oraz odważny naród. Miałem z waszym krajem wyjątkową relację i to się nie zmieni, gdy zostanę prezydentem – zadeklarował Donald Trump i zapraszał Polonię na swoją inaugurację po wygraniu prezydenckich wyborów w listopadzie.

Jak stwierdził uczestniczący w uroczystościach ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, przyjaźń obu krajów jest bardziej zażyła niż kiedykolwiek wcześniej. Omówił kilka aspektów polsko-amerykańskich relacji, miedzy innymi modernizację obronności Polski o wartości blisko 140 miliardów dolarów. 

– Gdy jeżdżę po Polsce, pamiętam, aby zawsze powtarzać, że Polska jest bezpieczna i zabezpieczona – zaznaczył.

Odnosząc się do polskich działań humanitarnych, powiedział, że to, co dzieje się w Polsce stało się przykładem do naśladowania dla całego świata. 

– Polacy z otwartymi sercami przyjęli miliony uchodźców z Ukrainy do swoich serc i do swoich domów. Prezydent Biden powiedział mi: „Mark, złóż Polakom ode mnie podziękowania za to, co robią dla uchodźców ukraińskich”. 

Mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym Brzezinski stwierdził, że Polska musi być samowystarczalna, jeśli chodzi o energię. Energia nuklearna będzie częścią rozwiązania problemu i jest niezbędna dla bezpieczeństwa Polski. Dlatego współpraca, aby zbudować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest historycznym momentem. Dzięki temu projektowi powstaną nowe miejsca pracy w obu krajach. 

Przechodząc do problematyki biznesowej ambasador powiedział, że w Polsce działa 1500 kompanii amerykańskich. Komercyjne zaangażowanie Ameryki generuje zainteresowanie jego rodaków naszym krajem, bliska przyjaźń oparta jest na głębokich relacjach w wielu dziedzinach, a Kongres Polonii Amerykańskiej ma bardzo duże zasługi i ważne miejsce w tych relacjach.

W krótkim wystąpieniu życzenia i gratulacje złożył KPA kongresmen Mike Quigley (5 okręg, Illinois), który podkreślał konieczność kontynuowania pomocy dla Ukrainy w wojnie z Rosją. Podobnie jak Quigley, sędzia Sądu Apelacyjnego Illinois Aurelia Pucinski musiała wcześniej opuścić uroczystość i pozostawiła redakcji naszej gazety list z gratulacjami dla KPA.

Wicemarszałek Senatu RP Rafał Grupiński, przekazując gratulacje i życzenia, zapewnił, że Polska jest dumna ze środowiska Polaków w USA ii bardzo zależy jej na bliskiej współpracy z KPA na różnych obszarach. Od promowania dziedzictwa kulturowego poczynając, na pracy i promowaniu wartości demokratycznych, współpracy gospodarczej oraz wspieraniu młodego pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia kończąc. Wyraził nadzieję, że Polonia w coraz większym stopniu będzie efektywnie wpływać na amerykańskie życie polityczne zarówno z korzyścią dla siebie, jak i spraw polskich, których od ośmiu dekad Polonia jest orędownikiem. 

– Jako Polacy musimy umacniać nasze więzi i wspierać się nawzajem. Musimy promować bliskie nam wartości i walczyć o przestrzeganie naszych praw i wolności, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Ojczyźnie (…) Niech nasza polska duma towarzyszy wam na każdym kroku, a nasza niezwykła historia niech będzie motywacją do działania na rzecz pomyślnej przyszłości – wskazał wicemarszałek.

Do uczestników Kongresu list gratulacyjny skierował także marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, który podkreślił w nim wielkie znaczenie inicjatyw podejmowanych na rzecz Polski w czasach minionych, kładąc jednak szczególny nacisk na znaczenie relacji polsko-amerykańskich w obecnej dobie i wskazując na naszą obecność w strukturach NATO oraz sojusz polsko-amerykański i nowoczesne wyposażenie polskiej armii. 

„Żywię głęboką nadzieję, że Kongres Polonii Amerykańskiej pozostanie wierny celom szlachetnej misji, której podjął się 80 lat temu i nadal będzie służył niezawodnym wsparciem w budowaniu dobrych relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi” – napisał w liście marszałek Hołownia, życząc uczestnikom obrad kolejnych wspaniałych jubileuszy i sukcesów. List odczytała i przekazała na ręce prezesa Franka Spuli posłanka Barbara Okula.

Porywające przemówienia, wraz z gratulacjami i życzeniami dla KPA, wygłosili też m.in.: wiceminister Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i płk Karol Piskorski z IPN, Zenka Bańkowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, która złożyła gratulacje w imieniu prezesa Stowarzyszenia Piotra Bonisławskiego i wręczyła prezesowi KPA Frankowi Spuli przyznaną mu przez zarząd Stowarzyszenia nagrodę im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata i honorowy prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat wraz z gratulacjami wręczył prezesowi KPA Frankowi Spuli pamiątkowy medal i plakietę. Życzenia złożyła i pamiątkową plakietkę wręczyła prezesowi szefowa Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska-Kopeć.

Po przemówieniach gości honorowych nastąpiło wręczenie nagród dla wybitnie zasłużonych działaczy KPA. Nagrody „Distinguished Leadership Award” otrzymali byli wiceprezesi KPA, profesorowie: Anthony Bajdek, Zbigniew Kruszewski i Donald E. Pienkos. Nagrodą specjalną uhonorowany został prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski. Nagrodę w jego imieniu odebrała obecna na uroczystości wiceprezes Stowarzyszenia Zenka Bańkowska. Nagrodą „Appreciation Award” za całokształt wspierania działań KPA, promocję i sponsorstwo medialne została uhonorowana redakcja „Dziennika Związkowego”. Statuetkę odebrała redaktor naczelna Alicja Otap w asyście dyrektora generalnego gazety Łukasza Dudki, który prowadził uroczystość. Wraz z prezesem Frankiem Spulą nagrody wręczał I wiceprezes KPA Mark Pienkos.

Do wspólnej modlitwy w intencji KPA zaprosił zgromadzonych ks. Zdzisław Torba życząc wszystkim opieki bożej poprzez osobę św. Jana Pawła II. Toast za pomyślność polonijnej organizacji wzniósł Hubert Cioromski, prezes Rady Dyrektorów Fundacji Kopernikowskiej.

Gratulując nagrodzonym oraz gościom honorowym i dziękując wszystkim za udział w jubileuszu KPA, prezes Frank Spula zaapelował do uczestników uroczystości i całej Polonii o angażowanie się w działalność dla dobra Polski i Stanów Zjednoczonych oraz udział w amerykańskich wyborach poprzez głosowanie oraz rekrutację i popieranie kandydatów polskiego pochodzenia. Specjalne podziękowania skierował do wszystkich wolontariuszy, którzy pomogli w zorganizowaniu bankietu, a szczególnie Łukasza Dudki, dyrektora generalnego „Dziennika Związkowego”.

Rolę gospodarzy bankietu pełnił zarząd KPA: Frank J. Spula (prezes), dr Mark Pienkos (pierwszy wiceprezes), Bożena Kamiński (wiceprezes ds. polskich), Timothy Kuzma (wiceprezes ds. amerykańskich), Małgorzata Margo Schulz (wiceprezes ds. komunikacji i mediów), Deborah Majka (wiceprezes ds. kultury), Mary Anselmo (wiceprezes ds. edukacji), Michael Niedziński (wiceprezes ds. członkostwa), Andrzej Niemyjski (wiceprezes ds. rozwoju finansowego), Stephen Flor (sekretarz), Micheline Jaminski (skarbnik). Obecne też były delegacje wydziałów stanowych KPA z całego kraju.

Uczestników uroczystości powitał gospodarz podchicagowskiej miejscowości Schiller Park, gdzie odbywała się uroczystość – Nick Caiafa. W gronie gości obecne były delegacje licznych organizacji polonijnych. Delegacji Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego przewodził prezes James Robaczewski, delegacji Związku Lekarzy Polskich w Ameryce – dr Josephine Długopolski-Gach, delegacji Związku Podhalan – prezes Jan Król, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich – prezes Ewą Koch. Muzeum Polskie w Ameryce reprezentowali prezes Richard Owsiany i dyrektor Małgorzata Kot, a Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA) – sekretarz krajowa Alicja Kuklińska i skarbnik Anthony Nowak-Przygodzki.

Ze sztandarami szły druhny: harcmistrzyni przewodnicząca Obwodu ZHP Beata Chodorowska-Niebrugge i była prezes Legionu Młodych Polek, druhna Barbara Ciepiela. W gronie głównych sponsorów jubileuszu był Marian Nowacki, prezes firmy „General Pulaski”, właściciel marki Two Flags One Spirit Vodka oraz wiceprezes ds. marketingu i reklamy tej firmy Sylwester Skóra z personelem.

Nad oprawą artystyczną wydarzenia czuwało trio muzyczne złożone z młodych talentów: Nicole Kwaśny (skrzypce), Youssef El Jakine (fortepian) i Alan Krolikowski (tenor), który śpiewał hymny narodowe oraz utwory patriotyczne i ludowe. Para młodych tancerzy z zespołu ZPRK (PRCUA) Wesoły Lud – prowadzonego przez Richarda Jaminskiego, dyrektora artystycznego i choreografa – ubrana była w stroje z epoki Księstwa Warszawskiego. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć ekspozycję ukazującą historię KPA i jego działań na rzecz Polski i Polonii, a także starannie przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę edukacyjną o losach Polaków w czasie II wojny światowej pt. „Szlak Nadziei – Odyseja Wolności”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


Z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim (w środku) stoją członkowie zarządu ZPRK-PRCUA

Z prawej burmistrz Schiller Park Nick Caiafa ze współpracownikami i Arlene Jezierny, burmistrz Harwood Hts., trzecia z prawej

Jubileusz KPA obchodzony był na bankiecie w O’Hare Tech Center w Schiller Park

W jubileuszu uczestniczyło liczne grono gości z Polski i USA. Od prawej: ambasador Mark Brzezinski, prezes KPA i ZNP Frank Spula – gospodarz uroczystości, Monica Crowley ze sztabu wyborczego Donalda Trumpa i prof. Marek Rudnicki

Ks. Zdzisław Torba

Konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska

Były kongresman Thomas Malinowski

Monica Crowley ze sztabu wyborczego Donalda Trumpa

Wicemarszałek Senatu RP Rafał Grupiński

Wiceprezesi Rady Polonii Świata Bożena Kaminski i Tadeusz Pilat wręczyli prezesowi KPA Frankowi Spuli rocznicowe pamiątki

List od Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni odczytała poseł Barbara Okula

Przemawia prezes IPN Karol Nawrocki

Ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski

Przemawia płk Karol Piskorski z IPN

Życzenia wraz z okolicznościową plakietką wręczyła prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć

Prezes KPA Frank Spula został uhonorowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Nagrodą im. I Marszałka Senatu RP, prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Wyróżnienie wręczała wiceprezes „Wspólnoty” Zenka Bańkowska, która również odebrała nagrodę KPA dla prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama