Czuwanie zorganizowane przez duchowieństwo z polskiego kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie rozpoczęło się w porze, o której 16 października 1978 roku z balkonu bazyliki św. Piotra kardynał Pericle Felici ogłosił wynik trwającego trzy dni konklawe i wybór metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły. Był on pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.
Jak zaznaczono, celem rocznicowego spotkania było przywołanie ducha jedności i pokoju, które św. Jan Paweł II krzewił przez cały swój pontyfikat. Wiele osób przyniosło na plac Świętego Piotra biało-czerwone flagi.
Rano mszę przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej odprawił ksiądz Waldemar Turek, kierownik sekcji łacińskiej w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
„Trzeba na nowo odczytywać to co zostawił nam Jan Paweł II. Ciągle jest tak wiele do odczytania” - powiedział w kazaniu.
„Wtedy - dodał - wiedzieliśmy co jest +czarne+, a co jest +białe+. Dzisiaj wiele rzeczy i kwestii nam się pogmatwało. Dlatego potrzebujemy światła i potrzebujemy kogoś takiego, kto będzie nam wskazywał drogę, aby realizować Ewangelię w naszym życiu” - dodał ks. Turek.
W mszy uczestniczyli przedstawiciele watykańskiej Fundacji Jana Pawła II.
Obchody rocznicy wyboru papieża Polaka w roku dziesięciolecia jego kanonizacji będą kontynuowane. W niedzielę w polskim kościele odbędzie się koncert krakowskiego zespołu OCTAVA ensemble, specjalizującego się w muzyce sakralnej i dawnej.
22 października, w dniu wspomnienia liturgicznego polskiego papieża, ustanowionego w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu, w Ogrodach Watykańskich odbędzie się uroczystość zasadzenia tulipanów o nazwie Święty Jan Paweł II.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)