wtorek, 15 października 2024 19:32

Piłkarska LN - Pierwszy punkt Szkocji. Bezbramkowy remis z Portugalią

Szkocja bezbramkowo zremisowała z Portugalią w rozegranym w Glasgow meczu rywali Polaków w grupie 1 dywizji A piłkarskiej Ligi Narodów.
  • Źródło: PAP
Szkocja niespodziewanie odebrała Portugalii dwa punkty fot. Mark Runnacles/EPA-EFE/Shutterstock

Szkocja w Lidze Narodów przegrała trzy mecze z rzędu i liczyła na przełamanie na Hampden Park w Glasgow. Zadania nie było łatwe, gdyż mierzyła się z naszpikowaną gwiazdami Portugalią, która w sobotę wygrała 3:1 z Polską na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W pierwszej połowie Portugalczycy mieli przygniatającą przewagę w posiadaniu piłki (73 procent). Jednak w piątej minucie Szkoci mogli wyjść na prowadzenie po strzale głową Scotta McTominay'a, ale bramkarz Diogo Costa dobrze interweniował. Najlepszą sytuacją Portugalczyków było natomiast uderzenie Nuno Mendesa z rzutu wolnego w górny róg bramki, które zostało obronione przez Craiga Gordona.

W 83. min piłka przeleciała obok słupka po strzale głową Cristiano Ronaldo. Później celnie uderzył Bruno Fernandes, lecz został powstrzymany przez szkockiego bramkarza. W doliczonym czasie piłkę w polu karnym przyjął Rafael Leao, ale jego strzał zablokowali obrońcy.

Szkoci przerwali serię czterech porażek z rzędu, która trwała od Euro 2024. W tym roku odnieśli jednak tylko jedno zwycięstwo - 2:0 w meczu towarzyskim z Gibraltarem.

W grupie A4 z dziesięcioma punktami prowadzi Hiszpania, która wygrała u siebie z Serbią 3:0. Gole zdobyli Aymeric Laporte w 5. minucie, Alvaro Morata w 65. i Alex Baena w 77.

Trzy punkty do lidera traci Dania, po wyjazdowym remisie ze Szwajcarią 2:2. Helweci z punktem są na ostatnim miejscu, a trzecia Serbia ma cztery.

Zwycięzcy i wicemistrzowie grup najwyższej dywizji wezmą udział w ćwierćfinałach (20-25 marca). Lepsi z tych dwumeczów zakwalifikują się do turnieju Final Four. W poniedziałek jako pierwsi awans do ćwierćfinałów zapewnili sobie Niemcy.

Natomiast zespoły z ostatnich miejsc w grupach dywizji A spadną bezpośrednio do dywizji B, a drużyny z trzecich lokat w grupach dywizji A zagrają baraże z wicemistrzami grup dywizji B.

We wtorek rywalizowano też w dwóch grupach dywizji C. W grupie C2 na czele z kompletem 12 punktów jest Rumunia, która pokonała na wyjeździe Litwę 2:1. Trzy punkty mniej od lidera ma Kosowo, po wygranej u siebie z Cyprem 3:0.

W grupie C3 Irlandia Północna rozbiła u siebie Bułgarię 5:0 i awansowała na pierwsze miejsce. Punkt mniej ma Białoruś, która jedynie zremisowała z ostatnim Luksemburgiem.