Wszyscy musimy stanowić pierwszą linię obrony przed cyberprzestępcami. Miesiąc Świadomości Cyberbezpieczeństwa daje szansę na edukację i podejmowanie proaktywnych działań.
Cyberprzestępcy, używając różnych środków technologicznych, nieustannie starają się wyprzedzać ekspertów pracujących nad ochroną społeczeństwa.
Ataki phishingowe stanowią jedno z największych zagrożeń dla osób, które mogą stracić pieniądze oraz narazić na niebezpieczeństwo swoje dane osobowe i finansowe.
By uniknąć takich sytuacji, należy zwrócić uwagę na sygnały ostrzegawcze oszustw phishingowych.
• Dokładnie sprawdzaj adres e-mail wszystkich podejrzanych wiadomościach, zwłaszcza tych, w których ktoś twierdzi, że jest problem z kontem. E-mail może przyjść w imieniu firmy, którą znasz, ale zwróć uwagę na adres nadawcy. Jeśli jest to ciąg liter i cyfr, który nie ma sensu, prawdopodobnie to oszustwo. Nie ufaj też od razu adresom z nazwami firm. Zamiast tego zadzwoń bezpośrednio do firmy lub osoby, aby zweryfikować wiadomość.
• Nie odpowiadaj na przypadkowe e-maile ani SMS-y. Nigdy nie podawaj danych osobowych ani finansowych żądanych w e-mailach lub SMS-ach. Nie oddzwaniaj pod numer podany przez nieznaną osobę. Szukaj adresów URL zaczynających się od „https” i upewnij się, że na pasku adresu jest ikona kłódki. Dodaj filtry antyspamowe do swojej poczty e-mail.
• Twoje dane prędzej czy później będą zagrożone. Dlatego ważne jest podejmowanie środków zapobiegawczych. Oto kilka rad:
– nie używaj tego samego hasła do wszystkich swoich kont,
– bądź ostrożny w udostępnianiu informacji w mediach społecznościowych,
– regularnie monitoruj swoje konta bankowe i karty kredytowe,
– aktualizuj i korzystaj z oprogramowania zabezpieczającego,
– zachowaj ostrożność podczas odwiedzania nieznanych stron internetowych.
Dziś musimy być bardziej czujni niż kiedykolwiek w kwestii cyberbezpieczeństwa. Przestępcy liczą na to, że będziemy zbyt zajęci, aby zauważyć ich liczne schematy oszustw.
Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Twój raport może pomóc innym uniknąć podobnych problemów. Możesz również odwiedzić BBB.org lub śledzić nas w mediach społecznościowych na @ChicagoBBB. Szukaj pieczęci BBB – znaku zaufania.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB