Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 15:44
Reklama KD Market

W niedzielę, 13 października Kongres Polonii Amerykańskiej świętuje 80. rocznicę swojego powstania i działalności. W przeddzień uroczystości obrady KPA

Jak powiedział „Dziennikowi Związkowemu” gospodarz wydarzenia, prezes KPA Frank J. Spula, swoją obecność na uroczystościach potwierdzili: ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, kongresman USA Mike Quigley i senator USA Richard Durbin. Z lokalnych liderów mają być obecni: skarbnik powiatu Cook Maria Pappas i burmistrz Schiller Park Nick Caiafa. Będą również goście z Polski: Dariusz Piotr Bonisławski – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, minister Henryka Mościcka-Dennys z MSZ RP i Beata Prądzyńska, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ. W przeddzień uroczystości, w sobotę, 12 października, odbywają się obrady KPA.
W niedzielę, 13 października Kongres Polonii Amerykańskiej świętuje 80. rocznicę swojego powstania i działalności. W przeddzień uroczystości obrady KPA

W niedzielę, 13 października, w sali bankietowej O’Hare Tech Center w Schiller Park odbędzie się uroczysty brunch z okazji 80. rocznicy powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi kluczowych członków zarządu krajowego KPA z prezesem Frankiem Spulą na czele. Przybędą przedstawicieli wszystkich stanowych wydziałów i organizacji członkowskich. W przeddzień uroczystości, w sobotę, 12 października, odbywają się obrady KPA w chicagowskiej siedzibie Związku Narodowego Polskiego. Relacje z obu wydarzeń przekażemy w następnym wydaniu naszej gazety.

Niedzielny uroczysty brunch z okazji 80-lecia Kongresu Polonii Amerykańskiej to nie tylko okazja do spotkania liderów i sympatyków organizacji, ale również moment refleksji nad jej bogatą historią i wpływem na kształtowanie relacji polsko-amerykańskich.

KPA odegrał kluczową rolę w najważniejszych momentach historii Polski i Polonii. Szczególne zasługi należy przypisać wsparciu, jakiego Kongres Polonii Amerykańskiej udzielał Solidarności w jej walce z komunizmem w Polsce. KPA intensywnie lobbował również na rzecz przyjęcia Polski do NATO, co stało się faktem 25 lat temu. Przyjęcie Polski do NATO to kamień milowy, który nie tylko umocnił bezpieczeństwo i pozycję Polski na arenie międzynarodowej, ale również zacieśnił więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

W ostatnich latach Kongres Polonii Amerykańskiej kontynuował swoją misję, skutecznie działając na rzecz interesów Polski i Polonii. Jednym z najważniejszych osiągnięć było długo oczekiwane przyjęcie Polski do programu bezwizowego (Visa Waiver Program) w listopadzie 2019 roku umożliwiające Polakom podróżowanie do Stanów Zjednoczonych bez konieczności posiadania wizy.

Kongres Polonii Amerykańskiej jest obecnie największą i najważniejszą organizacją reprezentującą polityczne interesy Polski i Polonii w Stanach Zjednoczonych. Do KPA należy ponad trzy tysiące polonijnych organizacji, klubów i ugrupowań.

Rola KPA nabiera szczególnego znaczenia w kontekście aktualnych wyzwań międzynarodowych, takich jak trwająca wojna na Ukrainie, oraz w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. Decyzje, które zapadną w nadchodzących latach, będą z pewnością miały ogromny wpływ na przyszłość Polski i jej relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

(Redakcja DZ)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama