Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 08:50
Reklama KD Market

Jest czerwona nota Interpolu za biznesmenem Pawłem Szopą, twórcą marki Red is Bad

Biznesmen Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad poszukiwany jest czerwoną notą Interpolu. Komórka prawna w sekretariacie Interpolu zakończyła ocenę wniosków o publikacje czerwonych not za Szopą oraz b. szefem RARS Michałem K. - dowiedziała się PAP w Komendzie Głównej Policji.
Jest czerwona nota Interpolu za biznesmenem Pawłem Szopą, twórcą marki Red is Bad
Paweł Szopa

Autor: Komenda Stołecznej Policji

O publikacji czerwonych not Interpolu poinformowała w czwartek rzeczniczka Komendy Głównej Policji insp. Katarzyna Nowak, która przekazała, że obecnie poszukiwania w bazie Interpolu są już widoczne i aktywne.

"O powyższym poinformowano właściwe jednostki poszukujące oraz organy sądowo-prokuratorskie" - dodała Nowak.

O ściganie Szopy i K. czerwoną notą Interpolu wnioskowała prokuratura. Michał K. obecnie przebywa już w areszcie w Londynie. Nie wiadomo, gdzie przebywa Szopa. Do tej pory był poszukiwany listem gończym i europejskim nakazem aresztowania. Według mediów Szopa prawdopodobnie może być w którymś z krajów Ameryki Południowej.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku obrońcy o wydanie listu żelaznego dla Szopy, argumentując, że środek ten nie jest wystarczający dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. Chodzi o specjalny dokument przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej, w zamian za co oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z wolnej stopy.

W sierpniu sąd I instancji nie uwzględnił wniosku prokuratury o aresztowanie Szopy, uznając, że obawa matactwa w jego przypadku nie jest na tyle duża, aby było to konieczne, zwłaszcza że podejrzany złożył wniosek o wydanie listu żelaznego. Po zażaleniu prokuratury sąd okręgowy uznał, że w przypadku podejrzanego zachodzi obawa matactwa i ukrywania się, dlatego zdecydował o jego aresztowaniu. Inny skład katowickiego sądu okręgowego 25 września rozpoznawał zażalenie obrońców na tamto postanowienie. Decyzję o aresztowaniu Szopy utrzymał w mocy.

Nie jest to jedyny wniosek o wydanie listu żelaznego w tym postępowaniu. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił takiego wniosku wobec b. szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michała K.

W sierpniu Sąd Rejonowy Katowice-Wschód na wniosek prokuratora zgodził się na aresztowanie Michała K., co pozwoliło na wszczęcie poszukiwań listem gończym i wydanie europejskiego nakazu aresztowania. Michał K. 2 września został zatrzymany w Londynie. Polska zwróciła się o jego ekstradycję.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Obecnie prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.

W lipcu prokuratura postawiła zarzuty dwóm innym osobom w sprawie RARS: dyrektorce biura zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Justynie G. i kierowniczce z tego biura Joannie P. Zarzuty te dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, co miało polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 mln euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy. (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama