Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 01:50
Reklama KD Market

Premier: Morawiecki i Kaczyński mają obowiązek współpracować z prokuraturą ws. RARS

Premier: Morawiecki i Kaczyński mają obowiązek współpracować z prokuraturą ws. RARS
Donald Tusk fot. MARCIN GADOMSKI/EPA-EFE/Shutterstock

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński są posłami, pełnią funkcje publiczne i mają obowiązek współpracować z prokuraturą w sprawie dotyczącej RARS; jeśli nie będą tego robić to znaczy, że są "zainteresowani w kryciu osób" zatrzymywanych w tej sprawie - uważa premier Donald Tusk.

Na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk był pytany o śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), zwłaszcza o zatrzymanego Michała K. i ściganego Pawła Sz.

Były prezes RARS Michał K. został zatrzymany w poniedziałek w Londynie na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie oraz nakazu aresztowania obejmującego Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków podczas organizowania i procedowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. O jego aresztowaniu zdecyduje brytyjski sąd.

Ponadto w poniedziałek katowicki sąd okręgowy aresztował na 90 dni przedsiębiorcę Pawła Sz. - twórcę marki Red is Bad - jednego z podejrzanych w sprawie nieprawidłowości w RARS. We wtorek prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu go listem gończym.

Szef rządu został zapytany, czy sprawa RARS dotyczy całego PiS, czy tylko ludzi związanych z b. premierem Mateuszem Morawieckim. Premier odpowiedział, że nie będzie zastępował prokuratury i skazywał winnych. Ale, jak dodał, osoby pełniące funkcje publiczne, m.in. Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, mają obowiązek współpracować z "prokuraturą, ze śledczymi, w przyszłości także z sądem", by pomóc "wyjaśnieniu afery, a nie ją kryć".

"Mateusz Morawiecki był, jest zaprzyjaźniony i był przełożonym tych, którzy są dziś ścigani listami gończymi i zatrzymywani w aresztach" - powiedział Tusk. Jak podkreślił, Morawiecki sam powinien zdecydować, by w szczegółach opowiedzieć, co wiedział w sprawie byłego szefa RARS Michała K. "Nie może być żadnej taryfy ulgowej" - oświadczył.

Tusk uważa, że jeśli Morawiecki oraz szef PiS, b. wicepremier Jarosław Kaczyński nie zaczną "wyjaśniać sprawy i nie poinformują, na ile czują się współodpowiedzialni, to znaczy, że są zainteresowani w kryciu osób, które są zatrzymywane przez organy ścigania". "Tak naprawdę po ich reakcjach będziemy wiedzieli, czy odpowiadają także oni i cały PiS, czy tylko osoby zatrzymywane" - powiedział szef rządu.

Zapytany, czy obawia się, że sprowadzenie Michała K. do Polski będzie przedłużane, premier odpowiedział, że "takiego scenariusza musi obawiać się Michał K., bo to by oznaczało, że bez wyroku będzie siedział tam w zamknięciu".

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak powiedział w poniedziałek, że procedura przekazania do Polski jest "bardziej czasochłonna" niż procedura Europejskiego Nakazu Aresztowania, która obowiązuje w UE. Jak zaznaczył, nadal jest to "bardziej uproszczona procedura ekstradycji". Dopytywany, ile to może potrwać, rzecznik PK zaznaczył, że nie może tego dokładnie określić. Powiedział, że "nie jest to kwestia dni, i obawia się, że nie jest to też kwestia tygodni".

Obrońca Michała K. adwokat Luka Szaranowicz przekazał, że 29 sierpnia skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wydanie listu żelaznego na rzecz jego klienta, który według kodeksu postępowania karnego, zapewnia oskarżonemu pozostawanie na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania.

"Nie jest moją intencją, żeby w Anglii czy w Polsce on siedział bez stwierdzenia winy, więc w interesie wszystkich - ale szczególnie Michała K. - jest, by jak najszybciej trafić przed polski wymiar sprawiedliwości, bo to daje szansę na możliwie szybkie zakończenie sprawy" - ocenił premier podczas konferencji prasowej. Jego zdaniem "sprawiedliwość musi być czasami cierpliwa".

Tusk podkreślił, że z uznaniem patrzy na działanie "naszej prokuratury, służb, naszego państwa, bo wbrew niektórym malkontentom, musicie państwo przyznać, że działamy konsekwentnie, nie pod publiczkę, nie szybciej i nie wolniej niż można". Dodał, że "tam, gdzie stwierdzamy nadużycia lub możliwość popełnienia przestępstwa, dopadamy tych, którzy dopuszczali się tych rzeczy z dużą dozą prawdopodobieństwa".

"Dopadniemy każdego, kto się dopuścił popełnienia przestępstwa na szkodę Polski, ludzi w czasach rządu PiS" - dodał Tusk. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama