Zapewne niewielu z nas, widząc ciężarówkę na drodze, zastanawia się, czy jest ona zakupiona za gotówkę, czy może wzięta na raty albo w leasing. Okazuje się, że prawie połowa pojazdów komercyjnych w prywatnych firmach transportowych jest leasingowanych.
Według 2023 National Private Truck Council Industry Benchmark Report, 49% wszystkich ciężarówek klasy 8 jest leasingowana. Leasing z pełnym zakresem serwisów stanowi również 76% wszystkich rodzajów leasingów.
Strategie w firmach transportowych są różnorodne. Niektóre firmy decydują się na leasing wszystkich swoich ciężarówek, inne stosują kombinację własnych i leasingowych pojazdów. Według raportu NPTC biznesów łączących te dwie metody jest około 30%.
Decyzja o leasingu lub zakupie ciężarówki to często złożony wybór, który zależy od wielu czynników specyficznych dla każdej firmy. Zarówno leasing, jak i zakup mają swoje wady i zalety. Leasing pozwala na korzystanie z pojazdu bez dużych inwestycji początkowych. Utrata wartości ciężarówki spada na firmę, która dokonuje leasingu. Budżet jest bardziej stabilny, gdyż płatności są takie same każdego miesiąca. Regularna wymiana pojazdów na najnowsze modele oraz opcja dodatkowych serwisów to niektóre z zalet przemawiających za korzystaniem z leasingu.
Brak pełnej własności, ograniczenia użytkowania pojazdu (limit mil, zakaz modyfikacji itd.) czy koszty związane z zakończeniem umowy i ewentualnym wykupem pojazdu to tylko kilka z negatywnych stron leasingu.
Jak zatem podjąć odpowiednią decyzję?
Zawsze warto porównać koszty leasingu z kosztami zakupu, przeanalizować swoje potrzeby, porównać oferty oraz skonsultować się z doradcą finansowym. Analiza wszystkich aspektów pozwoli dobrać rozwiązanie, które będzie najlepiej odpowiadało potrzebom firmy oraz możliwościom finansowym.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS & TransLab! We put Truckers first!