Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 20:57

„To wy byliście bohaterami, my byliśmy tylko waszym wojskiem”

Te obchody przygotowywano od wielu miesięcy. 1 sierpnia, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, stolica uczciła swoich bohaterów. Tradycją jest, że na sygnał syren Warszawa przystaje na minutę. Oddaje wtedy hołd poległym. „Godzina W” jest symbolem wybuchu Powstania – walki o wolność. 1 sierpnia, równo 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Ceną jaką zapłaciła stolica, było zniszczenie miasta i około 180 tysięcy ofiar. Jak wiadomo Powstanie z wojskowego punktu widzenia zakończyło się porażką, ale w naszej pamięci pozostało dniami chwały. Miasto stołeczne Warszawa, przy współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego i jego dyrektora Jana Ołdakowskiego, zorganizowało wielodniowe obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, aby upamiętnić pamięć poległych.

1 sierpnia obchody od samego rana

Tego dnia od wczesnych godzin porannych Warszawa oddawała hołd bohaterom. Choć centralne obchody zaplanowano na godzinę 17:00, już od samego rana czuło się w Warszawie, że to dzień inny niż wszystkie. Uroczystości rozpoczęły się o 9 rano przy ulicy Filtrowej na Ochocie, pod domem, w którym podpisano rozkaz rozpoczęcia powstańczego zrywu. Godzinę później świętowano na Mokotowie, w Parku generała Orlicz-Dreszera. Tuż przed momentem symbolizującym „Godzinę W” nad Warszawą przeleciały samoloty wojskowe polskich Sił Powietrznych z największym samolotem transportowym „Herkules”. Jednym z ciekawszych wydarzeń, które zebrało tłumy warszawiaków był również uroczysty rejs łódek po Wiśle. O godzinie 17:00 złożono na rzece wieniec w hołdzie poległym. Jednak najważniejsze obchody odbyły się na Warszawskich Powązkach.

Obchody na niespotykaną skalę

Główne obchody rozpoczęły się właśnie o 17:00 przy pomniku Gloria Victis na Powązkach Wojskowych. Wtedy stolica zatrzymała się na minutę, by oddać hołd bohaterom, ludności cywilnej i wszystkim tym, którzy polegli w Powstaniu Warszawskim. Od lat zwyczajem warszawiaków jest stawanie na baczność, gdy w całym mieście wyją syreny. Po minucie ciszy rozległa się salwa honorowa oddana przez żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Zapoczątkowało to składanie wieńców przez przedstawicieli władz przy pomniku „Gloria Victis”. W wydarzeniu brali udział Powstańcy Warszawscy, najwyżsi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Byli to: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, jak też przedstawiciele partii politycznych. Poza władzami państwowymi i samorządowymi licznie pojawili się też: harcerze, którzy przybyli z różnych stron Polski, wolontariusze oraz wiele osób cywilnych – warszawiaków, nawet z małymi dziećmi. Ubiory często akcentowały symbolikę Powstania Warszawskiego. W dłoniach trzymali znicze i kwiaty, które zostały złożone po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia. Zwieńczyła je wspólna modlitwa. To nie był jednak koniec obchodów.

Pani Wanda Traczyk-Stawska – „To wy byliście bohaterami,my byliśmy tylko waszym wojskiem”

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było składanie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy i ich powstańczego wojska. Cmentarz Powstańców Warszawy o 18:30 wypełnił tłum Warszawiaków. Tam swoje poruszające przemówienia wygłosiła między między innymi: uczestniczka Powstania Warszawskiego pani Wanda Traczyk-Stawska, która złożyła hołd ludności cywilnej opowiadając również o swoich osobistych przeżyciach podczas Powstania. Zakończyła ją słowami: „To wy byliście bohaterami, my byliśmy tylko waszym wojskiem”.Do ofiar ludności cywilnej, której na Woli zostało zamordowanych ponad 50 tysięcy w odwecie za wzniecenie Powstania nawiązał Premier Rządu RP Donald Tusk. Mówcy podkreślali, że warto i trzeba pamiętać o wszystkich poległych, którzy niezależnie od przekonań stanęli w obronie ojczyzny, chcąc wyzwolić stolicę spod okupacji własnymi siłami, a nie czołgami obcych wojsk. Ważnym punktem tej części obchodów była modlitwa przedstawicieli różnych wyznań w intencji ofiar oraz żyjących jeszcze uczestników Powstania. Uroczystości zakończyła salwa honorowa i składanie wieńców przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, polityków, a także członków korpusu dyplomatycznego wielu krajów. Hołd poległym oddał również prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Koncert, na który czekały tysiące mieszkańców stolicy

Wszystkie uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zwieńczone zostały tradycyjnym już koncertem piosenek powstańczych. Tysiące warszawiaków razem z artystami śpiewało melodie „(Nie)zakazanych piosenek” na placu Piłsudskiego w Warszawie. Od lat miejsce to wypełnia wzniosła atmosfera. Uczestniczyli tam również Powstańcy Warszawscy, którzy przekazywali młodemu pokoleniu żywą historię, poprzez krótkie spoty wyświetlane pomiędzy piosenkami. Na tym spotkaniu pojawił się również prezydent RP Andrzej Duda. Mimo późnej pory wśród warszawiaków wracających do domów; można było usłyszeć jeszcze powstańcze melodie.

Tekst i zdjęcia:Zuzanna Malińska/Iga Lewandowska/NEWSRP(Studentki pedagogiki medialnej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama