Być może podjazd przy twoim domu wymaga naprawy, ale nie powierzaj tego zadania byle komu, a zwłaszcza osobom, które niespodziewanie zapukają do twoich drzwi, oferując swoje usługi i niską cenę. Oszustwa związane z naprawą podjazdów często skutkują tym, że właściciele domów w zamian za swoje pieniądze otrzymują marnej jakości pracę, wadliwą nawierzchnię lub, w najgorszym przypadku – nic.
Jak działa oszustwo?
Nieuczciwy wykonawca (contractor) zostawia ulotkę lub pojawia się u twoich drzwi. Oszuści twierdzą, że wykonywali pracę w okolicy i właśnie zauważyli, że podjazd lub chodnik przy twoim domu wymaga naprawy. Ponieważ już pracują w pobliżu, mogą zaoferować ci zniżkę. Po uzgodnieniu ceny będą żądać dużej zaliczki. Jeśli zapytasz o szczegóły dotyczące ceny, firmy lub jej adresu, mogą wahać się z odpowiedzią.
Po zakończeniu transakcji wykonawca oszust może całkowicie zniknąć. Nie będzie odpowiadać na telefony ani e-maile, a ty szybko zdasz sobie sprawę, że podane informacje kontaktowe były fikcyjne. Wykonawca może również użyć taktyki zastraszania, np. grożąc pozwem sądowym, aby zmusić cię do zapłaty.
W innych przypadkach właściciele domów nie mogli dotrzeć do firmy, którą wykonawca rzekomo reprezentował. Inni oszuści podszywali się pod inne firmy. W każdym z tych scenariuszy szanse na odzyskanie pieniędzy lub naprawienie tandetnie wykonanej pracy są niewielkie.
Wskazówki, jak uniknąć oszustw związanych z naprawą podjazdu
Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu i dokonaniem płatności dokładnie sprawdź firmy i wykonawców. Szukaj opinii i ocen na stronie BBB.org. Zwróć uwagę na pieczęć BBB, znak zaufanej firmy.
Uważaj na niezamówione oferty. Większość oszustw związanych z naprawą podjazdu zaczyna się, gdy przypadkowy wykonawca sam oferuje ci wycenę, której nigdy nie zamawiałeś. Bądź szczególnie ostrożny, jeśli wycena jest zaniżona. Jeśli wykonawca ma wiele negatywnych opinii i skarg, nie zatrudniaj go. Często proste wyszukiwanie w internecie może ujawnić firmy lub osoby, które były zaangażowane w oszustwa lub wykonały niezadowalającą pracę dla poprzednich klientów.
Uzyskaj wszystko na piśmie. Poproś o wycenę na piśmie, zanim jeszcze zacznie się dyskusja na temat płatności. Nie pozwól wykonawcy rozpocząć pracy nad projektem, dopóki nie zostanie podpisana pisemna umowa określająca szczegóły, w tym: terminy rozpoczęcia i zakończenia pracy, koszty materiałów, ustalenia dotyczące płatności oraz informacje o gwarancji.
Rozłóż płatności. Większość wykonawców będzie wymagać zaliczki z góry, ale nigdy nie powinna to być pełna cena przed rozpoczęciem pracy. Zamiast tego ustal harmonogram płatności, aby można było kontrolować postęp prac na różnych etapach projektu.
Używaj bezpiecznych metod płatności. Płatność kartą kredytową daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ firma wydająca kartę pomoże ci, jeśli okaże się, że wykonawca cię oszukał. Jeśli płacisz czekiem, wystaw go na firmę, a nie na osobę prywatną. Płatności gotówką lub za pomocą aplikacji portfela elektronicznego są ryzykowne, ponieważ nie ma możliwości zatrzymania płatności ani odzyskania pieniędzy w przypadku problemów.
Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Twoje zgłoszenie pomoże ujawnić taktykę oszustów i zwiększyć świadomość konsumentów. Odwiedź BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych: @ChicagoBBB.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB