Korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich oraz inny Amerykanin, były żołnierz Paul Whelan, skazani w Rosji na 16 lat więzienia, zostali zwolnieni w ramach wymiany więźniów – podała w czwartek agencja Bloomberga.
„Mężczyźni, uwięzieni w Rosji pod zarzutem szpiegostwa, któremu zaprzeczają oni sami i USA, są w drodze do miejsca poza granicami Rosji” – napisał Bloomberg.
Według unijnego urzędnika, który zastrzegł swą anonimowość, wolność ma także odzyskać opozycjonista Władimir Kara-Murza, mający obywatelstwo rosyjskie i brytyjskie.
Wcześniej kanał Mash na Telegramie poinformował, że do wymiany więźniów między Rosją a krajami zachodnimi może dojść w Ankarze w czwartek około godz. 15 czasu polskiego.
Jak podkreślił Mash, powołując się na serwis Flightradar, z moskiewskiego lotniska Wnukowo lecą do Ankary dwa samoloty rządu Rosji Tu-204-300. Do Turcji zmierzają też Lockheed C-1301-30 Hercules sił powietrznych USA z bazy NATO Ramstein w Niemczech oraz komercyjny samolot Dassault Falcon 7X z Oslo.
Wcześniej kanał Meduza podał, że do jednego etapu wymiany już doszło i w Kaliningradzie wydano Rosji dwoje Rosjan skazanych w Słowenii za szpiegostwo, Artioma i Annę Dulcewych, którzy używali nazwisk Ludwig Gisch i Maria Rosa Mayer Munos.
W środę o tym, że w najbliższym czasie może dojść do wymiany więźniów z udziałem Rosji, USA, Niemiec i Białorusi, poinformował portal nadającej w krajach bałkańskich telewizji N1, powołując się na anonimowe źródła. (PAP)