Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 04:02
Reklama KD Market

Warszawa. Najpopularniejsze kierunki studiów: psychologia, budownictwo oraz finanse i rachunkowość

Warszawa. Najpopularniejsze kierunki studiów: psychologia, budownictwo oraz finanse i rachunkowość
Uniwersytet Warszawski fot. Wikipedia

Psychologia, budownictwo oraz finanse i rachunkowość – to najpopularniejsze kierunki studiów na trzech największych warszawskich uczelniach publicznych. Na zbliżający się rok akademicki UW, PW i SGGW przygotowały w sumie prawie 42 tys. miejsc.

Uniwersytet Warszawski podał, że w rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 wzięło udział 30261 kandydatów, którzy dokonali ponad 56 tys. zapisów na studia I stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów II stopnia. Rekordziści (dwie osoby) zapisali się na 18 kierunków.

"Najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia, a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski" – napisała w komunikacie przesłanym do PAP Daiwa Maksimowicz z biura prasowego uczelni.

Na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich UW przygotował 19899 miejsc na studiach stacjonarnych i 4788 na niestacjonarnych. Kandydaci mogli wybierać spośród ponad 200 programów studiów.

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszył się kierunek psychologia (studia stacjonarne, jednolite magisterskie), na który zapisały się na niego 2742 osoby. Na kolejnych miejscach pod względem popularności były zarządzanie (stacjonarne, I stopnia) – 2683 osoby – oraz ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria (stacjonarne, I stopnia) – 2411 zapisów.

O jedno miejsce najwięcej kandydatów rywalizowało na kierunkach jednolitych magisterskich studiów stacjonarnych: lekarskim (24,62 osób na miejsce), orientalistyce-japonistyce (22,76) oraz Business and Management (19,15).

Na Uniwersytecie Warszawskim wciąż trwają zapisy na część kierunków drugiego stopnia oraz niektóre studia niestacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. „Gdy limit miejsc na danym kierunku nie zostanie wypełniony, może zostać uruchomiona dodatkowa tura zapisów. Rejestracje uruchamiane będą w sierpniu i we wrześniu” – zapowiedziała Daiwa Maksimowicz.

Na Politechnice Warszawskiej również nadal trwa rekrutacja, m.in. na studia niestacjonarne I stopnia oraz studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia.

„Na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie w Warszawie zgłosiło się 9847 kandydatów, którzy złożyli 27824 aplikacje. Zakwalifikowaliśmy 6486 osób, ale liczba osób przyjętych na studia będzie znana po zakończeniu składania dokumentów” – poinformowała Agnieszka Kapela z Biura Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej.

Dane z rekrutacji w Filii PW w Płocku, gdzie trwa jeszcze rejestracja kandydatów, będą znane po 25 lipca.

Na rok akademicki 2024/2025 na 57 kierunkach Politechniki Warszawskiej przygotowano 5305 miejsc, w płockiej filii 350 osób będzie mogło rozpocząć naukę na 6 kierunkach.

Na największej polskiej uczelni technicznej najpopularniejszymi w tym roku kierunkami pod względem liczby zgłoszeń okazały się: budownictwo, informatyka i cyberbezpieczeństwo. Najwięcej aplikacji na jedno miejsce przyjęto na cyberbezpieczeństwie (19,1 osób na miejsce), mechanice i projektowaniu maszyn (13,8) oraz matematyce i analizie danych (11,9).

„Na tym etapie wypełniliśmy wszystkie dostępne miejsca. Teraz kandydaci składają dokumenty i tym samym potwierdzają chęć podjęcia studiów. Po zakończeniu tego etapu będziemy wiedzieć, czy na jakichś kierunkach są dostępne miejsca i wtedy zapadną decyzje w sprawie ewentualnego uruchomienia kolejnego naboru” – wyjaśniła Agnieszka Kapela.

Na wszystkie kierunki, formy i stopnie studiów w Szkole Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego zgłosiło się 11602 kandydatów – wynika z komunikatu nadesłanego przez uczelnię do PAP. Rzecznik prasowy SGGW poinformował, że na chętnych na 41 kierunkach czeka 7539 miejsc, w tym 6414 od semestru zimowego i 1125 od semestru letniego.

Wśród najbardziej obleganych na SGGW kierunków stacjonarnych I stopnia były: finanse i rachunkowość (8,5 osób na jedno miejsce i 1283 kandydatów), zarządzanie (8,3 i 1004) oraz ekonomia (7,6 i 1151).

W pierwszej trójce kierunków na studiach II stopnia na tej uczelni znalazły się finanse i rachunkowość (3,3 osób na jedno miejsce i 100 kandydatów), zarządzanie (2,8 i 85) oraz prowadzone w języku angielskim informatyka i ekonometria (2,3 i 35).

Na tych kierunkach w SGGW, na których pozostały wolne miejsca, rekrutacja uzupełniająca ruszy 12 sierpnia.(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama