Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 10:57
Reklama KD Market

Które technologie zwiększają, a które zmniejszają bezpieczeństwo podczas jazdy

Które technologie zwiększają, a które zmniejszają bezpieczeństwo podczas jazdy
fot. Depositphotos.com

Branża transportu drogowego wydaje rocznie miliony dolarów na technologie, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa drogowego. Są to pomysły lepsze i gorsze, sprawdzające się podczas pracy i takie, które nie spełniają wszystkich oczekiwań.Czy jednak panie i panowie, którzy odpowiadają za faktyczne wykorzystanie tych technologii, mają swojego faworyta?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie magazyn „CCJ’s” (we współpracy z Lytx) przeprowadził sondaż zatytułowany „What Drivers Wants”. Ponad 60 proc. respondentów stwierdziło, że urządzeniem, które najbardziej wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa, jest kamera montowana w kabinie kierowcy i skierowana do przodu.

Na dalekim drugim miejscu ex aequo (po 31 proc. głosujących) znalazły się dwa systemy bezpieczeństwa. Jednym z nich jest system zapobiegania kolizjom (ang. collision mitigation system), drugim – system ostrzegania podczas zmiany pasa ruchu (ang. lane departure warning system).

Zawodowi kierowcy twierdzą, że największym zagrożeniem ich bezpieczeństwa są samochody osobowe, dlatego systemy kamer rejestrujących ruch uliczny okazują się tak przydatne.

Wiele firm transportowych zdecydowało się na zamontowanie kamer, które skierowane są zarówno przed ciężarówkę, w kierunku jazdy, jak i do wnętrza kabiny. I to właśnie kamery obserwujące kierowcę zajęły drugie miejsce pośród najbardziej niepopularnych urządzeń  (54 proc.), ustępując jedynie ogranicznikowi prędkości (67 proc.). Na trzecim miejscu pośród technologii redukujących bezpieczeństwo kierowcy CDL wymieniają elektroniczne dzienniki pokładowe, ELD.

Swoje wybory motywują bardzo prostymi i realistycznymi faktami. Po pierwsze, ograniczniki prędkości przyczyniają się do tworzenia rekordowych korków na autostradach. Po drugie ELD zmusza do jazdy w nierealistycznych ramach czasowych.

Wielu respondentów zauważyło, że najnowsze technologie i uzależnienie od nich doprowadza do zaniku umiejętności wymaganych od kierowców zawodowych, które były doskonalone od pokoleń.

Większość ankietowanych jest przeciw wdrażaniu najnowszych technologii postrzegając je jako narzędzie „Wielkiego Brata”. Aż 58 proc. uważa, że odgrywają one przewodnią rolę w monitorowaniu i kontrolowaniu kierowców przez firmy transportowe, a tylko 10 proc. twierdzi, że wspomniane technologie ułatwiają pracę czyniąc ją bezpieczniejszą.

Podsumowując, kierowcy ciężarówek, którzy w większości reprezentują pokolenie X, wierzą, że poprawa bezpieczeństwa na drogach wymaga koncentracji na edukacji wszystkich użytkowników dróg i lepszym egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks & TransLab. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama