Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 20:54

Otwarcie muzeum Wheels Of Liberation w Gettysburgu z uziałem delegacji chicagowskiej Polonii i Misiem Wojtkiem

W dniach 29-30 czerwca miało miejsce otwarcie muzeum Wheels Of Liberation w Gettysburgu w Pensylwanii. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej 12 Pułku Ułanów Podolskich z Chicago i Miś Wojtek.

W wydarzeniu uczestniczyło około 200 aktorów rekonstrukcyjnych i ponad 100 pojazdów z okresu II wojny światowej. Unikalna kolekcja alianckich czołgów wojskowych z czasów II wojny światowej, dział samobieżnych, tankietek, pojazdów półgąsienicowych, samochodów opancerzonych, transporterów personelu, artylerii polowej/przeciwpancernej/przeciwlotniczej, ciągników działowych, ciężarówek, jeepów, samochodów sztabowych, motocykli, broni strzeleckiej, mundury i militaria z nimi związane, ze szczególnym uwzględnieniem Sił Zbrojnych RP 1939-45.

Odrestaurowane pojazdy z odpowiednimi oznaczeniami pogrupowane były zależnie od miejsca, czasu i przynależności do jednostek wojskowych. Wszystkie przejechały przed zgromadzoną publicznością, a my wraz z maskotką bohaterskiego Misia Wojtka pojechaliśmy historyczną ciężarówką FWD HAR 1– taką, którą kapral Wojtek jeździł podczas wojny w 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa.

W zbiorach muzealnych są jeszcze inne pojazdy, które służyły pod Monte Cassino, różnego rodzaju broń i amunicja, oraz umundurowanie. Spośród zgromadzonych pojazdów z okresu 1939-1945 największym zainteresowaniem cieszył się czołg T-34, czyli taki, który można było oglądać w serialu “Czterej pancerni i pies” pod nazwą “Rudy 102”.

Dzięki pasji Mirosława Hrycaka możemy tutaj na amerykańskiej ziemi podziwiać pojazdy sprowadzone między innymi z Polski i Francji. Maszyny znajdujące się w zbiorach muzealnych są czynne i dokładnie odwzorowane, a można zobaczyć je również na innych tematycznych imprezach organizowanych w Stanach Zjednoczonych.

Wśród gości i publiczności na otwarciu muzeum byli obecni również weterani, ich dzieci i wnuki. Warto wspomnieć, że w naszej grupie udziela się młodzież, zaś w Pomocniczej Służbie Kobiet (PSK) chętnie biorą udział Natalia i Izabella Rachwalskie oraz Natalia Zoltowski.

Naszą działalnością staramy się zachęcić młode pokolenie Polaków do poznawania historii oraz czynnego udziału w wydarzeniach promujących Polskę tutaj w Stanach Zjednoczonych.

Tekst: Mateusz RachwalskiZdjęcia: Roman Zoltowski, Mateusz Rachwalski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama