Lato to okres, który wielu z nas kojarzy z wakacjami i relaksem, ale niestety jest również czasem, który mobilizuje oszustów. Wykorzystują oni wzmożoną aktywność konsumentów szukających ofert urlopowych. W tym okresie nieostrożni klienci mogą być łatwym celem dla różnych form oszustw.
W zestawieniu oszustw w sezonie letnim zawsze dominują oferty wynajmu lokali na wakacyjny wypoczynek. Jeżeli chcesz zarezerwować domek letniskowy lub mieszkanie, musisz koniecznie zrobić rozeznanie.
Oszuści kopiują i wklejają oferty znalezione na legalnych stronach, podając je za własne.Po wpłaceniu przez klienta wymaganego depozytu, znikają, a wraz z nimi pieniądze osób planujących urlop.
Dlatego należy uważać na fałszywe strony internetowe, podstawione numery telefonów i oszustów podszywających się za biura turystyczne, oferujących np. rezerwację biletów lotniczych.
W trakcie największych upałów oszuści mogą wydzwaniać, grożąc odcięciem prądu, jeśli natychmiast nie zostanie zapłacony przez telefon rachunek za energię elektryczną. Taką rozmowę należy natychmiast zakończyć i skontaktować się bezpośrednio z zakładami energetycznymi, jeśli pojawiaja się jakiekolwiek wątpliwości.
Uważajcie też na oszustów podających się za pracowników elektrownii, którzy oferują modernizację, naprawę lub przegląd klimatyzatora. Przestępcy podszywają się również pod przedstawicieli systemów alarmowych.
Nigdy nie wpuszczajcie takiej nieznajomej osoby do swojego domu, chyba że znacie firmę i sami skontaktowaliście się z nią w celu wykonania napraw lub konserwacji.
Latem pojawiają się również oszuści zajmujący się naprawami domów. Często chodzą oni od drzwi do drzwi, oferując naprawę szkód powstałych w wyniku burzy. Mogą przekonywać właścicieli domów, że dach wymaga naprawy. Są zawsze gotowi zaoferować korzystną ofertę. Po wyłudzeniu zaliczki znikają. Jeśli wykonają pracę, będzie ona niskiej jakości i zostanie wykonana z niespełniających norm materiałów.
Aby uniknąć oszustw, BBB zaleca
- Sprawdź stronę BBB.org pod kątem recenzji i ocen biznesowych. Sprawdź, czy strona, z której chcesz skorzystać ma pieczęć BBB.
- Nigdy nie wysyłaj karty upominkowej (gift card) i nie rób przelewu pieniędzy (wire transfer) dla osób, których nie znasz.
- Nigdy nie płać gotówką z góry ani nie podpisuj umowy, dopóki nie sprawdzisz dokładnie firmy. Prawo stanu Illinois wymaga podpisania umowy w przypadku projektu szacowanego na ponad 1000 dolarów.
- Przy rezerwowaniu wakacyjnego wypoczynku przez internet zawsze sprawdzaj dokładnie stronę, zanim dokonasz transakcji. Sprawdź adres URL, aby upewnić się, że strona internetowa jest bezpieczna (https://).
- Kiedy oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa – nie korzystaj z niej.
- Jeżeli masz wątpliwości, wyszukaj online firmę lub nazwisko wraz z hasłem „scam”.
- Nigdy nie podawaj danych personalnych i finansowych w odpowiedzi na e-maile lub SMS-y od osób i firm, z którymi się wcześniej nie kontaktowałeś.
Aby pomóc ostrzec innych, jeżeli spotkasz się z oszustwem, zgłoś je na stronie BBB.org/ScamTracker. Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletyn BBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB