Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 23:55
Reklama KD Market

Cyberbezpieczeństwo w branży transportowej

fot. Depositphotos.com

Branża transportu ciężarowego, która przewozi 73% ładunków w Ameryce Północnej, jest obecnie głównym celem cyberataków. Liczba ataków na ten sektor gospodarki wzrosła o 186% rocznie. Dlatego tak ważne jest, aby mieć proaktywne podejście do ochrony swoich danych w tym ciągle zmieniającym się krajobrazie zagrożeń cybernetycznych.

Branża transportowa w dużym stopniu stosuje oprogramowania do zarządzania oraz konserwacji, które często są przestarzałe pod względem zabezpieczeń. Te programy, choć kluczowe dla zarządzania firmami transportowymi, mogą nie posiadać zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, które są niezbędne w obecnych czasach. Taka luka naraża firmy transportowe na cyberataki, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych, takich jak informacje osobowe o kierowcach, lokalizacje pojazdów, czy na przykład szczegóły niezbędne do odbioru ładunków.

Tego rodzaju niedociągnięcia i zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje finansowe i prawne, których właściciele i menadżerowie firm transportowych nie mogą ignorować.Jeszcze nigdy w historii przemysł transportowy nie musiał się mierzyć z taką ilością kradzieży.

Wraz z rozwojem technologii, a w szczególności nowoczesnymi systemami operowanymi przez sztuczną inteligencję AI, metody kradzieży również ulegają zmianom. Należy sobie uświadomić, że branża transportowa jest obecnie głównym celem cyberataków. Liczba ataków na ten sektor gospodarki wzrosła o 186% rocznie. Ponadto, według Biura Statystyk Transportu Stanów Zjednoczonych (United States Bureau of Transportation Statistics, BTS), branża transportu ciężarowego przewozi większość ładunków w Ameryce Północnej, bo aż 73%. To automatycznie czyni ją kluczowym elementem Strategicznego Planu Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency, CISA).

Obecnie głównym przekazem CISA dla wszystkich transportowców jest info, że starsze oprogramowania, z ich przestarzałymi funkcjami bezpieczeństwa i potencjalnym brakiem stałego wsparcia, są szczególnie podatne na nowe metody ataków cyberprzestępców.

IBM, jedna z czołowych firm zajmujących się technologią informatyczną, ustaliła, że średni koszt naruszenia bezpieczeństwa danych w 2023 roku wyniósł 4,45 mln dol. Chyba wszyscy się zgodzą, że nawet dla większych firm przewozowych finansowe skutki naruszenia bezpieczeństwa danych mogą być druzgocące.

Zrozumienie ograniczeń oprogramowania, które obecnie jest użytkowane w firmie, jest kluczowe dla opracowania przyszłościowej strategii cyberbezpieczeństwa. Wszyscy musimy mieć proaktywne podejście do ochrony swoich danych w tym ciągle zmieniającym się krajobrazie zagrożeń cybernetycznych.

Jak zwykle edukacja to podstawa. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy transportowej, czy ekspertem do spraw bezpieczeństwa IT, nie możesz przegapić tegorocznej Konferencji Cyberbezpieczeństwa NMFTAC, która odbędzie się od 27 do 29 października w Cleveland w stanie Ohio. #NMFTAC to jedyne tego rodzaju wydarzenie dotyczące cyberbezpieczeństwa w branży transportowej, którego celem jest zgromadzenie najtęższych umysłów transportu i cyberbezpieczeństwa. Przez trzy dni będą się oni dzielić ideami i pomysłami, współpracować i łączyć siły w celu ochrony i obrony krytycznej infrastruktury Ameryki Północnej.

Prelegenci będą poruszali najważniejsze tematy z zakresu cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw i aktywów, badań, innowacji technologicznych, prawodawstwa i nie tylko.Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę www.NMFTA.org, gdzie nie tylko można zasięgnąć dodatkowych informacji i zarezerwować miejsca, ale również obejrzeć pięciominutowy film z zeszłorocznej konferencji, która miała miejsce w Houston w stanie Teksas.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS & TransLab! We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama