Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 8 stycznia 2025 11:56

Biało-czerwony tłum zalał Chicago w dniu Parady Konstytucji 3 Maja

Tysiące Polaków, Amerykanów polskiego pochodzenia i mieszkańców rejonu Chicago wzięło udział w sobotę w dorocznej Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja zorganizowanej dla uczczenia 233 rocznicy uchwalenia tej ustawy rządowej. Obchody święta w centrum Chicago uchodzą za największe poza granicami Polski. W biało-czerwonym pochodzie, który przemaszerował 4 maja główną arterią nad jeziorem Michigan pod hasłem „NATO chroni i jednoczy”, wzięli udział goście z Polski, przedstawiciele lokalnych władz i reprezentanci niemal wszystkich organizacji polonijnych z rejonu Chicago.

W słoneczną sobotę, 4 maja na Columbus Drive w centrum Chicago wyszły tysiące Polonusów, w tym 120 grup marszowych reprezentujących organizacje polonijne i polskie szkoły. Obchody majowego święta odbywają się w Chicago już od 1891 r. Silną grupę w tym roku stanowili górale, świętujący 95-lecie Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Były liczne zespoły pieśni i tańca w barwnych strojach ludowych, jak zawsze okazale prezentujący się ułani z historycznego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki i członkowie Bractwa Kurkowego w szlacheckich kontuszach, pojazdy wojskowe, policyjne i zawsze wyczekiwane historyczne samochody z epoki PRL-u.


„Dziennik Związkowy” i Przyjaciele:


W paradzie maszerowali także, choć mniej licznie niż w ubiegłych latach, przedstawiciele lokalnych władz. Wśród nich byli asesor Fritz Kaegi, skarbnik Illinois Michael Frerichs, prezes sądów powiatu Cook Timothy Evans i Daniel Pogorzelski z powiatowego wydziału gospodarki wodnej w metropolii chicagowskiej (MWRD).

Wśród przedstawicieli polskiego rządu byli poseł Michał Kobosko – przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz wiceprzewodniczący partii Polska 2050, Bożena Żelazowska – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków i poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Z Polski na paradę przyjechał również były Minister Obrony Narodowej, poseł Antoni Macierewicz.

Jak zawsze silną grupę stanowił Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA), druga najstarsza organizacja polonijna w Stanach Zjednoczonych, wraz z podległymi jej organizacjami medialnymi – „Dziennikiem Związkowym” i radiem WPNA 103.1 FM, a także burzliwie oklaskiwaną grupą Wici – reprezentacyjnym zespołem pieśni i tańca Związku Narodowego Polskiego.


Związek Narodowy Polski oraz Teatr Pieśni i Tańca Wici:


W roli Wielkiego Marszałka Parady znakomicie spisał się JE ks. bp Andrzej Wypych, a w roli wicemarszałków – Mary Anselmo i prof. Zbigniew Kruszewski. Rolę honorowego marszałka pełnił w tym roku prof. Donald Pienkos, Friend of Polonia – dr Peter Alter. Królową Parady była w tym roku Gabriela Ner, a Damami Dworu Emilia Bryg i Emilia Sulka.
Konkurs organizatorów parady – Związku Klubów Polskich – na najciekawszą grupę marszową wygrała Szkoła im. E. Plater, a na najciekawszy rydwan – Szkoła im. H. Sienkiewicza.

Paradę prowadzili i komentowali z trybuny druhna Barbara Chałko, dr Margaret Kulujian (Małgorzata Ptaszyńska) i Sławomir Budzik.

Parada była punktem kulminacyjnym licznych majowych uroczystości, które odbywały się w Chicago już od ostatnich dni kwietnia i trwały przez cały pierwszy weekend maja.

Związek Klubów Polskich, który organizuje paradę, już teraz zaprasza na przyszłoroczne obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polska parada w 2025 r. będzie wyjątkowa, bo wypadnie właśnie w dniu święta, w sobotę 3 maja.

(jm)

Zdjęcia: Dariusz Piłka, Peter Serocki


9 DAR_3247

9 DAR_3247

8 DAR_3244

8 DAR_3244

7 DAR_3234

7 DAR_3234

6 PSV_8098

6 PSV_8098

5 PSV_1703

5 PSV_1703

4 PSV_1894

4 PSV_1894

3 PSV_1770

3 PSV_1770

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama