Mieszkanka północno-zachodnich przedmieść Chicago straciła ponad 1,5 miliona dolarów na skutek oszustwa metodą na policjanta. Pokrzywdzona przez kilka miesięcy wypłacała pieniądze z konta, bo osoba podszywająca się pod przedstawiciela organów ścigania groziła aresztowaniem w sprawie oszustw finansowych. Departament Policji z Lake Zurich współpracuje w śledztwie z FBI.
51-latka, która jest mieszkanką Lake Zurich na północno-zachodnich przedmieściach, miała ulec pogróżkom osoby, z którą rozmawiała przez telefon, a która podawała się za policjanta prowadzącego dochodzenie w Chinach. Podszywający się pod przedstawiciela organów ścigania poinformował kobietę, że wszczęto wobec niej w Chinach śledztwo w sprawie oszustw finansowych. Aby uniknąć postępowania karnego, miała przelewać pieniądze na różne konta.
W ciągu pięciu miesięcy mieszkanka Lake Zurich przelała 1,58 mln dol. Oszustwo w ostatnich tygodniach zostało zgłoszone na policję.
„Niestety, przestępstwa takie jak to są odnotowywane od pewnego czasu” – skomentował zastępca komendanta Departamentu Policji w Lake Zurich Colin Gaffney.
W kwietniu Federalne Biuro Śledcze (FBI) ostrzegło przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod chińskie władze, którzy nękają i grożą obywatelom Chin mieszkającym w USA.
Oszuści wmawiają ofiarom, że są podejrzane o przestępstwa finansowe i grożą im aresztowaniem lub przemocą, jeśli nie zapłacą.
„Przestępcy wykorzystują szeroko nagłośnione działania rządu Chińskiej Republiki Ludowej w celu nękania i ułatwiania repatriacji osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, aby uwiarygodnić swoje oszustwo” – czytamy w ostrzeżeniu FBI.
Przestępcy zazwyczaj dzwonią do ofiar, czasami używając sfałszowanych numerów, które wyglądają, jakby połączenie pochodziło z chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, jednego z lokalnych biur bezpieczeństwa publicznego lub konsulatu chińskiego z siedzibą w USA.
Mogą również komunikować się za pośrednictwem aplikacji internetowych.
FBI twierdzi, że oszuści mogą pokazywać ofiarom fałszywe dokumenty jako dowód oskarżeń, w tym realistycznie wyglądające nakazy aresztowania lub podawać zawiłe szczegóły dotyczące rzekomych schematów przestępczych.
Oszuści mogą również wykazywać się podstawową wiedzą na temat ofiary, aby podkreślić swoją wiarygodność.
FBI prosi ofiary o zgłaszanie tego typu oszustw do Internet Crime Complaint Center FBI na stronie https://www.ic3.gov.
(tos)