Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 08:30
Reklama KD Market

Miasto zapowiedziało drugą rundę popularnego programu „chicagowskiego 500+”

Miasto zapowiedziało drugą rundę popularnego programu „chicagowskiego 500+”
fot. Depositphotos.com

Burmistrz Chicago Brandon Johnson zapowiedział kontynuację popularnego programu wypłat gotówkowych w wysokości 500 dol.+ dla najuboższych chicagowian. Pilotażowy program pod nazwą Chicago Resilient Communities, uruchomiony w 2022 r., cieszył się dużą popularnością. Pieniądze na jego kontynuację znalazły się z federalnych środków pandemicznych.

Dodatkowe 32 miliony dolarów zasilą program Chicago Resilient Communities Pilot, w ramach którego wybrani w drodze loterii chicagowianie o niskich dochodach otrzymywali wypłaty 500 dol. miesięcznie przez jeden rok.

Fundusze na kontynuację programu pochodzą z puli pieniędzy rządu federalnego, na mocy ustawy American Rescue Plan, przeznaczonych na pomoc społecznościom dotkniętym pandemią COVID-19. Miasto musi skończyć wydawać 576 mln dol., aby uniknąć konieczności odesłania tych pieniędzy z powrotem rządowi federalnemu.

Kontynuacja programu tzw. gwarantowanego dochodu znalazła się wśród szeregu inwestycji postcovidowych ogłoszonych pod koniec kwietnia przez burmistrza Chicago Brandona Johnsona. Pozostałe fundusze mają być przeznaczone na programy dotyczące m.in. mieszkalnictwa, praw człowieka, kultury i sztuki oraz skutecznego zarządzania.

Według władz miasta, w program Resilient Communities zainwestowano już łącznie 63 mln dol. W pierwszej rundzie programu 5 tys. chicagowskich rodzin, wybranych w drodze loterii, otrzymywało gotówkowe wypłaty w wysokości 500 dol. miesięcznie przez jeden rok (2022-2023).

Do programu kwalifikowali się mieszkańcy Chicago, którzy mieli ukończone 18 lat i którzy doświadczyli szeroko rozumianych trudności związanych z pandemią COVID-19. Dochód uczestników nie mógł przekraczać 250 proc. federalnego progu ubóstwa. Jedno gospodarstwo domowe mogło złożyć tylko jeden wniosek. Podania można było składać bez względu na status imigracyjny.

Od początku program cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pierwszej doby od uruchomienia aplikacji do programu wpłynęło blisko 100 tys. wniosków. Ostatecznie spośród kwalifikujących się gospodarstw domowych miasto wybrało 5 tysięcy na zasadzie loterii.

7 maja wciąż nie było wiadomo, kiedy miasto rozpocznie przyjmowanie aplikacji do nowej rundy programu. Zainteresowani mogą zapisać się do otrzymywania powiadomień o terminach i szczegółach na stronie internetowej chicago.gov/cashpilot.

(jm)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama