Władze Chicago wydały oficjalny komunikat dotyczący cykad, informujący mieszkańców, czego można się spodziewać w związku z zapowiadaną od miesięcy inwazją tych owadów w kilkunastu amerykańskich stanach, w tym Illinois. Uspokajają, że poza hałasem nie powinny spowodować one szkód w naszym rejonie.
Cykady to owady z rodziny pluskwiaków, które żyją pod ziemią, żywiąc się sokami wysysanymi z korzeni. Charakteryzują się wydawaniem głośnych dźwięków przez dorosłe samce w celu przywabienia samic. Jako młode osobniki spędzają życie pod ziemią, po czym na krótki okres trwający do kilku miesięcy wychodzą na powierzchnię.
Większość cykad jest owadami dorocznymi, ale istnieje też rodzaj cykad wieloletnich, które pojawiają się na powierzchni ziemi raz na 13 lub 17 lat. Te zamieszkują wschodnie i środkowe obszary Ameryki Północnej. Charakteryzują się długim życiem, regularnością pojawiania się oraz masowością.
Inwazja cykad zapowiadana na wiosnę br. ma związek z pojawieniem się dwóch lęgów cykad jednocześnie. Taka sytuacja zdarza się co kilka lat. Zwykle jednak ma miejsce na obszarach, które są oddalone od siebie. Według naukowców, tym razem po raz pierwszy od 221 lat wylęgną się dwie grupy cykad w tym samym momencie na terenie 17 stanów. Niektóre ze stanów, np. Illinois i Indiana, zostaną zalane przez oba lęgi na raz. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w 1803 r.
Władze Chicago stwierdziły w komunikacie, że pojawienie się tego zjawiska spodziewane jest w okresie od końca kwietnia do początku czerwca. Cykady zwykle pojawiają się, gdy ziemia zaczyna się nagrzewać wiosną i wczesnym latem. Jednak zdaniem władz miasto może nie odczuć tak dużego wpływu, ponieważ cykady są najbardziej powszechne na obszarach nienaruszonych przez budowy, wykopy czy prace komunalne.
„Ponieważ tego typu lokalizacje są ograniczone w Chicago, Biuro Leśnictwa (Bureau of Forestry ) nie spodziewa się znaczących uszkodzeń drzew” – czytamy w komunikacie wydanym przez Biuro Leśnictwa departamentu oczyszczania miasta (Department of Streets and Sanitation Bureau of Forestry).
Według miasta, większy wpływ cykad mogą odczuć dzielnice, w których znajdują się starsze domy.
Władze podkreślają, że cykady w większości nie są szkodliwe. Nie gryzą ani nie żądlą. Mogą osłabić rozwój młodszych drzew, lecz według władz, większość drzew szybko się regeneruje po tego rodzaju uszkodzeniach. Jednakże dźwięk, jaki tworzy chór samców cykad, może być ogłuszający i osiągać nawet 100 decybeli.
Cykady będą aktywne przez około cztery tygodnie, do połowy lub końca czerwca. Jednak ich dowody w postaci skrzydeł, wylinek i rozkładających się ciał będzie można zobaczyć jeszcze długo po ich zniknięciu.
(jm)