DUNE: PART TWO
Długo musieliśmy czekać na pojawienie się w kinach kontynuacji pierwszej części „Diuny”, filmu który trzy lata temu zdobył aż sześć Oscarów. Ale było warto. Dobrze znana publiczności grupa bohaterów powraca w świetnie zrealizowanym dziele, które powinno zaspokoić oczekiwania nawet wybrednych widzów. Akcja kolejnego filmu opartego na cyklu fantastyczno-naukowych powieści autorstwa Franka Herberta rozgrywa się w dalekiej przyszłości na pustynnej planecie Arrakis, ważnej głównie z racji złóż melanżu –substancji o cudownych właściwościach psychotropowych. Spowalnia ona proces naturalnego starzenia i umożliwia jasnowidzenie. Nic więc dziwnego, że o kontrolę nad tą planetą następuje bezpardonowa walka pomiędzy dwoma rodami, nominalnie dobrymi Atrydami i złymi Harkkonenami. Trzecią liczącą się w tym konflikcie grupą są tubylcy – Fremeni, wśród których są również fanatycy religijni. O ile pierwsza część Diuny była bardziej kontemplacyjna, to w drugiej dominują spektakularne wizualnie sekwencje akcji. Prowadzą one w kierunku nieuchronnej wojny, która będzie zapewne stanowiła sedno trzeciego odcinka sagi: „Diuna – Mesjasz”.
Premiera kinowa. Reżyseria: Denis Villaneuve. W rolach głównych: Timothee Chalamet, Zendaya, Javier Bardem.
KNOX GOES AWAY
To całkiem dobry thriller, a właściwie film noir, który jednak powinien być jeszcze lepszy, jeżeli weźmiemy pod uwagę gwiazdorski kaliber twórców. Reżyserem i jednocześnie odtwórcą roli tytułowego Knoxa jest Michael Keaton. Gra on postać płatnego zabójcy, który zmaga się z objawami wczesnej demencji. Zanim jednak całkowicie straci pamięć musi załatwić kilka spraw zawodowych i prywatnych, wśród których najważniejsza dotyczy problemów jego dorosłego syna. Mroczny, ale logicznie spójny scenariusz ewoluuje w stronę nieubłaganej walki z czasem. Polska aktorka Joanna Kulig występuje w wyrazistej roli partnerki głównego bohatera – kobiety świadczącej płatne usługi erotyczne, lecz jednocześnie mądrej i zaradnej życiowo.
Premiera kinowa. Reżyseria: Michael Keaton. W rolach głównych: Michael Keaton, Al Pacino, James Mardsen, Joanna Kulig.
ONE LIFE
Ten inspirujący i wzruszający brytyjski film biograficzny powstał w oparciu u dramatyczne wydarzenia z 1939. roku. Kilka miesięcy wcześniej młody makler giełdowy Nicholas Winton trafił przypadkowo do okupowanej przez hitlerowców Czechosłowacji. Wrażliwy na ludzkie cierpienie mężczyzna spotkał tam setki rodzin, których życie nagle znalazło się w ogromnym niebezpieczeństwie i bez wahania postanowił coś w tej sprawie zrobić. Pomimo licznych przeciwności losu udało mu się wraz z grupą znajomych w krótkim czasie zorganizować transport ponad sześciuset dzieci z Pragi do Wielkiej Brytanii. Po wojnie jego heroiczna postawa była przez długi czas zapomniana i dopiero pod koniec lat 80. popularny program telewizyjny przypomniał ten chlubny rozdział z przeszłości. Winton po raz pierwszy spotkał się wówczas z wieloma osobami, które przed laty zawdzięczały mu swoje życie.
Premiera kinowa. Reżyseria: James Hawes. W rolach głównych: Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Johnny Flynn.
FRIDA
Chociaż powstało już kilka filmów o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, to nowy dokument autorstwa Carli Gutierrez stanowi ważne uzupełnienie tego tematu. W odróżnieniu od innych produkcji, tym razem na ekranie słyszymy wyłącznie autentyczne słowa artystki pochodzące z jej licznych pamiętników, listów i wywiadów. Jej subiektywne spostrzeżenia dotyczą głównie wątków osobistych, m. in. skomplikowanej, wieloletniej relacji ze słynnym malarzem Diego Riverą i romansu z rosyjskim rewolucjonistą Lwem Trockim. Kahlo często komentuje również słabości własnego ciała, które po tragicznym wypadku tramwajowym były przez wiele lat źródłem zarówno jej cierpienia jak i inspiracji artystycznej. Zdjęcia i obrazy z różnych okresów życia artystki są świetnie ilustrowane animacją wywodzącą się bezpośrednio z jej autobiograficznej twórczości.
Premiera Amazon Prime (streaming). Reżyseria: Carla Gutierrez.
PIANOFORTE
Błyskotliwie zrealizowany polski film dokumentalny o wchodzących w dorosłość uczestnikach legendarnego Konkursu Chopinowskiego miał swoją premierę na ubiegłocznym festiwalu Sundance. Oko kamery śledzi grupę młodych ludzi pochodzących z różnych stron świata, którzy są wirtuozami gry na fortepianie, ale jednocześnie muszą zmagać się z ogromną presją związaną z rywalizacją. Przyglądamy się im najpierw w domu, później podczas licznych prób, a następnie za kulisami i na scenie warszawskiej Filharmonii Narodowej, gdzie emocje sięgają zenitu.
Amazon (streaming), Apple TV (streaming). Reżyseria: Jakub Piątek.