Unia Europejska podjęła w piątek decyzję o nałożeniu sankcji na 33 osoby i dwa podmioty powiązane z nagłą śmiercią w kolonii karnej rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego. Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów w UE i zakazie wjazdu do UE.
Osoby i podmioty objęte sankcjami podlegają zamrożeniu aktywów, a dostarczanie im lub na ich rzecz środków finansowych lub zasobów gospodarczych, bezpośrednio lub pośrednio, jest zakazane. Ponadto umieszczone na liście osoby fizyczne mają zakaz podróżowania do UE.
"Dzisiejsze sankcje pokazują naszą determinację, aby pociągnąć przywódców politycznych i władze Rosji do odpowiedzialności za ciągłe łamanie praw człowieka w Rosji. Jednocześnie wiemy, że Putin to nie Rosja, a Rosja to nie Putin. Będziemy nadal wspierać społeczeństwo obywatelskie i niezależne głosy w Rosji" - powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa
Na liście sankcyjnej znalazły się kolonie karne, w których Nawalny był przetrzymywany od czerwca 2022 r. do śmierci – kolonia karna IK-6 i kolonia karna o zaostrzonym rygorze IK-3. "Wiadomo, że w obu koloniach na więźniów wywiera się presję fizyczną i psychiczną oraz że stosuje się wobec nich pełną izolację, tortury i przemoc" - podała Rada Europejska.
W obu miejscach Nawalny doświadczył nadużyć, m.in. poprzez powtarzane izolowanie go w karcerze oraz okrutne, nieludzkie i poniżające traktowanie, co doprowadziło do poważnego pogorszenia jego zdrowia. Sankcje nałożono również na kierownika kolonii IK-3 Wadima Kalinina i kilku jego zastępców.
Ponadto Rada postanowiła nałożyć sankcje na członków wymiaru sprawiedliwości, takich jak: Andriej Suworow, który w zeszłym roku skazał Aleksieja Nawalnego na 19 lat pobytu w kolonii karnej o specjalnym rygorze, w której panują nieludzkie warunki, Kiriłł Nikiforow, który odrzucił powództwo Aleksieja Nawalnego przeciwko kolonii karnej IK-6 dotyczące sprzeciwu wobec 12-dniowej kary karceru, oraz Jewgienię Nikołajewą i Natalię Dudar, którzy wydali szereg wyroków przeciwko przeciwnikom politycznym, w tym Aleksiejowi Nawalnemu, przyczyniając się tym samym do represji politycznych w Rosji.
Sankcje obejmują urzędników wysokiego szczebla w systemie penitencjarnym i w Ministerstwie Sprawiedliwości, którzy byli odpowiedzialni za wykonywanie wyroków pozbawienia wolności wobec Aleksieja Nawalnego i innych przeciwników politycznych.
UE wyraziła głębokie zaniepokojenie pogarszaniem się sytuacji w zakresie praw człowieka w Rosji. Zdecydowanie potępiła systematyczne i nasilające się represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i obrońców praw człowieka, a także niesłabnące prześladowania niezależnych mediów, poszczególnych dziennikarzy i pracowników mediów, członków opozycji politycznej i innych krytyków w Rosji i poza nią.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)