Musimy być gotowi na dezinformację ze strony Kremla i na cyberataki z użyciem AI - mówiła w czwartek w Warszawie wiceszefowa KE Vera Jourova, która odwiedza kraje UE ws. ochrony procesu wyborczego. Szef MS Adam Bodnar, zgadzając się z jej zdaniem, podkreślił, że wybory do PE są wielkim świętem demokracji.
Jourova po spotkaniu z szefem MS podkreśliła, że głównym przedmiotem jej wizyty w Warszawie, a także wcześniej w Helsinkach, Wiedniu i Rzymie jest ochrona procesu wyborczego, m.in. w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.
"Bardzo ważne jest to, w tym roku tak wielu wyborów, byśmy w sposób odpowiedzialny przygotowali się do ochrony przed różnymi zagrożeniami - obcej interwencji, kampanii dezinformacyjnych, chociażby ze strony Kremla i innych wrogich aktorów" - powiedziała wiceszefowa KE. Wskazała, że kraje UE muszą być przygotowane m.in. na cyberataki. "A także na to, że w tym przypadku po raz pierwszy sztuczna inteligencja może zostać masowo wykorzystana do wprowadzania w błąd i manipulowania preferencjami wyborców" - podkreśliła.
Dodała, że w tej sprawie - poza szefem MS - spotka się m.in. z wicepremierem, ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim, szefem MSZ Radosławem Sikorskim, a także z koordynatorem służb specjalnych Tomaszem Siemoniakiem.
Jak zaznaczyła, plan jej wizyty w Warszawie zakłada także spotkania z ekspertami monitorującymi w Polsce cyfrową przestrzeń informacyjną oraz z przedstawicielami mediów. Tematem spotkań ma być m.in. przyjęty w środę przez Parlament Europejski akt o wolności mediów. To nowe unijne przepisy, które mają chronić pluralizm mediów, ich wolność i niezależność dziennikarzy w UE.
Do tematu przygotowań do wyborów do Parlamentu Europejskiego nawiązał także szef MS, który zaznaczył, że wiceszefowa KE angażuje się w różne kwestie związane z zagrożeniami, które występują dla tego procesu wyborczego. "Wybory do Parlamentu Europejskiego są wielkim świętem demokracji na szczeblu europejskim" - podkreślił.
Minister poinformował też, że tematem spotkania była kwestia przywracania praworządności w Polsce. Przypomniał, że prezentował ten plan działania kilka tygodni temu w Brukseli na Radzie do Spraw Ogólnych. Podkreślił przy tym, że wykonanie planu jest istotne, ponieważ od tego zależy, czy procedura z art. 7 Traktatu o UE (tzw. praworządnościowa) będzie wciąż toczyła się w stosunku do Polski.
"Poinformowałem o tym, że w Sejmie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o KRS, że kolejne ustawy są w przygotowaniu, że staną się przedmiotem prac parlamentarnych. A także, że został przygotowany cały pakiet rozwiązań dotyczący Trybunału Konstytucyjnego" - wyliczał szef MS.
Plan reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce, który ma doprowadzić do zakończenia uruchomionej w 2017 r. procedury z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski, szef MS przedstawił w lutym br. w Brukseli. Plan ten spotkał się z pozytywnym odbiorem państw członkowskich. Komisja Europejska oceniła, że jest realistyczny, jednak zamknięcie procedury uzależnia od jego realizacji.
KE wszczęła procedurę z art. 7. wobec Polski w 2017 r. w reakcji na reformę wymiaru sprawiedliwości wprowadzoną przez ówczesny rząd. Traktat dopuszcza możliwość zawieszenia praw członkowskich UE, jeżeli kraj poważnie i uporczywie narusza zasady, na których opiera się UE.
Wiceszefowa KE wyraziła nadzieję, że polski rząd zrealizuje plan naprawy praworządności tak szybko, jak to możliwe. "Nie chodzi tu o Brukselę, chodzi tu o obywateli Polski, którzy zasługują na silną demokrację i niezależny wymiar sprawiedliwości" - podkreśliła.
Pozostałe tematy, które wiceszefowa KE poruszyła w rozmowie z szefem MS, to przemoc wobec kobiet i ostatnie zmiany w tej sprawie w polskim kodeksie karnym, prawodawstwo europejskie w kontekście porozumień z krajami trzecimi i ich wpływu na politykę UE (dotyczy to zwłaszcza Chin), a także sposoby zapobiegania nadużywaniu oprogramowania szpiegującego, takiego jak Pegasus i Predator. W tej ostatniej sprawie, jak podała, KE przygotowuje wytyczne informujące państwa członkowskie o konsekwencjach prawnych nadużywania tego rodzaju programów szpiegujących. (PAP)