Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 08:44
Reklama KD Market

Stoltenberg: Ukraińcom nie brakuje odwagi, ale amunicji; państwa NATO muszą zwiększyć jej dostawy

Stoltenberg: Ukraińcom nie brakuje odwagi, ale amunicji; państwa NATO muszą zwiększyć jej dostawy
Jens Stoltenberg fot. OLIVIER HOSLET/EPA-EFE/Shutterstock

Ponad dwa lata po rozpoczęciu przez Rosję inwazji Ukraińcom nie brakuje odwagi, ale kończy się im amunicja - powiedział w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jego zdaniem dlatego państwa Sojuszu muszą zwiększyć jej dostawy, jak również broni.

„Podjęcie decyzji jest kwestią woli politycznej” – podkreślił Stoltenberg.

Sekretarz generalny ogłosił wyniki corocznych badań opinii publicznej państw NATO, które po raz pierwszy obejmowały także badania z Finlandii i Szwecji.

"Dane są jasne. Poparcie społeczne dla NATO jest niezwykle silne po obu stronach Atlantyku. Gdyby głosowanie odbyło się dzisiaj, przeważająca większość obywateli wszystkich krajów sojuszniczych opowiedziałaby się za NATO” - stwierdził Stoltenberg.

Podkreślił, że ponad 80 proc. obywateli państw NATO uważa, że Ameryka Północna i Europa muszą w dalszym ciągu współpracować na rzecz wspólnego bezpieczeństwa. Dodał, że wyniki te wskazują, iż „w całym Sojuszu wsparcie dla NATO pozostaje silne”.

„Obywatele NATO również w dalszym ciągu wyrażają silną solidarność z odważnymi Ukraińcami. W całym Sojuszu aż dwie trzecie obywateli chce, aby ich kraj w dalszym ciągu wspierał Ukrainę” - powiedział Stoltenberg podkreślając, że sojusznicy z NATO zapewniają 99 proc. całej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Przypomniał, że w 2023 roku na Ukrainę wysłane zostały systemy dalekiego zasięgu – brytyjskie rakiety Storm Shadow i francuskie rakiety SCALP, a sojusznicy zgodzili się wysłać samoloty F-16.

Stoltenberg dodał, że kilku członków Sojuszu podpisało już dwustronne umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą. „Ukraina potrzebuje jeszcze większego wsparcia i potrzebuje go teraz. Ukraińcom nie brakuje odwagi. Kończy im się amunicja. (...) To krytyczny moment i poważnym, historycznym błędem byłoby pozwolenie Putinowi na zwycięstwo. Nie możemy pozwolić, aby autorytarni przywódcy stawiali na swoim, używając siły” - powiedział.

Sekretarz generalny z zadowoleniem przyjął fakt, że rok 2023 był dziewiątym z rzędu rokiem zwiększonych wydatków na obronę w Europie i Kanadzie, o "bezprecedensowe 11 procent”. Stoltenberg podkreślił, że w 2024 roku europejskie kraje NATO zainwestują łącznie 470 miliardów dolarów w obronność, co po raz pierwszy będzie stanowić 2 proc. ich łącznego PKB.

„W tym roku dwie trzecie państw sojuszniczych osiągnie cel 2 proc., w porównaniu z zaledwie trzema sojusznikami w 2014 roku” - powiedział Stoltenberg.

Szef NATO oświadczył, że spodziewa się, iż członkowie Sojuszu podejmą dalsze kroki w celu wsparcia Ukrainy podczas lipcowego szczytu w Waszyngtonie z okazji 75-lecia NATO.

Podczas szczytu w Wilnie w 2023 roku sojusznicy uzgodnili nowy plan działania dotyczący produkcji obronnej, którego celem jest zwiększenie produkcji broni, wzmocnienie współpracy z przemysłem obronnym i zwiększenie interoperacyjności. Stoltenberg podkreślił, że „od tego czasu NATO zawarło kontrakty o wartości kilkudziesięciu miliardów dolarów na amunicję i kluczowe zdolności”.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


Humanitarian aid is airdropped over Gaza, Nir Am, Israel - 14 Mar 2024

Humanitarian aid is airdropped over Gaza, Nir Am, Israel - 14 Mar 2024

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama