Rada Europejskiej Akademii Filmowej zaproponowała, by francuska aktorka Juliette Binoche objęła po Agnieszce Holland stanowisko prezydentki Akademii. Polska reżyserka rezygnuje z funkcji, ponieważ chce skupić się na tworzeniu filmów.
Jak przypomniała w czwartek agencja SteinbrennerMüller Kommunikation, funkcja prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej "ma silną moc symboliczną i uosabia to, co chce reprezentować Akademia". "Jako pierwszy rolę tę pełnił Ingmar Bergman. Został wybrany przez 40 członków - założycieli Akademii w 1989 r. W 1996 r. zastąpił go Wim Wenders, który zajmował to stanowisko do 2020 r. Po nim na czele Akademii - jako pierwsza kobieta w historii - stanęła Agnieszka Holland" - podano.
W komunikacie wyjaśniono, że polska reżyserka postanowiła zrezygnować z funkcji, ponieważ pragnie skupić się na tworzeniu filmów. "Członkowie Rady Europejskiej Akademii Filmowej jednogłośnie zaproponowali, by następczynią Agnieszki Holland została Juliette Binoche. Aktywna członkini Europejskiej Akademii Filmowej potwierdziła, że jest gotowa objąć tę funkcję. Formalnie ma to nastąpić 1 maja br., po tym, jak do końca kwietnia większość spośród 4,6 tys. członków EFA wyrazi na to zgodę" - czytamy.Władze Akademii podziękowały Agnieszce Holland za jej wsparcie, siłę i wizję. "Całkowicie rozumiemy, że obowiązki pozafilmowe, jakkolwiek inspirujące i ważne, mogą czasami stanąć na drodze do tworzenia sztuki. Ta decyzja uświadamia nam, jak wiele nasza instytucja zawdzięcza Agnieszce Holland" - podkreślili przewodniczący zarządu EFA Mike Downey i dyrektor Akademii Matthijs Wouter Knol, cytowani w tekście.
Juliette Binoche (ur. 1964 r.) jest jedną z najpopularniejszych francuskich aktorek filmowych i teatralnych. Pierwsze kroki stawiała u Godarda, Doillona i Téchiné. Karierę międzynarodową rozpoczęła dzięki "Nieznośnej lekkości bytu" (1987) Kaufmana u boku Daniela Day Lewisa i "Skazie" (1992) Louis'a Malle’a, gdzie partnerowała Jeremy'emu Ironsowi. Żeby zagrać w "Trzech kolorach: Niebieskim" Kieślowskiego, zrezygnowała z "Parku Jurajskiego" - w 1993 r. rola Julie, która traci w wypadku samochodowym męża i córkę, przyniosła jej puchar Volpi dla najlepszej aktorki podczas festiwalu w Wenecji. W 1997 r. otrzymała Oscara za drugoplanową rolę Hany w "Angielskim pacjencie" Minghelli. Drugą nominację do Oscara zapewniła jej w 2000 r. pierwszoplanowa kreacja Vianne Rocher w "Czekoladzie" Hallströma. Za rolę w "Zapiskach z Toskanii" Kiarostamiego została wyróżniona nagrodą w Cannes w 2010 r. W ostatnich latach mogliśmy ją oglądać m.in. w "Podwójnym życiu" Assayasa, "Prawdzie" Koreedy oraz "Niewiernej" Denis. (PAP)
autorka: Daria Porycka