Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 07:06
Reklama KD Market

Jak chronić się przed oszustwami paszportowymi

fot. Depositphotos.com

Jeśli planujesz podróż za granicę w 2024 r. i musisz uzyskać lub odnowić paszport, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Należy dokładnie sprawdzać wszelkie oferty z obietnicą przyspieszonego załatwiania spraw paszportowych, bo można stracić nie tylko pieniądze.

Oszuści w pełni wykorzystali ogromne opóźnienia związane z uzyskiwaniem bądź odnawianiem paszportów, kiedy zwiększyło się zapotrzebowanie na te dokumenty po pandemii. Chociaż zaległości zostały już nadrobione, w dalszym ciągu do BBB zgłaszane są tego typu oszustwa.

Fałszywe SMS-y, e-maile, wyskakujące reklamy i oszukańcze strony internetowe mogą obiecywać załatwienie paszportów w trybie przyspieszonym. Oszuści, podający się za przedstawicieli firm do spraw paszportowych, wkraczają do akcji i przekonują klientów, że za wyższą opłatą mogą szybciej otrzymać paszport, bo proces przetwarzania wniosku, w tym początkowe wewnętrzne przyjmowanie aplikacji i wysyłka, będą szybsze.

W rzeczywistości chodzi o kradzież pieniędzy, ale nie tylko, bo należy pamiętać, że paszporty zawierają dane osobowe, a kradzież tożsamości może mieć konsekwencje na długie lata.

Bardzo ważne jest, aby składać wnioski paszportowe, w tym o ich przyspieszone wydanie, wyłącznie na oficjalnej stronie rządowej i nie korzystać z linków w wyszukiwarkach internetowych lub wyskakujących reklamach.

Oszustom niezwykle łatwo jest sprawić, by połączenia telefoniczne, e-maile, SMS-y, a nawet strony internetowe wyglądały tak, jakby pochodziły od prawdziwej agencji rządowej. Możesz otrzymać e-maila lub telefon od osoby podszywającej się pod przedstawiciela Departament Stanu lub Agencję Paszportową z prośbą o podanie danych osobowych lub uiszczenie opłat.

Zawsze dokładnie sprawdzaj, czy znajdujesz się na właściwej stronie internetowej. Sprawdź, czy adres zaczyna się od „https://” i zawiera „ikonę kłódki” na stronie zakupu. W Stanach Zjednoczonych wszystkie strony rządowe kończą się na „.gov”. Zakupów online należy dokonywać przy użyciu karty kredytowej.

Zawsze sprawdzaj każdą firmę na BBB.org, zanim zaczniesz korzystać z jej usług i powierzysz jej swoje dane osobowe.

Wszelkie nietypowe formy płatności, o jakie prosi cię rozmówca, takie jak karty upominkowe, przelewy bankowe i kryptowalutę (bitcoin) powinny budzić twoje wątpliwości.

Jeśli straciłeś pieniądze lub spotkałeś się z oszustwem, zgłoś to do BBB Scam Tracker i pomóż chronić innych konsumentów i swoją społeczność. Jeśli zauważyłeś oszustwo (niezależnie od tego, czy straciłeś pieniądze, czy nie), zgłoś je na BBB.org/ScamTracker.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama