Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:25
Reklama KD Market

Co oglądamy w kinie a co w domu

Co oglądamy w kinie a co w domu

PERFECT DAYS


Zasłużenie nominowany w kategorii międzynarodowego Oscara film obyczajowy, nominalnie japoński, ale w reżyserii Niemca – Wima Wendersa. Jest to prosta, wizualnie poetycka opowieść o starszym panu, którego życie jest pozornie przegrane. Na co dzień wykonuje bowiem pracę, której prawie nikt inny nie chce, a mianowicie czyści miejskie szalety. Ale jeśli ktokolwiek sądzi, że powinniśmy użalać się nad jego losem, to absolutnie tak nie jest. Jak sugeruje tytuł, mężczyzna potrafi znaleźć radość i spełnienie w najbardziej banalnych aspektach egzystencji. Piękno i dobro są wszędzie wokół nas; wystarczy tylko potrafić je dostrzec i docenić. Mądra, uniwersalna lekcja życia.
Premiera kinowa. Reżyseria: Wim Wenders. W roli głównej: Koji Yakusho.

BOB MARLEY: ONE LOVE


Filmowa biografia legendarnego wykonawcy muzyki reggae pozwala widzom zagłębić się w ciepłe, jamajskie klimaty. Oznacza to nie tylko pełnię rytmicznych dźwięków, ale i liczne obrazy z życia palących marihuanę rastafarian. Bob Marley jest przedstawiony jako człowiek, który pomimo trudnego dzieciństwa potrafił zmienić świat na lepszy, zarówno poprzez swoją szeroko zakrojoną działalność artystyczną jak i społeczną. Jego postać jest pokazana na ekranie w formie bliskiej nieskazitelnego ideału. Ale w takim podejściu nie ma nic dziwnego, ponieważ z tym projektem od początku była blisko związana rodzina Marleya, a zwłaszcza jego syn, Ziggy, który został konsultantem i jednym z producentów. Oprócz muzyki, dużym walorem filmu jest charyzmatyczna kreacja Kingsleya Ben-Adira w tytułowej roli.
Premiera kinowa. Reżyseria: Reinaldo Marcus Green. W rolach głównych: Kingsley Ben-Adir, Lashana Lynch, James Norton.

OUT OF DARKNESS


Ciekawie zrealizowany paleolityczny horror. Cóż to takiego? Po prostu pełna napięcia historia, która rozgrywa się w okresie paleolitu, czyli około 45000 lat temu. Na ekranie oglądamy zmagania jaskiniowców z groźnymi siłami natury, a w dodatku w pobliżu czyhają na nich złowrogie demony. Aktorzy posługują się wymyślonym przez siebie językiem, chociaż nie jestem pewien, czy wykrzykiwane przez nich pojedyncze słowa i frazy można prawidłowo określić mianem języka. Ta niskobudżetowa, imponująca wizualnie produkcja została w całości nakręcona w malowniczo położonych, odludnych zakątkach Szkocji. Ścieżkę dźwiękową skomponował angielski muzyk polskiego pochodzenia, Adam Janota Bzowski.
Premiera kinowa. Reżyseria: Andrew Cumming. W rolach głównych: Safia Oakley-Green, Chuku Modu, Kit Young.

THE TASTE OF THINGS


Filmy o tematyce kulinarnej zwykle podobają się publiczności, ale szczególnie wtedy, gdy umiejętnie łączą kuchenne zapachy z wątkami romantycznymi. Do takich właśnie smakowitych produkcji należy The Taste of Things, skomplikowana emocjonalnie historia relacji gastronomicznego mistrza i pracującej dla niego wybitnej kucharki. Akcja rozgrywa się we Francji pod koniec XIX wieku. Narracja opowieści jest stosunkowo powolna, ale jak najbardziej właściwa dla miejsca i czasu. Pozwala ona widzom odpowiednio skupić się na detalach i delektować poszczególnymi obrazami. Kameralny portret prywatnego i zawodowego życia dwojga głównych bohaterów jest przepojony zmysłowymi elementami, które tworzą pełną namiętnych podtekstów atmosferę filmu.
Premiera kinowa. Reżyseria: Tran Anh Hung. W rolach głównych: Juliette Binoche, Benoit Magimel.

ANATOMY OF A FALL


Zwycięski film na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes zdobył później wszystkie znaczące Europejskie Nagrody Filmowe, a niedawno niespodziewanie otrzymał aż pięć nominacji oscarowych, w tym za Najlepszy Film, Reżyserię i Główną Rolę Żeńską. Jest to świetnie skonstruowany dramat, będący jednocześnie analizą pojedynczego zdarzenia i wnikliwym studium skomplikowanych relacji małżeńskich. Historia rozgrywa się w scenerii francuskich Alp. Pisarka w średnim wieku mieszka wraz z mężem i dzieckiem w ustronnym, górskim domu. Pewnego dnia mąż wypada z okna na piętrze i ginie. Czy to był wypadek, czy samobójstwo – a może morderstwo? Postawiona przed wymiarem sprawiedliwości żona stara się dowodzić swojej niewinności. Ważnym świadkiem w procesie jest jej jedenastoletni syn; szkopuł w tym, że chłopiec jest niewidomy. Nie ma w tym filmie żadnych prostych odpowiedzi, nie ma nawet jednoznacznych prawd. Bo czy możemy wiedzieć, co tak naprawdę kryje się we wnętrzu drugiej osoby, nawet jeżeli jest nam ona bliska? Mocne psychologicznie i emocjonalnie kino.
Premiera kinowa i Amazon (streaming). Reżyseria: Justine Triet. W rolach głównych: Sandra Huller, Swann Arlaud, Milo Machado-Graner.

Zbigniew Banaś
[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama