Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 12:09
Reklama KD Market

Jak zbudować szczęśliwy związek?

Jak zbudować szczęśliwy związek?
fot. Beata Brzemińska

Zastanawiasz się czasem, dlaczego niektórzy twoi znajomi, trzydzieści lat po ślubie nadal wyglądają na szczęśliwą parę? Wciąż trzymają się za ręce, patrzą sobie głęboko w oczy, słuchają siebie nawzajem, szanują swoje zdanie i spędzają razem wartościowy    czas? Otóż takie związki istnieją naprawdę, trzeba tylko wysiłku z obu stron, by zbudować zdrową, opartą na przyjaźni, miłości i wzajemnym szacunku relację.

Co mówią eksperci?

Naukowcy zajmujący się relacjami partnerskimi zgodnie twierdzą, że fundamentem związku jest komunikacja i zaufanie. Partnerzy, którzy potrafią mówić o swoich potrzebach, czyli po prostu, co czyni ich szczęśliwymi, mają większą szansę na zbudowanie związku, w którym poczują się spełnieni. Do szczęścia w związku potrzebna jest równowaga, pozytywna komunikacja, zaufanie, miłość i wzajemny szacunek. Dr Gottman, który od lat studiuje relacje w związkach twierdzi, że umiejętności radzenia sobie z konfliktami w łagodny i pozytywny sposób, odbudowa równowagi po konflikcie i negatywnej komunikacji oraz traktowanie partnera jak dobrego przyjaciela skutecznie zapobiegają osłabieniu więzi w związku.

Sekrety szczęśliwych par

Szczęśliwe pary, to takie, w których jest przyjaźń, miłość, intymność, zaufanie, szacunek i wsparcie. Kochający partner to taki, który szanuje twoją odrębność, różnice, potrzeby i wspiera twój rozwój wewnętrzny. Aby budować taki związek potrzebna jest samoświadomość i budowanie pozytywnych aspektów, które wzmacniają związek.

Współpracam ale nie rywalizacja. Głównym przesłaniem jest współpraca, czyli wsparcie, pomoc i wkład w dążenie do wspólnych celów, w tym także rozwoju partnera. Partnerzy, którzy współpracują ze sobą są dojrzali emocjonalnie, szanują swoją odrębność i cechy charakteru, bez potrzeby zmieniania lub dostosowania się do nieuzasadnionych wymagań drugiego partnera. Dzielą się swoimi umiejętnościami tak, by się uzupełniać w codziennych obowiązkach. Na przykład, jeśli jedna osoba jest bardziej zorganizowania i systematyczna to wnosi tą cechę do planowania wydatków, organizowania wyjazdów czy płacenia rachunków, natomiast drugi partner może być bardziej spontaniczny, z czego korzysta do urozmaicenia wspólnych doświadczeń.

Wspólne zwyczaje i zainteresowania. Szczęśliwe pary łączy to, że dzielą się swoimi zainteresowaniami, przejmują od partnera hobby, pasje, poczucie humoru, nawyki. Te zmiany są dowodem na zintegrowanie się z parterem i sprzyjają bliskości.
Wsparcie dla rozwoju partnera. Jakie to cudowne uczucie, gdy partner aktywnie zachęca, pomaga i wspiera twoje dążenie do rozwoju i osiągnięcia celu! Dobry związek poznaje się po tym, że łatwo możesz rozszerzać swoje horyzonty i dążyć do celów we współpracy z partnerem.

Dzielenie się emocjami. Nie wystarczy tylko mówić do partnera. Ludzie w szczęśliwych związkach dzielą się swoimi emocjami, refleksjami, pomysłami i dążeniami. Mogą podzielić się najtrudniejszymi emocjami, bo ufają, że nie zostaną zranieni. To rozwija bliskość, intymność, przywiązanie i zaufanie, tak potrzebne w zdrowym związku.

Dotyk. Kontakt fizyczny może mieć wiele form, ale fizyczna bliskość poza sypialnią, ma ogromny wpływ na satysfakcję w związku. Trzymanie się za ręce, pogłaskanie po plecach, przytulenie się podczas oglądania wieczornych wiadomości – każdy fizyczny kontakt zbliża i pogłębia emocjonalną więź. Jeśli twój partner chce iść do łóżka wcześniej, a ty wciąż chcesz siedzieć późno w nocy, połóż się z nim na chwilę, potem wstań i dokończ cokolwiek chciałaś robić.

Docenianie pozytywnych stron związku. Badania mówią, że jeśli partnerzy postrzegają związek z pozytywnej strony, jako przynależność, akceptację, radość, spełnienie to i szczęście w związku jest pełniejsze. Aby tego dokonać patrz na pozytywne strony partnera. Niektórzy tylko czekają, aby znaleźć coś negatywnego, by zachować to na poczet kolejnej kłótni. Mówienie partnerowi tego, co robi dobrze, zauważanie i docenianie skłoni go do powtarzania pozytywnych zachowań, co tylko wzmocni wasz związek.

Pozytywna komunikacja. W zdrowych związkach istnieje proporcja 80 procent pozytywnej komunikacji do 20 procent negatywnej. Bardzo łatwo jest pokazać palcem niedociągnięcia partnera, ale zanim to zrobisz, pomyśl chwilę. Pierwsze, zbuduj do partnera empatię i zapytaj samego siebie, jak będzie się czuł, gdy będziesz tylko narzekać i obwiniać. Czy to naprawdę naprawi coś? Zamiast obwiniać spróbuj konstruktywnie poprosić, aby partner zrobił to w inny sposób i zaoferuj przykłady. Sekret leży w życzliwym i spokojnym sposobie przekazu. Podniesiony głos i zrzucanie winy na partnera nie zaowocują żadną zmianą. Partner najprawdopodobniej nie będzie wiedział o co ci chodzi, bo zamiast słuchać i zreflektować się, będzie w głowie układał plan obrony. To typowe dla człowieka, który czuje się zagrożony.

Drobne gesty miłości. Pomyśl o partnerze i jego dobrym samopoczuciu. Poszukaj drobiazg, który wywoła uśmiech na jego twarzy. Może to być pozytywne motto pozostawione na poduszce, mały kwiatek, czekoladka, dobre słowo przesłane tekstem. Coś takiego co sprawi, że partner poczuje, że myślisz o nim ciepło.

Gdy związek jest polem bitwy

Nie zawsze jednak istnieje harmonia w związku. Wielu z nas wraca do domu jak na pole bitwy. Gdy jednak próby odbudowania więzi nie przynoszą rezultatu, warto zwrócić się o pomoc do terapeuty. Głównym celem terapii jest wzmocnienie związku jako całości i rozwój każdego partnerów z osobna. Terapia to bezpieczne miejsce, gdzie można wyrazić swoje potrzeby, oczekiwania i nadzieje oraz zrozumieć motywy partnera i własne. Sesje terapeutyczne mają na celu rozpoznać aktualny problem z punktu widzenia każdego z partnerów, zrozumieć przyczyny konfliktu oraz nauczyć się rozwiązać go z korzyścią dla obojga partnerów. Obecność terapeuty przełamuje bariery w porozumiewaniu się i pozwala na bezpieczne wyrażanie uczuć. Wskutek procesów zachodzących w terapii, partnerzy mogą uzyskać poczucie równowagi i tego, że żyją zgodnie z własnymi wartościami, przy zachowaniu poczucia wzajemnej przynależności i odpowiedzialności za siebie. Psychoterapia dla par może pomóc tylko wtedy, kiedy obie ze stron zgadzają się co do celów terapii, chcą w niej uczestniczyć i kiedy dla żadnej ze stron nie jest za późno na odbudowanie związku i zaufania, innymi słowy, kiedy oboje chcą jeszcze walczyć o swój związek.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL 60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz


z5

z5

z4

z4

z3

z3

z2

z2

z1

z1

fot. Pixabay.com

fot. Pixabay.com

image9

image9

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama