Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 12:17
Reklama KD Market

Burmistrz Orland Park nie chce rezolucji ws. zawieszenia broni w Gazie.

Burmistrz Orland Park nie chce rezolucji ws. zawieszenia broni w Gazie.

Zaproponował jej zwolennikom, by „pojechali do innego kraju”

Burmistrz Orland Park na południowo-zachodnich przedmieściach Chicago powiedział podczas zebrania rady miejskiej, że osoby, które nie zgadzają się z amerykańskimi interesami narodowymi, mogą „pojechać do innego kraju i wspierać ten kraj”. Lokalna społeczność arabskiego pochodzenia apelowała, aby Orland Park wzorem Chicago uchwaliło rezolucję wzywającą do zawieszenia broni w Gazie. Południowo-zachodnie przedmieścia Chicago mają największą populację palestyńską w kraju.

Lokalny oddział Rady ds. Stosunków Amerykańsko-Islamskich (Council on American-Islamic Relations, CAIR) potępił we wtorek, 6 lutego słowa burmistrza Orland Park Keitha Pekau, który podczas poniedziałkowego posiedzenia rady miasta zasugerował, aby osoby, które nie zgadzają się z krajowym kierunkiem polityki międzynarodowej, wyprowadziły się do innego kraju.

Posiedzenie rady miasta Orland Park odbyło się w poniedziałek, 5 lutego i było transmitowane na kanale YouTube. Podczas spotkania grupa Amerykanów arabskiego pochodzenia przedstawiła petycję, zawierającą 800 podpisów, wzywającą do uchwalenia rezolucji ws. zawieszenia broni w Gazie. Podobną rezolucję uchwaliły niedawno władze Chicago.

Burmistrz Orland Park Keith Pekau, odnosząc się do propozycji rezolucji, stwierdził, że zgadza się z oficjalnym stanowiskiem Stanów Zjednoczonych, które zakłada rozwiązanie dwupaństwowe oraz uznaje Hamas za organizację terrorystyczną.

Powiedział, że „jest przede wszystkim Amerykaninem”. „Tam jest moja lojalność. Koniec i kropka” – dodał, zaznaczając, że mówi w imieniu własnym, a nie rady miasta.

„A jeśli jesteś obywatelem amerykańskim i nie czujesz się w ten sposób (…), z pewnością możesz pojechać do innego kraju i wspierać ten kraj, i dobrze dla ciebie, jeśli zdecydujesz się to zrobić. Ja zawsze będę wspierał interesy Ameryki” – powiedział Pekau.

Pekau odrzucił pomysł rezolucji ws. zawieszenia broni w Gazie, ponieważ, jak powiedział, mieszkańcy Orland Park są głęboko podzieleni w tej sprawie, a wojna to skomplikowanie zagadnienie polityki zagranicznej, na które władze miejscowości nie mają wpływu. „Dlatego nie będziemy się w to angażować” – powiedział Pekau.

CAIR-Chicago zdecydowanie potępiła komentarze Pekau i nazwała je „ignoranckimi i niebezpiecznymi”. Dyrektor wykonawczy organizacji Ahmed Rehab powiedział w oświadczeniu, że „pogląd, że Amerykanie, którzy nie zgadzają się z władzą, powinni spakować się i wyjechać do innego kraju, pasuje bardziej do Związku Radzieckiego z lat 60. niż do Stanów Zjednoczonych, gdzie wolność słowa i sumienia jest podstawową zasadą tego kraju i jego konstytucji”.

Raheb dodał, że słowa Pekau przyniosły wstyd urzędowi burmistrza, a społeczność spodziewa się przeprosin. Zwrócił też uwagę, że 61 proc. Amerykanów opowiada się za zawieszeniem broni w Gazie. „A więc on prosi większość kraju, aby spakowała się i wyjechała” – powiedział.

W oświadczeniu wydanym we wtorek burmistrz Pekau napisał, że szanuje poglądy swoich wyborców, zaś „CAIR-Chicago błędnie interpretuje wydarzenia, aby wykreować kontrowersję”.

Powiat Cook ma największą populację Palestyńczyków w Stanach Zjednoczonych. Większość z nich zamieszkuje południowo-zachodnie przedmieścia, takie jak Orland Park, Oak Lawn, Tinley Park i Bridgeview.

Niektórzy z przemawiających przedstawicieli społeczności arabsko-amerykańskiej podkreślali, że w konflikcie izraelsko-palestyńskim stracili przyjaciół i krewnych i chcieliby być wysłuchani i wspierani w swoim mieście – choćby tylko w formie symbolicznej rezolucji.

Zebrani okazywali frustrację reakcją burmistrza na propozycję rezolucji. Z powodu zamieszania zarządzono przerwę w obradach.

Keith Pekau wychował się w Orland Park do czasów liceum, kiedy jego rodzina przeniosła się do Phoenix. Wstąpił do amerykańskich Sił Powietrznych (U.S. Air Force), gdzie był instruktorem systemów uzbrojenia. W 1992, 1993 i 1998 r. był wysłany do Arabii Saudyjskiej w ramach operacji Pustynna Burza i Południowa Tarcza.

W 2017 r. Keith Pekau został wybrany na burmistrza Orland Park. W czasie pandemii COVID-19 sprzeciwiał się przepisom gubernatora J.B. Pritzkera dotyczącym masek i szczepionek. W 2022 r. startował w wyborach do Kongresu jako Republikanin, przegrywając z demokratą Seanem Castenem. Pekau krytykował również reformę wymiaru sprawiedliwości w Illinois i sprzeciwiał się przyjmowaniu migrantów w jego miejscowości.

31 stycznia władze Chicago uchwaliły rezolucję wzywającą do zawieszenia broni w Gazie. Chicagowscy radni byli podzieleni w kwestii jej uchwalenia – przeważył głos za rezolucją oddany przez burmistrza Brandona Johnsona. Tym samym Chicago stało się największym amerykańskim miastem, które oficjalnie opowiedziało się za zawieszeniem broni w Gazie. Rezolucja, choć na pozór symboliczna, pogłębiła podziały w radzie miejskiej. Zdaniem niektórych radnych, władze miasta nie powinny zajmować się sprawami międzynarodowymi, a tym bardziej zajmować stanowiska sprzecznego z krajowym kierunkiem polityki międzynarodowej. Inni twierdzili, że konflikt na Bliskim Wschodzie głęboko dotyka mieszkańców Chicago, miasta z największą liczbą Amerykanów palestyńskiego pochodzenia oraz trzecią co do wielkości populacją żydowską w kraju.

Joanna Marszałek
[email protected]


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama