Kto jeszcze nie słyszał o Zjednoczeniu Polskim Rzymsko-Katolickim, ten po ostatniej gali Człowieka Roku 2023 „Dziennika Związkowego” nie może mieć już żadnych wątpliwości co do znaczenia i zasług PRCUA dla Polonii w Stanach Zjednoczonych. Ta najstarsza, świętująca w ubiegłym roku 150 lat istnienia polonijna organizacja pomocy bratniej w środę odebrała zaszczytne wyróżnienie z rąk liderów najstarszej polonijnej gazety wydawanej nieprzerwanie od ponad 116 lat.
Dziesiąta już gala wręczenia tytułu Człowieka Roku „Dziennika Związkowego” odbyła się w środę, 31 stycznia w sali bankietowej Allegra w podchicagowskim Schiller Park. 116-letnia gazeta wręczyła go najstarszej, 150-letniej organizacji polonijnej – Zjednoczeniu Polskiemu Rzymsko-Katolickiemu w Ameryce (Polish Roman Catholic Union of America, PRCUA). W ten sposób zacieśniła się również przyjaźń między dwiema najstarszymi polonijnymi organizacjami pomocy bratniej, ponieważ założycielem i właścicielem „Dziennika Związkowego” jest Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA).
Co roku na swoje urodziny „Dziennik Związkowy” wręcza tytuł osobistości, która swoją pracą, inicjatywami i decyzjami zasłużyła się dla dobra Polonii. Wśród zdobywców tytułu są społecznicy, przedstawiciele świata kultury i mediów, a czasami – jak właśnie w tym roku – również organizacje.
Blisko 300 osób wzięło udział w imprezie, nad którą patronat objął ZNP-PNA wraz ze swoim prezesem i wydawcą „Dziennika Związkowego” Frankiem Spulą, który jest również prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Gospodarzem wieczoru i prowadzącym imprezę był Łukasz Dudka, dyrektor generalny „Dziennika Związkowego”.
DZIĘKUJEMY NASZYM SPONSOROM, PRZYJACIOŁOM I CZYTELNIKOM
Kolejna gala wręczenia nagrody Człowiek Roku 2023 Dziennika Związkowego przedstawicielom Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego połączonej z obchodami 116. urodzin naszej gazety, okazała się wielkim sukcesem, dzięki uczestnictwu w niej naszych Przyjaciół, Czytelników i Dostojnych Gości oraz wsparciu naszych Sponsorów. Dziękujemy, że byliście z nami w ten ważny dla nas wieczór, tworząc atmosferę ciepła i życzliwości, która inspiruje nas do jak najlepszej służby na rzecz Polonii.
Szczególną wdzięczność kierujemy w stronę naszych sponsorów, dzięki których hojności możliwa się stała realizacja naszej uroczystości. Wśród naszych darczyńców są: Konsulat Generalny RP w Chicago, Agnieszka i Michał Baumert z kancelarii prawnej Baumert Law, Michał Rzeźnik – dyrektor chicagowskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), Lowell International Food, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie (PRCUA), Związek Narodowy Polski (PNA) i Candles by Bijou.
Dziękujemy za gościnność Tony’emu Maciuszkowi z Allegra Banquets and Restaurant, zaś za wyborne przekąski i poczęstunek – państwu Halinie i Stanisławowi Urbaniakom, właścicielom delikatesów Montrose Deli oraz za nagłośnienie i oświetlenie sali – Uli Michałowskiej z firmy ULALA Production.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Zjednoczeniu Polskiemu Rzymsko-Katolickiemu z okazji odebrania nagrody Człowieka Roku 2023 Dziennika Związkowego, życząc wszystkiego najlepszego.
Alicja Otap
Redaktor naczelna,
Dziennik Związkowy
Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli polonijnych organizacji i instytucji, reprezentantów świata kultury i sztuki, biznesu i mediów oraz młodych talentów literackich. Obecni byli między innymi: wicekonsul RP w Chicago Agata Grochowska, chicagowska radna Ruth Cruz z 30 okręgu, burmistrz Schiller Park Nick Caiafa, przedstawiciele władz powiatu Cook, emerytowany sędzia okręgowy powiatu Cook Mark Lopez, kandydatka na sędzię Kimberly Przekota oraz Allison Koppel – prezes amerykańskiego związku organizacji pomocy bratniej, American Fraternal Alliance.
Obecni też byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji polonijnych, w tym Kongresu Polonii Amerykańskiej i jego wydziału na stan Illinois, Związku Lekarzy Polskich, Związku Klubów Polskich, Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Legionu Młodych Polek, Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Chicago Society PNA i Polish American Police Association. Obecne były polonijne media, m.in. telewizje Polvision i Polnews, przedstawiciele redakcji programów radiowych WPNA 103.1 FM i Radio Chicago 1490 AM. Swoją obecnością uświetniła uroczystość Królowa Parady 3 Maja Marianna Mosz wraz z Damami Dworu.
Spośród laureatów z lat poprzednich na środową imprezę przybyli Małgorzata Kot, dyrektor wykonawcza Muzeum Polskiego w Ameryce (Człowiek Roku 2016), Katarzyna Romanowska, prezes fundacji You Can Be My Angel (2015), dr Piotr Brukasz w imieniu Związku Lekarzy Polskich w Chicago (2020) i Ewa Koch w imieniu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce (2022).
Wydarzenie rozpoczęło się wręczeniem nagród w konkursie literackim „Rok 2023 w 365 słowach”, zorganizowanym przez „Dziennik Związkowy”. Wyróżnione prace opublikowane były w świątecznym dodatku gazety. Matilda Szymanski, Julia Szmajda i Olivia Kinga Osika otrzymały ufundowane przez ZNP-PNA nagrody pieniężne w wysokości od 100 do 300 dolarów. Nagrody wręczyła sekretarz krajowa ZNP-PNA Alicja Kuklińska.
Reprezentowane przez zwycięzców szkoły – im. Króla Kazimierza Wielkiego w Orland Park, im. Feliksa Konarskiego w Des Plaines i im. Mikołaja Kopernika w Niles – otrzymały w nagrodę pakiety reklamowe w „Dzienniku Związkowym” o wartości 500 dolarów.
Nagrodę „Człowieka Roku” za 2023 rok – pięknie oprawioną pierwszą stronę noworocznego wydania gazety – odebrali z rąk prezesa Franka Spuli i redaktor naczelnej Alicji Otap liderzy PRCUA: prezes James Robaczewski, wiceprezes Micheline „Misia” Jaminski oraz sekretarz skarbnik Agnieszka Bastrzyk.
W pięknie zrealizowanym 8-minutowym filmie uczestnicy gali mieli okazję zapoznać się z historią i działalnością organizacji na przestrzeni 150 lat jej istnienia. Na ekranie przewijały się archiwalne zdjęcia najważniejszych wydarzeń i osób w życiu amerykańskiej Polonii – zawsze z PRCUA w tle. Od pierwszych imigrantów i ojców założycieli, przez sylwetki na miarę Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Wojtyły, po działające dziś prężnie Muzeum Polskie w Ameryce, polskie szkoły, zespoły folklorystyczne i grupy sportowe – stało się jasne, jak wielką rolę PRCUA odegrało w życiu Polonii.
Zasługi PRCUA na rzecz Polonii wyliczali w swoich okolicznościowych przemówieniach liderzy różnych środowisk. Redaktor naczelna „Dziennika Związkowego” Alicja Otap przypomniała, że PRCUA przez półtora wieku nieprzerwanie podejmuje inicjatywy w celu wzmocnienia dziedzictwa polsko-amerykańskiego w Chicago. Konsul RP Agata Grochowska nazwała PRCUA „uosobieniem ducha wytrzymałości i odwagi pierwszych imigrantów XIX wieku, którzy po ucieczce z łańcuchów ucisku rozpoczynali nowe życie daleko od domu”.
Z uznaniem i humorem mówił o PRCUA – konkurencyjnej organizacji pomocy bratniej – prezes ZNP-PNA Frank Spula, który jest również wydawcą „Dziennika Związkowego”. Jednak nie rywalizacja, lecz przyjaźń, sympatia, solidarność i wspólny cel wybrzmiewały w jego przemówieniu. Spula podkreślił, że od najmłodszych lat jest członkiem PRCUA i zażartował, że bez PRCUA być może nie byłoby ZNP-PNA (Związek Narodowy Polski jest o 8 lat młodszy od Zjednoczenia). Nie szczędził pochwał wobec liderów organizacji, nazywając Jamesa Robaczewskiego charyzmatycznym liderem i przyjacielem o wielkim sercu, Agnieszkę Bastrzyk – przykładem dla młodszego pokolenia, a Misię Jaminski – osobą emanującą pogodnym duchem i magnetyczną energią.
– Jako organizacja jesteście prawdziwymi obrońcami polskiej kultury i dziedzictwa duchowego, które od tylu już lat jednoczą polskich Amerykanów. Jesteśmy wam za to wdzięczni – podsumował Spula.
Po odebraniu symbolicznej nagrody – pierwszej strony „Dziennika Związkowego” ogłaszającej PRCUA Człowiekiem Roku – głos zabrał prezes Robaczewski, a następnie wiceprezes Jaminski. Wraz z sekretarz skarbnik Agnieszką Bastrzyk wręczyli pamiątkowe, wydane specjalnie na jubileusz 150-lecia organizacji, certyfikaty uznania dla Franka Spuli, Alicji Otap i Łukasza Dudki.
Eleganckie sale to zasługa Tony’ego Maciuszka z Allegra Banquets and Restaurant. Wyborne przekąski i poczęstunek zapewniła niezawodna sieć delikatesów Montrose Deli. Za nagłośnienie i oświetlenie sali organizatorzy dziękują Uli Michałowskiej z firmy ULALA Production i wyrażają wdzięczność sponsorom, na czele których znajdują się: Konsulat Generalny RP w Chicago, Agnieszka i Michał Baumert z kancelarii prawnej Baumert Law, Michał Rzeźnik – dyrektor chicagowskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), Lowell International Food, Candles by Bijou. Oryginalny tort urodzinowy w formie jadalnej pierwszej strony „Dziennika Związkowego” to dzieło Karolina’s Cakes.
Do zobaczenia na Człowieku Roku 2024!
Joanna Marszałek
[email protected]
Zdjęcia: Peter Serocki
[email protected]