Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 08:59
Reklama KD Market

Alexa, Siri czy asystent Google’a mogą połączyć cię z… oszustem

Alexa, Siri czy asystent Google’a mogą połączyć cię z… oszustem
fot. Pixabay.com

Powiedz Alexie, aby zagrała twoją ulubioną piosenkę. Zapytaj Siri o pogodę. Użyj asystenta Google’a, aby włączyć światła. Ale nie proś swojego wirtualnego asystenta o wyszukanie numeru telefonu, ponieważ może przypadkowo skierować cię do oszusta. Pamiętajmy, że inteligentne urządzenia, z których korzystamy praktycznie na co dzień, niosą ze sobą pewne ryzyko. 

Jak działa oszustwo

Potrzebujesz numeru telefonu do biznesu, więc prosisz swoje inteligentne urządzenie, którym może być Google Home, Siri lub Alexa, o znalezienie i wybranie go dla ciebie. Ale kiedy rzekomy przedstawiciel firmy odpowiada, zaczynasz zauważać pewne znaki ostrzegawcze. Osoba, z którą rozmawiasz, może od razu nalegać na dokonanie przez ciebie płatności przelewem bankowym lub przedpłaconą kartą debetową. Może żądać zdalnego dostępu do twojego komputera lub przekierować cię na oszukańczą stronę internetową.

„Użyłem Siri, aby wyszukać numer obsługi klienta United Airlines. W jakiś sposób połączenie zostało nawiązane z inną firmą. Osoba, która się odezwała, podszyła się pod agenta United Airlines i powiedziała, że może mi pomóc anulować lot. Opłata wynosiła 125 dolarów. Byłem przekonany, że to United Airlines, ale następnego dnia zrozumiałem swój błąd. Powiedzieli, że zwrócą mi pieniądze, ale dopiero po tym, jak zagroziłem, że zadzwonię na policję. Nadal czekam na zwrot pieniędzy” – to jeden z przypadków oszustwa zgłoszonego do BBB Scam Tracker.

W innej wersji tego oszustwa konsument próbował użyć wyszukiwania głosowego, aby skontaktować się z firmą Roku z pytaniem o konfigurację swojego urządzenia. Zamiast tego, ktoś podszywający się pod przedstawiciela Roku naliczył mu opłatę aktywacyjną w wysokości 80 dolarów za usługę, która nie istnieje.

We wszystkich wersjach tego oszustwa konsumenci mieli do czynienia z osobami podszywającymi się pod przedstawicieli firmy, z którą chcieli się skontaktować. Oszuści stworzyli fałszywe numery obsługi klienta i umieścili je na szczycie wyników wyszukiwania, mając nadzieję, że gdy konsumenci przeprowadzą wyszukiwanie głosowe za pomocą Siri, Alexy lub innego asystenta wirtualnego, algorytm przypadkowo wybierze ich numer.

Aby ustrzec się przed tymi oszustwami, zastosuj się do następujących wskazówek

Zachowaj ostrożność przy wyszukiwaniu numerów telefonów działów obsługi. Zamiast szukania ich w internecie lub powierzaniu tego zadania inteligentnemu gadżetowi, skorzystaj z informacji zamieszczonych na stronie internetowej danej firmy (zawsze dokładnie sprawdź URL), na rachunku lub w e-mailu otrzymanym bezpośrednio od firmy.

Uważaj na fałszywe reklamy. Oszuści tworzą reklamy z fałszywymi numerami działu obsługi klienta. Używając wyszukiwania głosowego trudniej odróżnić fałszywą reklamę od prawdziwej. Skorzystaj z informacji znalezionych na oficjalnej stronie internetowej lub w oficjalnej korespondencji.

Płać kartą kredytową. Oferuje ona ochronę konsumencką, której nie dają inne formy płatności. Płatność kartą kredytową można zakwestionować. Płatność przelewem lub przedpłaconą kartą (pre-paid debit card) jest jak płacenie gotówką. Raz wydane w ten sposób pieniądze praktycznie nie mogą być odzyskane.

BBB apeluje do każdego, kto zetknął się z oszustwem, niezależnie od tego, czy stracił pieniądze, czy nie, do zgłoszenia tego faktu w serwisie BBB Scam Tracker. Odwiedź stronę  BBB.org   lub śledź nas w mediach społecznościowych – @ChicagoBBB. Skorzystaj z subskrypcji  bezpłatnego biuletynu BBB Edge na stronie BBB.org/ChicagoBuzz. Szukaj pieczęci BBB, znaku lepszej firmy.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama