Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 18:46
Reklama KD Market

Jak ochronić się przed oszustwami w 2024 r.

fot. Pixabay.com

W 2024 roku powinniśmy zwrócić większą uwagę na ochronę przed kradzieżą tożsamości i utratą pieniędzy w wyniku oszustw. BBB proponuje, by te cele związane z naszymi finansami znalazły się wśród postanowień noworocznych.

Konsumenci stracili prawie 8,8 miliarda dolarów w wyniku oszustw w 2022 roku, a wstępne dane za 2023 r. wskazują, że straty za ubiegły rok będą nawet wyższe. BBB zebrało dane z raportów z 2023 r., aby opracować narzędzia dla konsumentów. Istnieje wiele środków zapobiegawczych, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko oszustwa i uczynić twoją sytuację finansową bardziej bezpieczną. Warto poświęcić czas, aby uzbroić się tę wiedzę.

Postanów sobie, że w tym roku zawsze będziesz sprawdzać firmy, zanim zaczniesz z nimi współpracować. Pierwszy krok w tym kierunku to przeczytanie ocen i opinii klientów na stronie BBB.org. Dotyczy to każdej firmy offline, online lub tej, której przedstawiciel przyjdzie do twojego domu. Podczas zakupów online lub jeśli zostaniesz poproszony o dokonanie płatności online, zawsze sprawdź, czy jest to osoba lub firma, którą znasz i której ufasz. Czy mają działający numer obsługi klienta? Gdzie znajduje się ta firma? Czy dokonujesz płatności przez bezpieczny serwer (https://….com)? Czy inni konsumenci składali na złożyli skargi? Jeżeli tak, to z jakiego powodu?

Postanów, że będziesz uważać na oszustów podszywających się pod przedstawicieli firm i agencji rządowych. Zawsze należy sprawdzić, od kogo otrzymujemy telefon z żądaniem pieniędzy lub danych personalnych. Oszuści mogą się podszywać pod agencje rządowe, takie jak IRS, Social Security, a także wiele znanych firm prywatnych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Ważne jest, aby wiedzieć, że identyfikator rozmówcy (caller ID) może być łatwo zmanipulowany.

Nigdy nie wysyłaj pieniędzy, ani nie podawaj informacji i danych personalnych przed sprawdzeniem firmy i kontaktem z nią bezpośrednio. Firmy użyteczności publicznej i agencje rządowe nigdy nie zadzwonią do ciebie, aby cię zastraszyć lub zażądać natychmiastowej zapłaty. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy w niekonwencjonalnych formach. Żądanie zapłaty za pomocą przelewu, aplikacji do przelewów pieniężnych, kart debetowych, kryptowalut, kart podarunkowych lub innych niekonwencjonalnych środków zawsze powinno być ostrzeżeniem, że możesz mieć do czynienia z oszustem. Nie daj się nabrać! Pieniądze wysłane w ten sposób do obcych osób są nie do wyśledzenia, po ich wysłaniu nie ma możliwości ich odzyskania. Oszuści będą próbować podstępem wywołać u ciebie panikę, dlatego zanim podejmiesz jakiś ruch, przemyśl sytuację. Zawsze używaj karty kredytowej, ponieważ jest to najbezpieczniejsza metoda płatności – nawet w porównaniu z kartą debetową.

Nigdy nie wysyłaj pieniędzy nieznajomym poznanym przez aplikacje i strony randkowe. Oszustwa typu „Romance Scam” mogą być bolesne dla serca i dotkliwe dla stanu konta. Oszuści zakładają fałszywe profile i znajdą niezliczoną ilość powodów, aby nie spotkać się osobiście. Zwodzą ofiary smutnymi wymówkami i proszą o wysyłanie im pieniędzy.

Postanów, że zachowasz ostrożność w przypadku SMS-ów, poczty elektronicznej i rozmów telefonicznych. Bądź ostrożny w przypadku e-maili od nieznanych osób lub firm. Pamiętaj, że oszuści mogą sprawić, że e-maile będą wyglądały jak od legalnej firmy, agencji rządowej lub renomowanej organizacji. Nigdy nie klikaj w linki ani nie otwieraj załączników w e-mailach i SMS-ach od nieznanych nadawców. Nie odbieraj telefonu z nieznanych numerów. Pozwól, aby połączenie przeszło do poczty głosowej, abyś mógł sprawdzić numer lub wiadomość.

BBB apeluje do każdego, kto zetknął się z oszustwem, niezależnie od tego, czy stracił pieniądze, czy nie, do zgłoszenia tego faktu w serwisie BBB Scam Tracker. Odwiedź stronę BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych – @ChicagoBBB.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama