Konsumenci wydają w tym roku miliardy dolarów na zakup prezentów dla rodziny i przyjaciół. Niektóre z tych upominków mogą wrócić po sklepów. Tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia w sklepach ustawią się kolejki klientów chcących oddać bądź wymienić otrzymany prezent, który nie przypadł im do gustu. Większy ruch zapanuje w urzędach pocztowych i w firmach kurierskich za sprawą zwrotów prezentów zakupionych przez internet.
„Klient zawsze ma rację” – slogan marketingowy spopularyzowany przez dawne sieci handlowe Marshalla Fielda i Gordona Selfridge może się nie sprawdzić przy zwrocie lub wymianie towaru.
Faktem jest, że przyjęcie zwrotu to kwestia dobrej woli i wyznacznik jakości obsługi klienta. Sklepy nie są jednak prawnie zobowiązane do akceptowania zwrotów, chyba że towar był wadliwy lub błędnie opisany. Podczas gdy większość sprzedawców detalicznych oferuje programy zwrotu i wymiany towaru, regulacje w tym zakresie mogą się różnić. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić je w tym sezonie świątecznym, bo mogły zostać wprowadzone zmiany.
Wskazówki Better Business Bureau (BBB) pomogą ci sprawnie oddać bądź wymienić prezenty, które nie przypadły ci do gustu.
Poznaj zasady sklepu. Dowiedz się, czy sklep ma politykę zwrotów, a jeśli tak, jak ona działa. Miej na uwadze, że wielu sprzedawców detalicznych zmienia swoje zasady na okres świąteczny. Jeśli sklep zezwala na zwroty lub wymianę towaru, dowiedz się, czy będziesz musiał uiścić opłatę za tę usługę.
Uzyskaj szczegółowe informacje na temat gwarancji produktu. Większość sprzętu RTV i AGD posiada gwarancje, które musi spełnić producent, a nie sprzedawca. Dowiedz się, jak obsługiwane są zwroty i naprawy, jeśli sprzęt przestaje działać lub wymaga wymiany części. Czy sprzedawca wyśle za ciebie produkt do producenta? A może będziesz musiał kontaktować się bezpośrednio z producentem?
Zachowaj paragon i opakowanie. Większość sklepów akceptuje zwroty i wymiany tylko wtedy, gdy możesz przedstawić towar wraz z paragonem i oryginalnym opakowaniem. Zawsze dołączaj paragon podarunkowy do prezentów, które dajesz i trzymaj wszelkie otrzymane paragony podarunkowe.
Dokonuj zwrotów w odpowiednim czasie. Prawie wszystkie zasady zwrotów obowiązują przez określony czas. Niektóre sklepy modyfikują okres zwrotu w okresie świątecznym, więc nie ryzykuj utraty swojej szansy na dokonanie zwrotu.
Zabierz ze sobą dowód tożsamości. Wiele sklepów prosi o okazanie dowodu tożsamości przy zwrocie towaru, aby uniknąć oszustw związanych ze zwrotami świątecznymi. Czasami sprzedawcy wymagają okazania dowodu tożsamości i oryginalnej formy płatności. Jeśli taka jest polityka sklepu, z którego pochodzi prezent, możesz potrzebować pomocy dawcy prezentu, aby otrzymać zwrot pieniędzy.
BBB apeluje do każdego, kto zetknął się z oszustwem, niezależnie od tego, czy stracił pieniądze, czy nie, do zgłoszenia tego faktu w serwisie BBB Scam Tracker. Odwiedź stronę BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych – @ChicagoBBB.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.