Chicago i Illinois od lat słyną z korupcji, lecz teraz policja stanowa ma nadzieję na ukrócenie tego haniebnego procederu dzięki nowemu narzędziu. Illinois State Police uruchomiła na swojej stronie internetowej nowy formularz do zgłaszania podejrzeń przypadków korupcji popełnianej przez urzędników publicznych – poinformowano w komunikacie prasowym z ub. tygodnia.
Na stronie internetowej Illinois State Police, ISP (isp.illinois.gov) pojawił się nowy formularz pod hasłem „złóż skargę obywatelską na wybranego lub mianowanego urzędnika, lub pracownika organu publicznego”. Wiarygodnymi zgłoszeniami zajmie się specjalna jednostka ISP – Special Investigations Unit – złożona z agentów badających korupcję.
Jak powiedział w komunikacie prasowym szef policji stanowej, Brendan Kelly, ta specjalna jednostka śledcza jest „zaangażowana w poszukiwanie tych, którzy nadużywają swojej pozycji i władzy do wykorzystywania innych, zdradzając zaufanie społeczeństwa”.
„Ułatwiając społeczeństwu poufne zgłaszanie podejrzeń o korupcję, możemy zacząć odbudowywać zaufanie społeczeństwa do rządu” – dodał Kelly.
Wśród przykładów korupcji jest manipulowanie kontraktami, jak podsuwanie ich znajomym w zamian za łapówki, zawyżanie rachunków wykonawcy i defraudacja pieniędzy, czerpanie korzyści osobistych z programów finansowanych przez władze stanowe lub federalne, oszustwa finansowe i pranie pieniędzy.
Według komunikatu, mieszkańcy Illinois mogą często nie wiedzieć, gdzie zgłaszać podejrzenia lub zarzuty dotyczące korupcji. Zgłaszanie ich w jednym miejscu ma usprawnić proces i umożliwić władzom szybszą reakcję. ISP ma przeglądać i oceniać zgłoszenia pod kątem pilności, a następnie określać właściwą agencję, która zajmie się dochodzeniem.
Special Investigations Unit, SIU została stworzona w marcu 2020 r. jako część wydziału dochodzeń kryminalnych policji stanowej. SIU koncentruje się na przestępstwach związanych z korupcją i prowadzeniu dochodzeń w sprawach karnych dotyczących wybranych i mianowanych urzędników na szczeblu stanowym, okręgowym i lokalnym. Od swojego powstania jednostka wszczęła 82 dochodzenia, z czego kilkadziesiąt prowadzonych jest wspólnie z federalnymi organami ścigania.
Wśród spraw, którymi zajmowała się SIU, jest sprawa byłego komisarza (township commissioner), oskarżonego o używanie miejskiej karty kredytowej do prywatnych zakupów na sumę ponad 27 tys. dol. Komisarz przyznał się do winy i został skazany na półtora roku więzienia oraz zwrot pieniędzy. Inny przypadek dotyczył byłego koronera powiatowego, który był oskarżony o fałszowanie dokumentów i wykorzystywanie funduszy podatnika do finansowania prywatnych podróży i wydatków. Również w tym przypadku śledztwo doprowadziło do przyznania się do winy, kary więzienia i nakazu zwrotu pieniędzy.
Niektórzy eksperci zastanawiają, czy policja stanowa – kojarzona z reguły z patrolowaniem autostrad i wydawaniem pozwoleń na broń – jest odpowiednim organem do powierzenia jej dochodzeń dotyczących niezwykle szerokiego zagadnienia „korupcji publicznej”. W wielu przypadkach w sprawach o korupcję potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu bankowości czy prawa wyborczego. Poza tym w Illinois są już jednostki odpowiedzialne za nadzór nad urzędnikami – nad agencjami stanowymi i legislaturą czuwają inspektorzy generalni, ponadto każdy powiat ma prokuratora stanowego z uprawnieniami prokuratorskimi, których nie ma policja stanowa.
Formularz policji stanowej do zgłaszania podejrzeń o korupcję w administracji publicznej można znaleźć na stronie https://isp.illinois.gov/CriminalInvestigations/SIUComplaintDisclaimerForm.
W formularzu nie trzeba podawać swoich danych ani adresu, ale należy podać numer telefonu i adres email, pod którym może skontaktować się z nami agent prowadzący śledztwo.
Chicago i Illinois od lat znajdują się w niechlubnej czołówce rankingów najbardziej skorumpowanych miejsc w kraju. W raporcie Uniwersytetu Illinois w Chicago UIC, z lutego 2023 r. sporządzonym na podstawie danych Departamentu Sprawiedliwości, Chicago po raz czwarty z rzędu zostało najbardziej skorumpowanym miastem, a Illinois – trzecim najbardziej skorumpowanym stanem w Stanach Zjednoczonych.
Joanna Marszałek
[email protected]