Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:22
Reklama KD Market

Raport policji stanowej: Ponad 4 tys. cofniętych pozwoleń na broń osobom stanowiącym zagrożenie

Raport policji stanowej: Ponad 4 tys. cofniętych pozwoleń na broń osobom stanowiącym zagrożenie

Matka zawiadomiła policję, że jej syn, który ostatnio nabył broń, straszy zabiciem dziadków i  samobójstwem. Pacjent leczony psychiatrycznie zamówił broń, by odebrać ją po wyjściu ze szpitala. Uczeń oskarżony o „ściąganie” na lekcjach zagroził, że zastrzeli swoich kolegów z klasy. Policja stanowa w Illinois każdego dnia prowadzi około 30 postępowań w podobnych sprawach w celu utrzymania broni palnej z dala od mieszkańców Illinois, którzy nie powinni jej posiadać. Ponad 4 tys. pozwoleń na broń (kart FOID) zostało cofniętych w tym roku w ramach zaostrzonych przepisów pn. Clear and Present Danger – podała w najnowszym raporcie Illinois State Police (ISP). 

Matka zgłosiła policji w północnym Illinois, że jej syn ma myśli samobójcze, które nasilały się w ciągu ostatnich kilku tygodni. Następnie miał zagrozić, że zamierza „strzelić w głowę” swoim dziadkom. Kobieta powiedziała policji, że jej syn niedawno zakupił broń palną, a ona obawia się, że zamierza zastrzelić siebie i/lub swoich dziadków. Lokalny komisariat policji przesłał raport odnośnie „wyraźnego i obecnego zagrożenia” (Clear and Present Danger report) do policji stanowej (Illinois State Police, ISP), która potwierdziła, że sprawa spełnia wymogi prawne i można mu cofnąć pozwolenie na broń (kartę FOID). ISP skontaktowała się ze sklepem z bronią, który potwierdził, że syn kobiety właśnie tego samego dnia odebrał swoją nowo zakupioną broń palną i amunicję. Poinformowana o tym fakcie lokalna policja, zatrzymała młodego mężczyznę podczas kontroli drogowej i odebrała mu broń i amunicję.

To jeden z wielu przypadków opisywanych przez stanową policję w opublikowanym raporcie dotyczącym działań związanych z postępowaniami w ramach Clear and Present Danger. Przepisy związane z „wyraźnym i obecnym zagrożeniem” pozwalają w uzasadnionych wypadkach na odebranie broni, cofnięcie pozwolenia na jej posiadanie czy odrzucenie wniosku o wydanie karty FOID (Firearm Owners Identification).

Przepisy te zaostrzono po strzelaninie masowej w 2022 roku w Highland Park. Departament Policji na tych północnych przedmieściach potwierdził w 2019 r., że przyszły sprawcy maskary Robert Crimo III może stanowić zagrożenie dla siebie czy innych, ale mimo to kilka miesięcy później policja stanowa (ISP) rozpoczęła proces wydania pozwolenia na broń młodemu mężczyźnie, za którego poręczył jego ojciec.

Legislatura stanowa zatwierdziła zmiany w procesowaniu takich spraw przez ISP w listopadzie 2022 roku. 

Obecnie organy ścigania, administracja szkół i pracownicy medyczni mogą poinformować policję stanową (ISP) o osobach posiadających broń i potencjalnie stanowiących zagrożenie dla innych lub siebie. ISP następnie rozpatruje zgłoszenie i może anulować kartę FOID (kartę identyfikacyjną posiadacza broni palnej) lub odrzucić złożoną aplikację o pozwolenie na posiadanie broni oraz skonfiskować wszelką broń palną. 

„Możemy powstrzymać potencjalne tragedie, dzięki temu, że organy ścigania, administratorzy szkół i lekarze mogą składać raporty o ‘wyraźnym i obecnym zagrożeniu’ (Clear and Present Danger)” – powiedział dyrektor ISP Brendan Kelly – „Czujność, identyfikacja niebezpiecznych osób i praktyczna praca policji stanowej i lokalnej może uratować życie”.

Uczeń oskarżony o „ściąganie” na lekcjach groził, że zastrzeli swoich kolegów z klasy. Wysłał e-mail do członków rodziny, w którym stwierdził, że chce zabić swoich kolegów z klasy. Okazało się, że korzystał z komputera szkolnego, aby wyszukać informacje na temat karabinów AR. Szkolne władze złożyły do policji stanowej raport o istniejącym zagrożeniu. I choć uczeń nie miał karty FOID, to jeżeli ubiegałaby się w przyszłości o pozwolenie na broń, informacje te mogą być brane pod uwagę przy ocenie uprawnienia do jego uzyskania. Rodzina zgodziła się usunąć broń palną z domu, a ucznia skierowano na leczenie zdrowia psychicznego – podała policja stanowa, opisując przypadki egzekwowania przepisów Clear and Present Danger.

W innym opisywanym przypadku w szkole odkryto rysunki jednego z uczniów, przedstawiające go jako „zabójcę” z bronią i amunicją. Na rysunkach, które uczeń określił jako „księgę zabójstw”, umieszczał również osoby ze swojej klasy. Dystrykt szkolny przekazał raport o „wyraźnym i obecnym zagrożeniu”, chociaż uczeń nie posiadał wtedy karty FOID. W tym przypadku także organy ścigania współpracowały z rodziną, aby usunąć broń palną z domu.

W okresie od stycznia do września 2023 r. policja stanowa sprawdziła 10 144 zgłoszeń dotyczących posiadaczy broni lub starających się o nią osób, potencjalnie stanowiących zagrożenie. W przypadku 4212 spraw cofnięto kartę FOID lub wniosek o jej wydanie. Co najmniej 4912 osób objętych dochodzeniem posiadało broń bez pozwolenia. 

W jednym przypadku policja z południa Illinois złożyła raport do ISP dotyczący osoby, która była hospitalizowana z powodu myśli samobójczych i próbowała zakupić broń palną, by odebrać ją po opuszczeniu szpitala. Lokalną policję zawiadomił pracownik socjalny. Po rozpatrzeniu raportu o „wyraźnym i obecnym zagrożeniu” ISP cofnęła kartę FOID tej osobie, a także skontaktowała się z dealerem broni, aby uniemożliwić zakup broni palnej. W trakcie dochodzenia ustalono, że pacjent dzwonił do dealera broni palnej z oddziału psychiatrycznego, aby sprawdzić status zamówionej broni.

Illinois State Police prowadziła też dochodzenie po raporcie złożonym przez lokalną policję z północnej części stanu. Opisywano w nim, że mąż podczas kłótni wycelował z broni palnej w głowę żony, grożąc, że ją zabije. Mężczyzna miał też zażywać narkotyki. Policja stanowa w ciągu kilku godzin cofnęła mężczyźnie kartę FOID. Funkcjonariusze  zlokalizowali i zabezpieczyli wszystkie posiadane przez niego sztuki broni. 

W ostatnich tygodniach lokalna policja z centralnego Illinois zawiadomiła ISP, że niedawno osoba składała pogróżki pod adresem swojego byłego miejsca pracy, z którego została ostatnio zwolniona. Policja otrzymała informacje, że zdrowie psychiczne tej osoby pogarszało się, a jednocześnie nabywała w tym czasie wiele sztuk broni i amunicję. Po złożeniu raportu policja uzyskała od sądu powiatowego nakaz rewizji w celu odzyskania broni, którą w efekcie zabezpieczono. 

Inny przypadek dotyczył kierowcy, który naruszył przepisy drogowe, nie zatrzymał się do kontroli i uciekł przed funkcjonariuszami. Policja później odnalazła pojazd z bronią i narkotykami w środku. Po uzyskaniu nakazu rewizji w domu kierowcy znaleziono jeszcze kilka pistoletów, karabinów i narkotyki. Żona kierowcy twierdziła, że część broni należała do niej. Broń była naładowana i niezabezpieczona. Jak ustalono, dostęp do tego arsenału  i narkotyków miał syn kobiety. Policja stanowa, do której wpłynął raport dotyczący zarówno kierowcy, jak i jego żony, po potwierdzeniu zagrożenia usunęła całą broń z domu. W sprawie prowadzone jest dalsze postępowanie karne.

„Jesteśmy zjednoczeni w naszych działaniach na rzecz zapobiegania tragediom związanym z bronią w Illinois” – napisał gubernator J.B Pritzker, który w swoim oświadczeniu podziękował policji stanowej (Illinois State Police) za szkolenie lokalnych organów ścigania, administracji szkolnej i placówek medycznych na temat znaczenia zgłaszania przypadków, kiedy osoby mogą potencjalnie dopuścić się przemocy z użyciem broni palnej. 

Joanna Trzos
[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama