Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 05:07
Reklama KD Market

Co oglądamy w kinie, a co w domu

Co oglądamy w kinie, a co w domu
fot. Pixabay.com

MAESTRO


Świetny, impresjonistyczny portret legendarnego kompozytora i dyrygenta Leonarda Bernsteina. Bradley Cooper jest zarówno autorem filmu jak i odtwórcą skomplikowanej, niejednoznacznej moralnie postaci genialnego artysty. Główną osią ekranowej historii jest pełen namiętności związek Bernsteina z żoną, aktorką Felicią Montealegre. Reżyser przedstawia ich zmieniające się na przestrzeni lat relacje poprzez kalejdoskop dynamicznych scen, tak jakby świat ciągle pulsował i wirował w nieokiełzanej wyobraźni twórczej kompozytora. Bernstein nie trzymał się w swoim życiu żadnych sztywnych reguł. Miał liczne romanse i z mężczyznami i z kobietami, czerpiąc z nich niezbędną inspirację i witalność artystyczną. Potrafił być czarujący, ale jednocześnie często ranił swoich najbliższych. Ci jednak zwykle starali się mu wybaczać jego ekscentryczne zachowania – i z racji jego wielkości i dlatego, że doceniali jego autentyczność, zarówno w muzyce jak i w życiu.
Premiera kinowa. Reżyseria: Bradley Cooper. W rolach głównych: Bradley Cooper, Carey Mulligan.

NAPOLEON


Zrealizowany z dużym rozmachem dramat historyczny Ridleya Scotta pokazuje głównie okres przejmowania władzy przez Napoleona. Joaquin Phoenix gra tę postać z widoczną powściągliwością, a charakter bohatera poznajemy nie tylko poprzez jego działania, ale i w formie licznych wewnętrznych monologów. Film poświęca również sporo uwagi relacjom Napoleona z cesarzową Józefiną, która ma znaczący wpływ na jego poczynania. Mocna obrazowość scen batalistycznych jest dziełem polskiego operatora Dariusza Wolskiego, wieloletniego współpracownika Scotta.
Premiera kinowa. Reżyseria: Ridley Scott. W rolach głównych: Joaquin Phoenix, Vanessa Kirby.

PRISCILLA


Dramat biograficzny o Priscilli Presley w reżyserii Sofii Coppoli powstał w oparciu o wspomnieniową książkę Elvis i ja. Oglądamy zatem punkt widzenia samej bohaterki podany w formie pamiętnika pisanego przez dziewczynę, która była nastolatką, gdy poznała słynnego już wtedy piosenkarza. Film Coppoli oferuje świeże, choć momentami kontrowersyjne spojrzenie na tytułową postać, a jednocześnie na mit wielkiego artysty. Odtwórczyni roli Priscilli, Cailee Spaeny, otrzymała nagrodę aktorską na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Z kolei postać jej matki gra Dagmara Domińczyk.
Premiera kinowa. Reżyseria: Sofia Coppola. W rolach głównych: Cailee Spaeny, Jacob Elordi, Dagmara Domińczyk.

THE HOLDOVERS


Komediodramat Alexandra Payne’s jest doskonałym przykładem na to, że połączenie poważnych problemów z humorem jest jak najbardziej możliwe. Akcja tego filmu rozgrywa się w latach 70-tych ubiegłego stulecia w ekskluzywnym liceum z internatem, gdzie na okres Świąt Bożego Narodzenia pozostają tylko Ci, którzy nie mają się gdzie podziać. Małej grupie nastolatków w świątecznym czasie towarzyszy równie nieprzystający do świata, zrzędliwy nauczyciel – w tej roli Paul Giamatti. Jest tu i trochę sentymentalizmu i cierpkich obserwacji na temat życia, ale również jest ciepło i nadzieja. W sumie warto obejrzeć.
Premiera kinowa. Reżyseria: Alexander Payne. W rolach głównych: Paul Giamatti, Dominic Sessa.

THE KILLER


W najnowszym, mrocznym thrillerze Davida Finchera oglądamy Michaela Fassbendera w roli tytułowego, płatnego zabójcy. Jest to głównie film o metodologii zabijania z zimną krwią, swoistego perfekcjonizmu działania, które jest podejmowane w beznamiętny, wyzuty z moralnych dylematów sposób. Główny bohater – czy raczej antybohater — w szczegółach opowiada o swoich zleceniach — i tych, którym przyglądamy się na żywo i wielu wcześniejszych. Trudno go na swój sposób nie podziwiać, chociaż jest mordercą. W dalszej części filmu on sam trafia na celownik innych wynajętych ekspertów od zabijania i widzom może być trudno zadecydować czy chcą być po jego stronie, czy nie. Film Finchera jest mechanicznie dopracowany w każdym szczególe, dokładnie tak, jak zachowania tytułowej postaci. Brakuje mu duszy — ale tak właśnie miało być.
Premiera Netflix (streaming). Reżyseria: David Fincher. W rolach głównych: Michael Fassbender, Tilda Swinton.

SLY


Rzetelnie zrealizowany dokument o popularnym aktorze Sylvestrze Stallone pokazuje w przekrojowy sposób różne okresy jego kariery, począwszy od trudnego dzieciństwa w Nowym Jorku, poprzez pierwsze sukcesy w niskobudżetowym kinie akcji, po sławę jaką przyniosły mu role w cyklach filmowych Rocky i Rambo. Większość informacji przekazuje widzom sam bohater, ale jeszcze bardziej interesujące są pełne kolorytu anegdoty opowiadane przez kolegów po fachu, szczególnie przez Arnolda Schwarzeneggera.
Premiera Netflix (streaming). Reżyseria: Thom Zimny. W rolach głównych: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama