Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 10:26
Reklama KD Market

Młodzi tracą więcej pieniędzy w wyniku oszustw niż starsi

Młodzi tracą więcej pieniędzy w wyniku oszustw niż starsi
fot. Pixabay.com

Osoby w wieku 18-24 lat tracą więcej pieniędzy w wyniku oszustw niż starsze grupy wiekowe – wynika z nowego raportu opublikowanego przez BBB Institute for Marketplace Trust (BBB Institute), fundację edukacyjną Międzynarodowego Stowarzyszenia Stowarzyszenia Biur Informacji Gospodarczej (International Association of Better Business Bureaus).

Co najmniej 81 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat zgłosiło utratę pieniędzy w wyniku oszustwa związanego z zakupami online.

Nowe badanie ujawnia interesującą zmianę. Podczas gdy w poprzednich badaniach grupa wiekowa 18-24 lata zgłosiła niższą medianę strat niż starsze grupy wiekowe, tym razem ogólna mediana była wyższa i wynosiła około 200 dolarów na incydent.

W raporcie „ Targeting our youth”opisano typy oszustw, taktykę złodziei i trendy w oparciu o dane przesłane do BBB Scam Tracker między 1 stycznia 2022 r. a 24 czerwca 2023 r.Osoby w wieku 18-24 lat najczęściej ponosiły straty przy poszukiwaniu zatrudnienia, zakupach online, transakcjach związanych z kryptowalutami, wynajmie i inwestycjach.

Oszustwa związane z zatrudnieniem stanowią prawie 30 proc. oszustw zgłoszonych przez tę grupę wiekową do BBB Scam Tracker. Ten typ oszustwa miał też najwyższą medianę strat wynoszącą 1819 dol.

BBB uważa, że rozpowszechnienie wiedzy na temat oszustw związanych z zatrudnieniem, zwłaszcza wśród młodszych osób, jest bardzo ważne. Około 43 procent oszustw związanych z zatrudnieniem zgłoszonych przez tę grupę wiekową ma związek z fałszywymi czekami. Wiele osób zgłosiło, że kazano im zdeponować czeki na ich kontach, a następnie przelać środki w celu opłacenia „szkolenia” lub „sprzętu biurowego”. Zanim zdali sobie sprawę, że czek był fałszywy, pieniądze zniknęły.

Około 19 proc. oszustw związanych z zatrudnieniem w tej grupie wiekowej dotyczyło schematów obejmujących sprawdzanie lub ponowne wysyłanie paczek.

Z raportu wynika, że osoby w wieku 18-24 lat częściej zgłaszały, że są celem oszukańczych SMS-ów i wiadomości wysyłanych przez media społecznościowe. Grupa ta zgłosiła wyższy odsetek oszustw rozpowszechnianych na Instagramie i platformie X (d. Twitterze).

Osoby w wieku 18-24 lat zgłosiły wyższy odsetek oszustw za pośrednictwem systemu płatności online i konta debetowego. Mediana strat w związku z transferem pieniędzy wynosiła 2150 dol., wysyłką czeków – 1500 dol, a kryptowalutami – 1200 dol.

Oszustwa, które najczęściej uderzają w osoby w wieku 18-24 lat związane są z: 

  1. Zatrudnieniem
  2. Zakupami online
  3. Kryptowalutami
  4. Wynajmem
  5. Inwestycjami
  6. Fałszywymi czekami / przelewem pieniędzy
  7. Phishingiem
  8. Randkowaniem
  9. Pożyczkami na zaliczkę
  10. Naprawą kredytu / redukcją zadłużenia

Jak uniknąć oszustw?

  • Jeśli oferta pracy brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa, to prawdopodobnie tak jest. Zawsze dokładnie sprawdzaj oferty pracy. Poświęć czas na znalezienie oferty zatrudnienia na stronach internetowych pracodawców. Obietnica dobrych zarobków za pracę zdalną czy oferta, która nie wymaga wielu konkretnych umiejętności, może być sygnałem ostrzegawczym.
  • Unikaj dokonywania szybkich zakupów podczas przeglądania mediów społecznościowych. Oszuści oferują trudne do znalezienia produkty po niskich cenach, aby skłonić konsumentów do szybkiego zakupu, a następnie nie dostarczają towaru.
  • Fałszywe witryny handlowe mogą wyglądać bardzo profesjonalnie. Odwiedź BBB.org, aby sprawdzić firmy i znaleźć te, którym można zaufać.
  • Kupuj tylko na stronach internetowych, które mają zabezpieczenie. W pasku adresowym powinny mieć „HTTPS” i symbol „kłódki”.

Odwiedź stronę BBB.org/ScamTracker, aby zgłosić oszustwo. Twoje zgłoszenie pomoże ujawnić taktykę oszustów i zwiększyć świadomość konsumentów. Sprawdź BBB.org lub śledź nas @ChicagoBBB w mediach społecznościowych.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama