Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 00:54
Reklama KD Market

105. rocznica odzyskania niepodległości – wspólne śpiewanie hymnu, “Festiwal Niepodległa”, koncerty

105. rocznica odzyskania niepodległości – wspólne śpiewanie hymnu, “Festiwal Niepodległa”, koncerty
fot. Niepodległa/Facebook

Wspólne śpiewanie hymnu, „Festiwal Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz koncerty – to część wydarzeń zaplanowanych w ramach obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto Niepodległości to święto budowania wspólnoty poprzez pamięć i szacunek dla przeszłości – powiedział szef MKiDN Piotr Gliński.

We wtorek w pawilonie kulturalnym “Niepodległa. Miejsce Spotkań” w Łazienkach Królewskich w Warszawie z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz dyrektora Biura “Niepodległa” Wojciecha Kirejczyka odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„W tym roku, w związku z 11 listopada, tak jak co roku kontynuujemy naszą pracę. Biuro ‘Niepodległa’ organizuje, jak co roku bardzo wiele wydarzeń, z których te, które weszły już na stałe do świadomości społecznej, to jest ‘Niepodległa do Hymnu’, czyli wspólne śpiewanie hymnu oraz ‘Festiwal Niepodległa’ na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie” – powiedział Gliński.

Minister kultury ocenił, że jest „to radosne, rodzinne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę”. “Rocznicy, która we wszystkich badaniach społecznych, badaniach opinii publicznej jest uznawana za największe zwycięstwo i powód do dumy przez Polaków” – zauważył szef MKiDN.

Jak zaznaczył, „Festiwal Niepodległa” to wydarzenie otwarte, rodzinne, oddolne, które gromadzi wiele tysięcy osób, nie tylko warszawiaków. „Estrady, tańce, warsztaty dla dzieci, filmy VR, wiele najróżniejszych przedstawień i wydarzeń” – wymieniał Gliński atrakcje zaplanowane w ramach festiwalu. Zaprosił również do udziału w lokalnych wydarzeniach, organizowanych ze wsparciem MKiDN i Biura „Niepodległa”.

„To jest święto radosne, święto budowania wspólnoty poprzez pamięć, szacunek dla przeszłości, ale także budowania i integrowania polskiej wspólnoty narodowej na przyszłość” – podkreślił Gliński.

Dyrektor Biura „Niepodległa” Wojciech Kirejczyk wskazał, że „najbardziej szeroką akcją prowadzoną przez Biuro +Niepodległa+ jest akcja +Niepodległa do Hymnu+”. “Już od 2018 roku, od roku 100-lecia odzyskania, zapraszamy wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania – w kraju czy za granicą, do tego, żeby w takim symboliczny sposób połączyć się z rodakami i zaśpiewać Mazurek Dąbrowskiego w samo południe w Święto Niepodległości”. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama