Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 11:02
Reklama KD Market

Medale dla weteranów i działaczy polonijnych (PODCAST)

Medale dla weteranów i działaczy polonijnych (PODCAST)
Grupa odznaczonych Medalami Pro Bono Poloniae i Pro Patria podczas uroczystości w Konsulacie RP w Chicago fot. Andrzej Baraniak

Wdzięczni za pamięć

W 39. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago odbyła się uroczystość wręczenia Medali Pro Bono Poloniae weteranom II wojny światowej w uznaniu ich zasług na polu walki z okupantem niemieckim i krzewienia postaw patriotycznych. Grupa osób zaangażowanych w dzieło podtrzymywania i kultywowania tradycji niepodległościowej oraz narodowej uhonorowana została Medalami Pro Patria. Medale przyznał i wręczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Kasprzyk.

Witając szefa USKOR ministra Jana Kasprzyka z delegacją oraz pozostałych uczestników uroczystości, konsul generalny Paweł Zyzak powiedział, że to spotkanie jest okazją do podziękowania wszystkim tym, którzy walczyli z totalitaryzmem niemieckim, sowieckim, komunistycznym oraz biorą udział w zmaganiach, aby utrwalić pamięć o przeszłości, o naszych przodkach i ich heroizmie.

Medale wręczał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk w asyście Dyrektora Departamentu Uroczystości tego urzędu, płk. Artura Frączka i Dyr. Gabinetu Wojciecha Lesiaka. 

Medalami Pro Bono Poloniae zostali uhonorowani  powstańcy warszawscy: por. Stanisław Olgierd Stawski i kapitan Tadeusz Gubała. Medalami Pro Patria zostali odznaczeni: proboszcz parafii pw. św. Jacka, ks. Stanisław Jankowski i ks. Andrzej Maślejak, proboszcz parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Lombard, Marian Brokos, Agata Mikołajczyk, koordynatorzy Przystanku Historia IPN w Chicago: Bernadetta Manturo, Helena Sołtys i Marek Adamczyk, działacze Stowarzyszenia Historycznego “Solidarność” Bogdan Strumiński, Ernest Świerk, Marcin Wyrzykowski i Tomasz Wyrzykowski, Dariusz Olszewski z Solidarności Walczącej, komendant Placówki 90 SWAP Andrzej Janczak i wicekomendant Tomasz Dąbrowski oraz Grzegorz Dąbrowski, były komendant Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w barwach 12 Pułku Ułanów Podolskich, honorowy prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć, Jan Witkowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki oraz Daniel Pogorzelski, historyk i radiowiec, komisarz Wydziału Gospodarki Wodnej miasta Chicago.

Składając odznaczonym gratulacje minister Jan Kasprzyk powiedział, że jest dla niego ogromnym zaszczytem wręczenie tych odznaczeń osobom tak bardzo zasłużonym w dziele podtrzymywania i kultywowania tradycji niepodległościowej i tradycji narodowej.

– To dzięki państwu, bez względu na to, czy walczyliście i cierpieliście w czasach okupacji niemieckiej i sowieckiej, czy walczyliście i cierpieliście w czasach zniewolenia komunistycznego, czy też walczycie o podtrzymanie ducha narodu, zawsze w tej walce, w tej pracy cechowała wszystkich obecnych tutaj na sali troska o dobro wspólne, o wspólnotę jaką jest naród, jaką jest niepodległe państwo polskie. Kiedy generał Władysław Anders wysyłał ze swoją misją do Polski rotmistrza Witolda Pileckiego, misją, która zakończyła się dla rotmistrza tragicznie, zamordowaniem przez komunistów wówczas powiedział mu, że rzeczą najważniejszą, nawet w chwili, gdy traci się niepodległość polityczną jest działanie na rzecz podtrzymania ducha, ducha narodu. Jeżeli ten duch zgaśnie, to wtedy możemy dopiero mówić o klęsce. I wszyscy obecni tu na sali, wszyscy którym miałem zaszczyt wręczyć odznaczenia, na różnych polach, działali i działają w myśl tych słów. Państwo podtrzymywali i podtrzymują ducha narodu i dlatego trwa. Dlatego przetrwaliśmy najdramatyczniejsze chwile naszego doświadczenia historycznego w wieku XX. Ale też dlatego trwamy jako naród teraz, bo Państwo podtrzymują ducha, ducha narodu dumnego, narodu wolnego, narodu, który jak powiedział w jednej z homilii błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, którego rocznicę męczeńskiej śmierci Dzisiaj właśnie obchodzimy, narodu, który jest tak dumny, że klęka tylko przed Bogiem, przed nikim innym – powiedział minister Jan Kasprzyk. 

Kapitan Tadeusz Gubała podziękował w imieniu własnym i kolegów za wyróżnienie. 

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojczyźnie za pamięć i wizytę ministra, który odnawia naszą prawie już osiemdziesięcioletnia przeszłość. Jesteśmy uhonorowani tym przybyciem i tym, że Polska pamięta o nas. Nas, byłych żołnierzy Armii Krajowej pozostało w Chicago niewielu. Jesteśmy jednymi z ostatnich, coraz bardziej nieliczni, bo nasze szeregi topnieją bardzo szybko. My staramy się utrzymać tę tradycję i trwać jak najdłużej. Mamy nadzieję dożyć do osiemdziesiątej rocznicy Powstania Warszawskiego, żeby jeszcze raz „przeskoczyć” tę wielką wodę i być w sercu Polski, w Warszawie i jeszcze zobaczyć Ojczyznę w tej III Rzeczypospolitej, która przechodzi wielkie zmiany. Jesteśmy zbudowani tym wszystkim, że demokracja jest w Polsce żywa, i że o nas pamiętają – powiedział kapitan Tadeusz Gubała.

Z dumą i drżeniem w głosie za wyraz uznania dziękował ministrowi Jan Witkowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki, który wraz z kolegami niezliczoną ilość razy ubrani w mundury stylizowane na podkomendnych zwycięzcy spod Racławic biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach i imprezach polonijnych trzymając warty honorowe ze sztandarami. W ten sposób dają żywe świadectwo polskiej historii i przekazują szczególnie młodemu pokoleniu patriotyczny przekaz, żeby nie zapominać o swojej tożsamości i pochodzeniu.

– Dla mnie to wielka satysfakcja i honor, że mogę nosić ten mundur i uczestniczyć w takich wydarzeniach. W ten sposób staram się także upamiętnić mojego dziadka, który walczył pod Monte Cassino. Jestem wielkim prawicowym patriotą. Kocham Polskę i chcę, żeby jak najwięcej Polaków na Zachodzie, obojętnie gdzie, czy w USA, czy w Belgii, czy w Niemczech pielęgnowało patriotyzm do Ojczyzny i zaszczepiało go młodszym – wskazał Jan Witkowski.

– To dowód uznania dla wszystkich tych, którzy pałają misją utrwalania historii wśród młodego pokolenia i zobowiązanie do kształtowania świadomości i pamięci o weteranach, o tych, którzy za tę niepodległość walczyli i oddawali życie, a nieliczni także dzisiaj byli wśród nas. To wieki zaszczyt móc odbierać medal wspólnie z nagrodzonymi weteranami II wojny światowej – powiedziała Helena Sołtys, koordynatorka Przystanku Historia IPN w Chicago.

Daniel Pogorzelski wręczył ministrowi Janowi Kasprzykowi okolicznościową rezolucję władz miasta Chicago z okazji obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie zakończył wspólny toast wzniesiony wraz z nagrodzonymi przez dostojnego gościa, który wcześniej odwiedził kwaterę weterańską na cmentarzu Maryhill i uczestniczył w złożeniu wieńca pod Pomnikiem Katyńskim oraz zwiedził Muzeum Polskie. Minister Kasprzyk spotka się również z weteranami w środowisku Polonii nowojorskiej.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_5368

DSC_5368

DSC_5376

DSC_5376

DSC_5379

DSC_5379

DSC_5384

DSC_5384

DSC_5389

DSC_5389

DSC_5396

DSC_5396

DSC_5400

DSC_5400

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama