Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:07
Reklama KD Market

W Chicago najwięcej Meksykanów, a ilu Polaków?Najnowsze dane ze spisu powszechnego z 2020 r.

fot. Ewa Malcher

Analiza najnowszych danych z ostatniego amerykańskiego spisu powszechnego (U.S. Census) wykazała że mieszkańcy Chicago deklarują przynależność do prawie 1500 różnych grup rasowo-etnicznych. Oprócz tych najbardziej licznych, jak Meksykanie, Afroamerykanie, Polacy czy Irlandczycy, chicagowianie utożsamiali się z licznymi grupami liczącymi od kilkudziesięciu do kilkuset osób od Chorwatów przez Chaldejczyków do Guamańczyków. Przy okazji dowiadujemy się, ile osób identyfikujących się jako Polacy mieszka w Chicago.

O tym, że Chicago jest różnorodnym i bogatym kulturowo miastem, nikogo nie trzeba przekonywać. Widać to gołym okiem po liczbie etnicznych festiwali i parad, restauracji serwujących kuchnie całego świata i przeplatających się na ulicy i w urzędach językach. Teraz, dzięki najnowszym danym Biura Amerykańskiego Spisu Powszechnego (U.S. Census Bureau) mamy możliwość zagłębić się w tę różnorodność.

U.S. Census Bureau we wrześniu opublikowało najnowsze i najbardziej szczegółowe dane dotyczące tożsamości rasowej i etnicznej w Chicago z ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego w 2020 r. Ogólnokrajowy spis ludności przeprowadzany jest co dziesięć lat.

Populację Wietrznego Miasta można streścić następująco: jedna trzecia mieszkańców jest rasy białej, jedna trzecia jest czarnoskóra, jedna trzecia to Latynosi, a pozostała jedna dziesiąta – to Azjaci. Jednak w obrębie tych głównych grup rasowych istnieją setki innych, do których przynależność deklaruje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy chicagowian.

fot. Ewa Malcher

Najwięcej Meksykanów

Analiza danych przeprowadzona przez WBEZ wykazała, że jedną z największych grup etnicznych w Chicago stanowią Meksykanie. Nie powinno to nikogo dziwić po niedawnych hucznych obchodach meksykańskiego Dnia Niepodległości. Według organizatorów meksykańskiej parady w dzielnicy Little Village, wzięły w niej udział setki tysięcy osób, a tysiące samochodów obwieszonych meksykańskimi flagami paradowało w centrum miasta.

Według spisu ludności z 2020 r. w Chicago było około 590 tys. Meksykanów. Meksykanie stanowią 20 proc. mieszkańców Chicago, co oznacza, że co piąty chicagowianin identyfikuje się jako Meksykanin. Meksykanie są również dominującą grupą wśród Latynosów zamieszkujących Chicago.

Populacja Meksykanów wykracza jednak poza granice Chicago. Spis wykazał, że ich liczba na przedmieściach powiatu Cook wzrosła w ciągu dekady o 15 proc. i w 2020 r. wynosiła 442 tys.

Przyrost Meksykanów na przedmieściach jest również większy niż przyrost tej grupy w Chicago. Dodatkowo statystyki wykazały, że w niektórych północnych i północno-zachodnich dzielnicach Chicago liczba Meksykanów drastycznie spadła, podczas gdy na niektórych przedmieściach podwoiła się.

Po Meksykanach najbardziej liczebne grupy latynoskie w Chicago to: Portorykańczycy (93,1 tys.), a daleko za nimi Gwatemalczycy (20,9 tys.).

Wśród białych, którzy zadeklarowali tożsamość – najwięcej Polaków

Spośród osób rasy białej, które zadeklarowały przynależność do grupy etnicznej najwięcej było Polaków (66,5 tys.), Irlandczyków (65,8 tys.) i Niemców (48,8 tys.). Włoskie pochodzenie zadeklarowało 37,6 tys. chicagowian, angielskie – 36,8 tys., greckie – 9,8 tys., rosyjskie – 9,7 tys., ukraińskie – 9,5 tys. Przeważająca grupa 285,3 białych nie sprecyzowała swojej tożsamości i została zaliczona jako „inna rasa biała – nieokreślona”.

Większość osób z grupy czarnoskórej (484,6 tys.) określiła siebie jako Afroamerykanów, a kolejne 275,1 tys. zaliczyło się do grupy czarnoskórej “innej – nieokreślonej”. 11 tys. osób zadeklarowało pochodzenie nigeryjskie, a daleko za nimi, 3,5 tys. osób – etiopskie.

W grupie rasowej określanej jako azjatycka najwięcej było Chińczyków (59,7 tys.), następnie Hindusów (41,6 tys.) i Filipińczyków (30,8 tys.).

Wśród grup rasowych wyróżniono jeszcze rdzennych Amerykanów i mieszkańców Alaski, rdzennych mieszkańców Hawajów i wysp Pacyfiku, a także mieszkańców Bliskiego Wschodu.

W tym roku Biuro Spisu Powszechnego dodało 200 nowych grup rasowych i etnicznych, w tym afrykańsko-latynoską, chorwacką czy belizeńską.

JoannaMarszałek[email protected]


fot. Ewa Malcher

fot. Ewa Malcher

PXL_20230709_012242764

PXL_20230709_012242764

1_2

1_2

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama