Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 16:17
Reklama KD Market

Msza Papieska w 44. rocznicę wizyty św. Jana Pawla II

Msza Papieska w 44. rocznicę wizyty św. Jana Pawla II

W niedzielę, 1 października br.  na placu przed kościołem Pięciu Braci Męczenników  odbyła się rocznicowa uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Chicago. W  ten piękny słoneczny dzień, przy Ołtarzu Papieskim zgromadziło się około 500 wiernych, głównie górali ubranych w stroje podhalańskie, aby uczestniczyć w uroczystej mszy św., prowadzonej przez ks. kanonika Tadeusza Dzieszko, proboszcza kościoła św. Faustyny w asyście proboszcza tutejszego kościoła ks. Miguela Venegasa.

Była to msza upamiętniająca 44. rocznicę wizyty Papieża Polaka, który odprawił po polsku mszę św. w intencji Polonii, w dniu 5 października 1979 roku. W procesji z kościoła do Ołtarza Papieskiego, przy dźwiękach orkiestry dętej Ryszarda Staronia z dyrygentem Konradem Pawełkiem, szły szkoły, góralskie zespoły dziecięce, sztandary, przedstawiciele organizacji polonijnych, a górale majestatycznie na ramionach nieśli figurę Świętego Jana Pawła. Nad ołtarzem na błękitnym niebie powiewały flagi – papieska, amerykańska i polska. Szły poczty sztandarowe kół przy Związku Podhalan i innych organizacji, ściśle otoczyły ołtarz, a ułani kościuszkowscy zaciągnęli honorową wartę. Nowo wybrana Królowa Związku Podhalan Anna Smetek z kandydatką na królową Natalią Król śpiewały modlitwę wiernych oraz psalmy. W pięknej homilii ksiądz Dzieszko mówił o życiu i  dziedzictwie Ojca Świętego i podkreślił przewrotność dzisiejszego świata, gdzie promowana jest aborcja, genderyzm i gejowskie małżeństwa, sugerując powrót do nauk Papieża Polaka, z ładem moralnym i Bożą miłością.

W długiej procesji z darami, dzieci ze szkółki śpiewu i tańca oraz zespołu Holni, prowadzonych przez Grzegorza Sarnę, indywidualnie wręczały symboliczne czerwone róże. Kosz kwiatów od Związku Podhalan ofiarowała królowa Anna Smetek z jej asystentką Natalia Król, kapliczkę z różańcem przynieśli parafinie, rodzina Anny i Stefana Drozd, reprezentując równocześnie klub Chyżne. Oscypek przynieśli  przedstawicie  niezrzeszonych motocyklistów, a kiełbasę – Koło Zakopane z prez. Stanisławą Czerniak, kukiełkę – wydział Podhalanek z prez. Antoniną Morawą, miód z polskich łąk – Dariusz Michniak, oraz aktywni parafianie przynieśli: owoce – Malgorzata i Stanisław Guziak z rodziną, wino – Maryla i Stanisław Grzegorczyk z Gabrielą Tokarz oraz chleb ofiarowali członkowie Komitetu Centrum św. Jana Pawła II, Zofia i Tadeusz Gancarczyk. W procesji z darami uczestniczyli także Stanisława Szczechowicz z parafii św. Faustyny, Jan Brożyna, wykładowca matematyki na University Northeastern oraz przedstawiciel Rady Nauczycieli Polonijnych, Marek Adamczyk, koordynator Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor szkoły im. Jana Karskiego, Bernardeta Manturo, zastępca dyrektora polskiej szkoły Świętej Trójcy, a także przedstawiciele Związku Podhalan: Władysław Pawlikowski, kapelmistrz, Katarzyna Sarna, skarbnik, honorowy prezes Henryk Mikołajczyk i Dorota Król.

Msze św. upiększył śpiew i muzyka trzech pokoleń Władysława Pawlikowskiego, założyciela zespołu Gronik, obecnie prowadzonego przez córkę Monikę Pawlikowską-Staszel i jej brata znanego artystę skrzypiec, Bogdana Pawlikowskiego, który po mistrzowsku wykonał Ave Maryja. To oni od wielu lat uczestniczą w Mszach Papieskich z miłości do Świętego Jana Pawła II i z poczucia obowiązku przekazywania wiary oraz kultury podhalańskiej młodemu pokoleniu. Na zakończenie pani Stanisława Szczechowicz przeczytała swój wiersz o Ojcu Świętym i Jego wizycie tutaj, porównując z obecną sytuacją parafii bez stałego polskojęzycznego księdza. W imieniu Związku Podhalan głos zabrała Katarzyna Sarna, przekazując pozdrowienia od prezesa, Stanisława Sarny, który obecnie jest w Polsce na Sejmie Związku Podhalan.

 W imieniu wspólnoty kościoła Pięciu Braci Męczenników, Aniela Bartoszek podziękowała księdzu kanonikowi Dzieszko za prowadzenie tej  Mszy Papieskiej oraz wszelką pomoc w trudnym okresie parafian bez polskojęzycznego kapłana. Dziękowała ks. proboszczowi Venegas za utrzymywanie tej i innych polskich tradycji. Dziękowała gościom, szkołom, ułanom, zespołom, klubom, sztandarowym, harcerzom, angielskiej szkole Jana Pawła II, organistce Małgorzacie Kolpak, za koordynację oprawy muzycznej i Filipowi Pilatowskiemu za nagłośnienie.

Zaprosiła wszystkich do Sali Biskupa Abramowicza na spotkanie oraz na 45. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II za rok. Sugerowała, by organizacje i szkoły tu organizowały specjalne Msze św., by utrwalać wiarę i pamięć o historycznej wizycie św.Jana Pawła II. Prosiła o modlitwę i duchowe wsparcie dla parafian i zapraszała na niedzielne msze św. w języku polskim 

Ks. probosz Miguel Venegas podziękował wszystkim za obecność i widząc tylu wiernych powiedział: “Tu kościół żyje”, a po polsku dodał “Kocham was”.  Ks. Dzieszko przeczytał modlitwę do św Jana Pawła II i pobłogosławił Jego relikwiami. Wierni nadal długo pozostali przy Ołtarzu Papieskim robiąc rodzinne zdjęcia oraz z księżmi. W odnowionej sali Biskupa Abramowicza można było oglądać galerię dużych zdjęć z wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II, nabyć coś do jedzenia i ugasić pragnienie po upalnym pobycie na zewnątrz.

Tekst: Aniela Bartoszek, Komitet Centrum św. Jana Pawla II

Zdjecia: Zbigniew Przeszlowski


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama