Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 09:12

O implantach dentystycznych i związanych z nimi mitach 

fot. Depositphotos.com

Implantologia jest jedną z najczęściej polecanych metod przywracania pięknego uśmiechu. Implant dentystyczny zastępuje korzeń zęba i pełni taką samą funkcję jak naturalny ząb. Implanty dentystyczne wykonane są z tytanu, który jest, materiałem używanym do implantów ortopedycznych. 

Implanty dentystyczne to rozwiązanie długoterminowe, w przeciwieństwie do mostków i protez, które mogą wymagać wielokrotnej wymiany.  Implanty zapobiegają zanikowi kości, do którego dochodzi, gdy pacjentowi brakuje zębów. Implanty pozwalają zachować naturalny wygląd twarzy i naturalny uśmiech. Implanty nie naruszają stanu kości, nie dochodzi do obniżania i zanikania kości. Estetyka, to nie jedyna zaleta implantów. Najważniejszą funkcją implantów jest przywrócenie pacjentowi możliwości jedzenia, żucia i odbudowanie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. 

Wstawienie implantów jest jedną z najbardziej udanych procedur w dziedzinie medycyny i stomatologii. Kończy się sukcesem u blisko 100 procent pacjentów, którzy poddali się procedurze.  Wstawienie implantów jest zabiegiem przewidywalnym.  O powodzeniu zabiegu decyduje zarówno zastosowanie wysokiej klasy materiałów, jak i doświadczony lekarz specjalista z zakresu implantów dentystycznych, który zabieg wykonuje. 

Uzyskanie specjalizacji wymaga ukończenia dodatkowego, trwającego od 2 do 3 lat kursu uniwersyteckiego w zakresie chirurgii szczękowej. Takie wykształcenie gwarantuje zdobycie niezbędnej wiedzy i doświadczenia  zapewniającego wysoki poziom fachowości i jest gwarancją sukcesu w tej dziedzinie stomatologii, co daje pacjentowi wysoką przewidywalność i długotrwały sukces leczenia. 

W trakcie leczenia implantologicznego kluczowym czynnikiem jest współpraca między lekarzem i pacjentem oraz stosowanie się do wskazówek lekarza przed i po zabiegu. Popularną metodą zastąpienia brakujących zębów jest technologia „All on 4”. Pozwala ona zastąpić wszystkie brakujące zęby poprzez umocowanie pełnego mostku na czterech implantach w ciągu jednego dnia. Zaletą „All on 4” jest fakt, że przy mniejszej ilości wstawianych implantów prawdopodobieństwo, że pacjent będzie potrzebował dodatkowego przeszczepu kości jest dużo mniejsza. „All on 4” to procedura zaawansowana, wymagająca precyzji i dokładności. Powinien ją wykonywać doświadczony chirurg specjalista. Jak pokazują statystyki, po spełnieniu tych wymogów, skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka i wynosi od 95 do 98 %.

Implanty, mity i rzeczywistość 

Pomimo popularności implantów i udokumentowanych badań dotyczących tej procedury leczenia w stomatologii, wciąż na ich temat krąży wiele mitów, które często wprowadzają ludzi w błąd. Technologia wykorzystywana w implantologii, właściwa higiena oraz regularne wizyty u dentysty i higienistki sprawią, że implanty będą w pełni bezpieczne, skuteczne i trwałe. Dodatkowo wiedza i doświadczenie lekarza, pozwala przewidzieć rezultaty i gwarantuje sukces leczenia implantologicznego. 

Oto kilka obiegowych opinii, mitów związanych z implantami, które są dalekie od prawdy. Najczęstszym jest przekonanie, że wszczepienie implantu boli.

Współczesne metody leczenia pozwalają na bezbolesne wszczepienie implantu podczas rutynowego zabiegu. Jest on przeprowadzany po wykonaniu znieczulenia przy użyciu bezpiecznych i nieszkodliwych dla zdrowia pacjenta leków znieczulających. Zabieg wstawiania implantów może być przeprowadzony komfortowo dzięki dentystyce sedacyjnej, zwanej też dentystyką relaksacyjną. Po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk dziąsła, jednak nie przeszkadza on w normalnym funkcjonowaniu. 

Kolejnym mitem jest opinia, że implant wywołuje reakcje alergiczne, co nie jest prawdą, gdyż implanty zębowe wykonane są z czystego tytanu. Materiał ten jest obojętny dla ludzkiego organizmu i nie wywołuje reakcji alergicznej.

Można także spotkać się z opinią, że implanty nie są wskazane dla ludzi starszych. Wiek nie stanowi przeszkody w przypadku leczenia implantologicznego. Wręcz przeciwnie, wiele starszych osób potrzebuje implantów, aby móc jeść, żuć i ponownie zacząć się uśmiechać. O możliwości wszczepienia implantu decyduje stan kości, szczęki i żuchwy, a także ogólny stan zdrowia. Ideą wynalezienia implantów dentystycznych w latach 50-tych XX wieku, było przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej u starszych pacjentów.

Potwierdzenia w praktyce nie znajduje opinia, że nie można wszczepić implantu bezpośrednio po usunięciu zęba. Jest wręcz odwrotnie. Po utracie zęba implant należy wszczepić tak szybko, jak to możliwe, bowiem braki w uzębieniu powodują zmiany w układzie zgryzu. Im dłużej zwleka się z decyzją o wszczepieniu implantów, tym większe ryzyko utraty kości. Po utracie zębów, zaleca się jak najszybszą konsultację z lekarzem, aby dobrać najodpowiedniejszą metodę przywrócenia funkcji żucia i rozdrabniania pokarmu. 

Dbanie o implanty nie powinno różnić się od dbania o zęby naturalne. Trzeba je szczotkować i używać nitek dentystycznych. Resztki pokarmowe, które zalegają między zębami i implantami mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Implanty, tak samo jak zęby naturalne, są podatne na odkładanie płytki nazębnej i kamienia. Codzienna i staranna pielęgnacja zębów jest bardzo ważna. Należy do niej również dodać regularne wizyty w gabinecie dentystycznym.

Błędnym jest również twierdzenie, że skoro mam implanty, to nie muszę chodzić do dentysty. Implanty są na całe życie pod warunkiem, że dbamy o nie tak, jak o naturalne zęby, zachowujemy higienę i wykonujemy regularnie wizyty kontrolne u lekarza dentysty.

Można również spotkać się z opinią, że implant może zostać odrzucony przez organizm. Tak naprawdę odsetek udanych instalacji implantów jest bardzo wysoki, pod warunkiem, że operację przeprowadza lekarz specjalizujący się w tego rodzaju zabiegach. W rzeczywistości wszczepienie implantów należy do najbardziej udanych zabiegów dentystyki kosmetycznej, bo aż 95 do 98% z nich kończy się powodzeniem, co oznacza, że prawie wszyscy pacjenci mogą cieszyć się długotrwałymi rezultatami. Po zabiegu trzeba przejść okres rekonwalescencji do momentu pełnego wygojenia dziąseł i szczególnie w tym okresie należy stosować się do zaleceń lekarza specjalisty dotyczących utrzymania higieny i sposobu postępowania w takich sytuacjach, by nie narażać się na ryzyko odrzucenia.

Najczęściej słyszymy, że implanty są drogie. Koszt wstawienia implantu jest różny i zależy od tego ile zębów trzeba nimi zastąpić, od rodzaju implantu oraz faktu, czy konieczne jest nadbudowywanie kości przed ich wstawieniem. Jednak implanty nie są tak drogie, jak zwykło się myśleć, szczególnie w porównaniu do innych sposobów wymiany zębów, takich jak mostki montowane na naturalnych zębach, koronki oraz protezy. Implanty zębowe są często tańszą alternatywą w dłuższej perspektywie czasu. Są dużo trwalsze i tańsze w utrzymaniu i eksploatacji w odniesieniu do okresu czasu przez jaki służą pacjentowi.

Zdarza się, że pacjenci szukając tańszych rozwiązań trafiają do gabinetów, które takie im zaoferują, a po czasie okazuje się, że nastąpiły komplikacje i procedurę trzeba rozpocząć od nowa, co prowadzi do sytuacji, że to co miało być tańsze, stało się bardziej drogie. W konsekwencji ucierpiał portfel, a jednocześnie nastąpiły dodatkowe komplikacje w samej procedurze, co może odbić się na zdrowiu pacjenta.

Poprawnie zrobione implanty, to dziś najbardziej efektywna metoda poprawy uśmiechu i funkcjonowania jamy ustnej, dlatego decyzji o wstawieniu implantów nie warto podejmować na podstawie mitów i obiegowych opinii. Przed podjęciem decyzji niezbędna jest konsultacja z lekarzem.  Jest ważne,  żeby zawsze zapytać lekarza, jakie kwalifikacje ma w tej dziedzinie. Implanty są ważną inwestycją w siebie i trzeba zrobić je poprawnie za pierwszym razem. Jak nie zostaną zrobione prawidłowo, to pacjent straci kość i szansę na przywrócenie uzębienia.  Należy wybrać lekarza rozsądnie. Takiego, który ma specjalizację (2-3 lata) i dodatkowe kwalifikacje w dziedzinie implantów poza szkołą dentystyczną, duże doświadczenie, dobrą reputację i udokumentowane sukcesy w tej dziedzinie. 

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.

Specialist in Periodontics and Dental Implants

Assistant Clinical Professor,

Postgraduate Periodontics, University of Illinois

Diplomat, American Board of Periodontology and Implant Surgery

Dental Specialists of Niles, P.C.8216 W. OaktonNiles, IL 60714phone: (847) 685-6686cell: (312) 480-6686fax: (847) 892-1787

www.dentalspecialistsofniles.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama