Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 06:29
Reklama KD Market
Reklama

Prezydent: Rozpoczynamy starania o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Prezydent: Rozpoczynamy starania o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku
Polska chce być gospodarzem igrzysk Olimpijskich fot. Facebook

Jest naszą ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o Letnie Igrzyska Olimpijskie w naszym kraju w roku 2036 - ogłosił w środę w Zakopanem prezydent Andrzej Duda podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Nie podano, które miasto miałoby być gospodarzem wydarzenia.

"Chcę z tego miejsca ogłosić po konsultacjach, które odbyliśmy z szefostwem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, z ministrem sportu, jego współpracownikami, ze stroną rządową, że jest nasza ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o Letnie Igrzyska Olimpijskie w naszym kraju w roku 2036" - ogłosił prezydent.

Prezydent wspominał organizowane przez Polskę i Ukrainę Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012. "Było to bardzo ważne dla nas, przełomowe sportowe wydarzenie. Podjęliśmy się w związku z tym zorganizowania nie tylko w jednej dyscyplinie sportowej, jaką jest piłka nożna, ale szerzej, właśnie w różnych dyscyplinach sportowych, w tym roku Europejskich Igrzysk, one także były wydarzeniem udanym" - ocenił Andrzej Duda.

"To wszystko skłoniło nas wobec również i zaawansowanych realizowanych planów inwestycyjnych w naszym kraju do tego, aby podjąć starania o największe możliwe sportowe wydarzenie, jakie jest na świecie, a mianowicie o Letnie Igrzyska Olimpijskie" – mówił.

Prezydent podkreślił, że pod względem infrastrukturalnym będziemy w stu procentach gotowi do organizacji IO w 2036 r. Dodał też, że do tego czasu będzie gotowy Centralny Port Komunikacyjny, a w całej Polsce najpóźniej do 2033 r. będzie już tysiące kilometrów dróg ekspresowych i autostrad. "To będzie bardzo poważna jak na rozmiary naszego kraju sieć połączeń, która umożliwi sprawne i bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy najważniejszymi ośrodkami" - podkreślił.

"Jesteśmy przekonani, że do tego czasu będzie już gotowy Centralny Port Komunikacyjny, będziemy mieli supernowoczesne, wielkie lotnisko wraz z siecią połączeń kolejowych. Pod względem infrastrukturalnym, komunikacyjnym powinniśmy być w stu procentach gotowi do przeprowadzenia tak wielkiego przedsięwzięcia" - oświadczył prezydent. Jak mówił, pozostaje do wybudowania "to co konieczne od strony sportowej, nie tylko pod względem infrastrukturalnym, ale także i pod względem przygotowań olimpijskich. Mam nadzieję, że okres 13 lat od tej strony będzie dla nas wystarczający" - podkreślił.

Poinformował również, że w najbliższych dniach przygotuje stosowny list do przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomasa Bacha, który przekaże prezes PKOl Radosław Piesiewicz.

„Wiadomość o staraniu się przez Polskę o prawo organizacji igrzysk olimpijskich w 2036 to miód na serce środowiska sportowego. Dziś królują emocje, ale teraz trzeba wziąć głęboki oddech i stworzyć perfekcyjny biznesplan” - powiedział wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

„Deklarujemy gotowość, czyli zaczynamy przygotowania do złożenia aplikacji, a to jeszcze nic nie znaczy. Teraz trzeba zweryfikować, czy jesteśmy gotowi i czy nas na to stać. Wierzę, że tak” - mówił.

Były wieloboista dodał, że zakończone sukcesem Euro 2012 czy wiele imprez rangi mistrzowskiej w poszczególnych dyscyplinach, pokazują, że Polska organizacyjnie nie odbiega, a w wielu obszarach przebija inne kraje.

„Jestem przekonany, że zbudowalibyśmy silny komitet organizacyjny, aby tę imprezę przeprowadzić na najwyższym poziomie organizacyjnym. Trzeba teraz zderzyć koszty z ewentualnymi przychodami, jednak nie utożsamiałbym rozmachu organizacji igrzysk z wydatkowaniem gigantycznych środków, bo można do tego podejść racjonalnie, po gospodarsku. Sądzę, że bylibyśmy w stanie zorganizować igrzyska za mniejsze środki ,niż działo się to u organizatorów poprzednich imprez czterolecia, a i budżet Paryża nie musi być dla nas wykładnikiem” - tłumaczył.

Zaznaczył, że póki, co więcej, jest wątpliwości niż gotowych odpowiedzi, a jedną z nich kwestia ewentualnej lokalizacji stadionu lekkoatletycznego.

„Odpowiedź na pytanie, gdzie powinien znaleźć się stadion lekkoatletyczny, byłaby trudna. Obecnie domem dla królowej sportu jest Chorzów, a tamtejszy stadion spełnia wszelkie wymagania, by być obiektem olimpijskim. Natomiast pierwsze skojarzenia kierują się oczywiście w stronę Warszawy” - powiedział.

(PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama