Król Karol III i prezydent Emmanuel Macron uczcili w środę po południu pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu pamięć nieznanych żołnierzy poległych w obronie Francji. Brytyjskiego monarchę powitały tłumy paryżan i Brytyjczyków, zgromadzonych na Polach Elizejskich udekorowanych flagami Wielkiej Brytanii.
Prezydent Macron wraz z pierwszą damą Brigitte powitali króla Karola III i królową Camillę pod Łukiem Triumfalnym, gdzie odegrano hymn Wielkiej Brytanii „Boże chroń króla” i francuską „Marsyliankę”.
Król i prezydent dokonali przeglądu korpusu wojskowego, po czym Karol III na nowo rozpalił płomień na grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie pamięć poległych żołnierzy uczczono minutą ciszy.
Wizytę Karola III uhonorowały również francuskie i brytyjskie formacje lotnicze: Patrouille de France i Red Arrows, które przeleciały nad Polami Elizejskimi, wystartowawszy z bazy lotniczej Villacoublay pod Paryżem. 18 samolotów utworzyło na niebie smugi w kolorach francuskiej flagi.
Na ceremonię powitania króla brytyjskiego pod Łukiem Triumfalnym zaproszono wielu polityków i urzędników, m.in.: ministra wewnętrznych Geralda Darmanina, ministra sprawiedliwości Erica Dupond-Morettiego, minister kultury Rimę Abdul-Malak. Zaproszeni zostali także przedstawiciele partii opozycyjnych. Obecny był także były prezydent Francois Hollande.
Prezydent wraz z królem przejechali samochodem DS7 Polami Elizejskimi do Pałacu Elizejskiego eskortowani przez Gwardię Republikańską na 136 koniach.
Po trwającej około 30 minut rozmowie król i prezydent opuścili Pałac Elizejski pieszo i udali się do ambasady brytyjskiej, która znajduje się kilkaset metrów od siedziby prezydenta. Po drodze obaj przywódcy witali się z publicznością. Osoby przybyłe powitać króla, krzyczały: „Niech żyje król”.
Prezydent Macron wręczył Karolowi III prezenty: oryginalne wydanie powieści „Les Racines du ciel” Romaina Gary’ego, złoty medal wybity przez mennicę paryską, który przedstawia króla w stroju marynarki wojennej, zaś w ogrodach Ambasady Brytyjskiej zostanie wręczony ostatni prezent - dąb z Pałacu Wersalskiego, który zostanie przesadzony w ogrodach rezydencji ambasadora.
Wieczorem para królewska zostanie podjęta obiadem w Pałacu w Wersalu w słynnej sali lustrzanej.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)